Altın Hesabı Nedir?

Birikimlerinizin değer kazanmasını istiyorsanız son yılların en popüler yatırım aracı olan altın hesaplarından yararlanabilirsiniz.


İnsanlar günümüzde yeni birikimler yapabilmek ve birikimlerinin değer kazanabilmesi için farklı yöntemlerden yararlanıyorlar. Birikim yapmanın günümüzdeki en fazla tercih edilen yöntemlerinden birisi ise altın hesabı oluyor. Bankalar tarafından sunulan altın hesapları sayesinde bu yatırım araçlarından yararlanarak altın üzerinden birikimlerinizin değer kazanmasını sağlayabilirsiniz.

Altın Hesabı Nasıl Açtırılır?

Altın hesapları aynı zamanda ‘’altın mevduat hesabı’’ olarak da adlandırılmaktadır. Vadeli altın mevduat hesapları ve vadesiz altın mevduat hesapları da mevcut durumdadır. Elinizdeki mevcut olan altınlarınızı bankaya götürerek altın hesabı açtırabilir veya elinizdeki mevcut nakit paranın altın üzerinden de değerlenmesini sağlayarak hesabınızı açtırabilirsiniz.
 Altınlarınızı bankaya götürmeye karar verdiğiniz zaman bir daha o altınlarınızı geriye alamayacağınızı da asla unutmamalısınız. Eğer elinizde manevi değere sahip olan altın ve mücevher eşyalarınız var ise bu durumu mutlaka göz önünde bulundurmalısınız. Fiziksel olarak altınlarınızı bankaya teslim ederek hesap açmak istediğiniz zaman altınlarınız uzman ekipler tarafından incelendikten sonra 24 ayar altın üzerinden altınlarınıza değer biçilmektedir.
 
Bankalar altınlarınızı teslim alıp hesabınızı açtıktan sonra altınları eritmek için rafineriye teslim ederler. Altınlar rafineri de eritildikten sonra 24 ayar altın külçesi olarak bankaya rafineriden geri teslim edilir.
 
Vadesiz altın mevduat hesabı açtırdığınız zaman işlemleriniz altının gram ağırlığı ve saflık değerleri üzerinden uygulamaya alınır. Vadeli altın mevduat hesaplarında ise temelde normal vadeli mevduat hesabı ile aynı işlemler uygulanır.
 
Elinizde bulunan ve bankaya teslim ettiğiniz altınlarınız 100.000 TL tutarına kadar tamamen devlet güvencesi altında tutulmaktadır. Altın mevduat mevduat hesabınızda yer alan altınlarınızın TL karşılıklarını istediğiniz zaman bankanızdan talep ederek alabilirsiniz. Aynı zamanda altın hesapları kullanılarak altın alım satımı işlemleri de yapılabilmektedir.

Altın Hesabı Açtırmak Avantajlı mı? 

Altın hesabı açtırdığınız zaman yararlanabileceğiniz en büyük avantaj güvenilir olmasıdır. Altınlarınızı yaşadığınız evde veya farklı mekanlarda sakladığınız zaman çalınma ve kaybolma gibi olaylar ortaya çıkabilir. Fakat elinizdeki altınları bir bankanın altın hesabına yatırdığınız zaman bütün bu riskleri ortadan kaldırmış olursunuz. Ayrıca bankada duran altınlarınız kendi kendine değer kazanmaya başlar. Böylelikle birikimleriniz geleceğe yönelik değer kazanmış olur.
 
Birikmiş altınınız yok ise altın hesabı açtırmanın yine çeşitli avantajları vardır. Altın sürekli olarak değer kazanan ve değerini kolay kolay kaybetmeyen bir yatırımdır. Enflasyon ve piyasa değerine göre fiyat değişikliği yaşayan altınlar genel olarak değerlidirler. Uzun vadeli iyi bir yatırım yapmak istiyorsanız paranızı altına çevirmeniz her açıdan avantajlı duruma geçmenizi sağlayabilecek kazançlı bir yöntem olacaktır. Altın hesaplarınızı oluşturduktan sonra birikimlerinizin değer kazanmaya başladığını kısa süre içerisinde görmeye başlayabilirsiniz.
Kategori:
Etiket:

Diğer Makaleler