Anadolubank kimin? Hisseleri kime ait? 2022

"Anadolubank'ın sahibi kim, hisseleri kimin ya da Anadolubank kimin" gibi merak edilen soruların yanıtlarını bu yazımızda sizlere sunuyoruz.


Anadolubank sahibi kim? Anadolubank kimin? Hisseleri kime ait? Banka hangi ülkenin bankası?” gibi sorular bankanın müşterilerince çok sıkça sorulan sorular arasında. Hatta banka müşterisi olmayan, müşteri olmak isteyen pek çok kişi Anadolubank’ın sahibini ve ülkesini merak ediyor. Biz de bu yazımızda Anadolubank’a ait merak ettiğiniz tüm soruların yanıtlarını vermeye çalışacağız.
 Türkiye’de bankacılık hizmeti sunan pek çok banka bulunuyor. Bankalar, 5411 sayılı Bankacılık kanunu uyarınca kurulurlar ve yönetilirler. Bunun yanında bankaların uymakla yükümlük oldukları BDDK düzenlemeleri de bulunur. Özel sermayeli bankalardan biri olan Anadolubank da bu usul ve esaslara uygun olarak kurulmuştur ve faaliyetlerine devam etmektedir.

Anadolubank ne zaman kuruldu?

Anadolubank, 29 Aralık 1961 tarihinde İstanbul’da kuruldu. Bankanın kurulduğundaki sermayesi 45 milyon Türk lirasıydı. İlk kurulduğunda (iki bankanın birleşmesi) 31 şubesi bulunuyordu bile. Aynı zamanda kuruluşundaki amaç Türkiye’nin dış ticaret faaliyetlerini desteklemek olarak belirtilmişti. 1987 yılında ise banka büyük bir sıçrama ile 75 milyar TL sermayeye ve 130 banka şubesine ulaşmıştı.

Anadolubank kurucular kimler?

Anadolubank’ın kurucular iki tane bankadır. Biraz daha detay vermemiz gerekirse, 29 Aralık 1961’de Buğday Bankası ve Türk Ekspres A.Ş. birleştiler ve ortaya yeni bir banka çıktı: Türkiye Emlak ve Kredi Bankası. Evet, Anadolubank finans yaşamına TEKB ismiyle başlamıştı. 8 Ocak 1988’de alınan bir kararla adı Türkiye Emlak Bankası olarak değiştirildi ve faaliyetlerine 1997 yılına kadar devam etti. Bu dönemde bankanın “hortumlandığı” ile ilgili haberler halen daha kolayca internet sorgularında bulabileceğiniz konumdalar. Bu vurgun sonrasında devlet bankaya el koyarak Özelleştirme İdaresi’nce 1997 yılında banka Habaş gruba satılarak Anadolubank adını aldı ve 3 banka şubesiyle hizmetleri devam etti.

Anadolubank kimin? Anadolubank’ın sahibi kim? Hangi ülkenin?

Anadolubank, Türkiye’de kurulan yerli bir özel bankadır. Özelleştirme İdaresince 1997 yılında satışı Habaş gruba yapıldıktan sonra, sürdürülebilir büyüme stratejisi ile çok kısa süre içinde Türk bankacılık sektörü içinde güçlü bir konuma erişmiştir. Anadolubank kimin sorusunun cevabı için Habaş Grup diyebiliriz. Daha özele inerek bir cevap vermemiz gerekirse, Anadolubank’ın sahibi, Mehmet Rüştü Başaran’dır. Bankanın genel müdürlüğünü ise Namık Ülke yapmaktadır. Kurulduğundan bu yana yüzde 100 yerli sermayeli yapısını hiç bozmamıştır. Risk yönetimi ve tecrübeli kadrosu ile müşterilerinin takdirlerini kazanmışlardır.

Anadolubank hisseleri kime ait? Ortakları var mı?

Anadolubank tamamen yerli sermayeli yapısıyla ülkemizde dikkