Anadolubank Kur Korumalı TL Mevduat Hesabı Nedir?

Anadolubank kur korumalı TL mevduat hesabı, banka tarafından rekabetçi bir anlayışla yatırımcıya sunuldu. Yazımızdan detayları öğrenebilirsiniz.


Kur korumalı TL mevduat hesabı ürünü, ülkemizdeki döviz mevduat hesaplarının fazlalaşması nedeniyle devreye alındı. Anadolubank kur korumalı TL mevduat ürünü de kısa bir süre sonra devreye alınarak banka tarafından müşterilerine sunuldu. Banka, Merkez Bankasının sunduğu faizin yanında kendi faiz oranını da yatırımcısına sunabilir.
 Bu mevduat ürününün banka tarafından nasıl işleneceğini ve değişimin nasıl yansıtılacağını makalemizde açıklamaya çalışalım.

Anadolubank Kur Korumalı TL Mevduat Hesabı Kimler Açtırabilir?

Anadolubank kur korumalı TL mevduat hesabı ürününü Türkiye’de bulunan gerçek kişiler açtırabilir. Tüzel kişilik olarak varlıklarını sürdüren şirketlerin bu mevduat ürününden faydalanmaları daha önceleri öngörülmemişti. Ancak 2022 yılının Ocak ayında, tüzel kişiliğe sahip firmalar için de bu imkan sunuldu. İstenen, özellikle döviz yatırımı bulunan vatandaşların tasarruflarını Türk lirası bazlı varlıklara yöneltmeye teşvik etmektir. Bunun yanında 20 Aralık 2021 tarihi ve öncesinde yabancı döviz hesaplarında yatırımları olanlar da hesaplarını bu hesaba dönüştürebilir.

Mart 2022'de alınan bir kararla gerçek kişiler için zaman kısıtı ortadan kaldırıldı. Tüzel kişiler için de 21 Aralık 2021 olarak belirlenen kısıt tarihi 31 Aralık 2021 olarak yeniden düzenlendi. Buna göre tüzel kişilerin 31 Aralık 2021 tarihine kadar olan döviz tevdiat hesaplarındaki dövizler için kur korumalı TL mevduat hesabı açılabilecek.

Anadolubank Kur Korumalı TL Mevduat Hesabı Kaç Ay Vadeli Açılabilir?

Anadolubank döviz endeksli, kur korumalı TL mevduat hesabı 3 ay, 6 ay, 9 ay ve 12 ay olarak açılabilmektedir. Eğer hesabı gün cinsinden yapmamız gerekirse, vadeler 92 gün, 181 gün, 272 gün ve 366 gün olacaktır. Normalde Anadolubank Vadeli Mevduat ürünlerinde banka kendi vade sayısını belirlemektedir. Fakat bu yeni ürün için yaza koyucunun ortaya sunduğu şartlar geçerli olacağından belirlenen vade sayılarının dışına çıkılamayacaktır. Dönüştürme hesaplarında vade 92 gün, 181 gün ve 366 gün olarak hesaplanacaktır. 9 aylık vade, dönüştürme hesaplarında olmayacaktır.
 
Kur korumalı TL mevduat ürünü Anadolubank’ta hizmete sunulduğunda sadece banka şubelerinden açılabilecektir. Bankaya giderek Anadolubank enflasyon korumalı, döviz endeksli TL mevduat hesabı açtırmak isterseniz, Anadolubank Şubeleri sayfamızı ziyaret edebilir ve il ilçe bilgilerinizi yazarak arama yapabilirsiniz.

Anadolubank döviz endeksli, kur korumalı Türk lirası mevduat faiz oranı en düşük kaç?

Anadolubank enflasyon korumalı, dövize endeksli Türk lirası mevduat hesabı için Merkez Bankasının belirlemiş olduğu politika faizi en düşük faiz oranı olarak kullanılabilir. Fakat banka bu politika faizinin üzerinde de faiz uygulayabilir. Bankalar diledikleri şekilde politika faizinin üzerinde nemalandırma yaparak müşterilerini memnun etme yolunu seçebilir. Anadolubank kur korumalı TL mevduat faiz oranı yüzde 17 olarak belirlenmiş durumda. Bu da en yüksek faiz oranı olabilir. Merkez Bankası’nın yayınladığı tebliğde mevcut politika faizi en düşük faiz olurken, en yüksek faiz oranı yüzde 3 artışla yani 300 baz puan artışla sunulabilmektedir.
 
Mevduat ürünün ne zaman çıkacağını merak ediyorsanız ya da faiz oranlarının ne olacağı hakkında bilgi almak isterseniz bankayı arayabilirsiniz. Anadolubank İletişim sayfamızda bulunan bilgiler yardımıyla banka ile iletişime geçebilir, merak ettiğiniz detayları sorabilirsiniz.

Türk Lirası Vadeli Mevduat Hesapları Kur Korumalı TL Mevduat Hesabına Entegre Olabilir Mi?

Türk lirası vadeli hesaplar da enflasyon korumalı, döviz endeksli Türk lirası mevduat hesabına entegre olabilecektir.

Anadolubank kur korumalı TL mevduat hesabında stopaj olacak mı?

Anadolubank kur korumalı TL mevduat hesabında stopaj uygulaması bulunmayacaktır. Normal mevduat hesapları için stopaj ödemesi gerçekleştirilir. Fakat bu ürün için stopaj ödenmemesi kararlaştırıldığından Anadolubank’ta bulunan döviz endeksli TL mevduat hesabındaki paranız vade sonunda size stopaj kesintisi yapılmadan yansıtılacaktır.

Anadolubank döviz endeksli, enflasyon ve kur korumalı TL mevduattan vade dışında para çekmek

Anadolubank kur korumalı TL mevduat ürünü için önemli olan konulardan bir tanesi de vade gelmeden para çekme işlemidir. Vadenin dolmasını beklemeden para çekilmesi halinde, vadeli mevduat ürünü vadesiz mevduat hesabına dönüşecek ve faiz hakkı da ortadan kalkmış olacaktır. Diğer yandan vade sonunda hesaplanacak kur garantisi de söz konusu olamayacağından, örneğin 80 bin TL’lik yatırımınız, 80 bin TL olarak hesabınızda kalacaktır.

Anadolubank döviz endeksli, kur korumalı TL mevduat hesabında kur farkı ödemesi

Anadolubank döviz korumalı TL mevduat ürünü için Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, saat 10’dan 15’e kadar saat başı, günde altı defa günün hesaplama kurunu ilan edecektir. Mevduat hesabını açtırdığınız günkü kur alışı ile vade sonundaki saat 11’deki kur satışı kıyas edilir ve oranı yüksek olan değer üzerinden hesaplamalar yapılır. Aşağıdaki örnek hesaplama yapabilmek için oldukça makuldür.
 
Birikimini değerlendirmek amacıyla Anadolubank’a gelen bir yatırımcı, yüzde 17 faiz ile 80.000 TL parasını kur korumalı TL mevduat hesabına yatırmış olsun. Vade başında 8 TL olan döviz, vadenin sonunda 9,80 TL olarak Merkez Bankasınca satış tutarı olarak açıklanmıştır. Normal mevduat hesaplarında faiz oranı kadar nemalandırılacak olan hesap 13.600 TL faiz alacaktı ve 93.600 TL olarak vade sonunda yatırımcının hesabına eklenecekti. Ancak yatırımcı aynı dönemde döviz almış olsa 10.000 dolar tutarındaki yatırımı 98.000 TL’lik bir getiri sunacaktı. Kur korumalı TL mevduat ürünü sayesinde arada bulunan 4.400 TL Hazine garantisi altındadır ve yatırımcıya vade sonunda ödenecektir. Bu durumda da yatırımcı hem yüzde 17’lik faiz getirisini elde etmiş olacaktır hem de kur farkı hesabına yatacaktır. (Hesabın faiz oranları zamanla değişebilecektir.)

Anadolubank Kur Korumalı TL Mevduat Hesabı En Düşük Yatırım Limiti Var Mı?

Akbank kur korumalı TL mevduat ürünü için en düşük yatırım tutarı 5.000 TL olarak belirlenmiştir. Dileyen müşteriler, daha fazla bir tutarla da yatırım yapabilir.

Anadolubank Kur Korumalı TL Mevduat Hesabı Yenilenebilir Mi?

Anadolubank kur korumalı TL mevduat hesabı süresi bittiğinde şirketler ve kişiler için yenileme yapılabiliyor. İlk çıktığı dönemde tek seferlik açılabilen bu hesap, yatırımcının istemesi halinde yenilenebilmektedir. Bu yenileme için kur tutarı, hesabın ilk açıldığı zamanki kur ile aynı olacaktır.

Diğer Makaleler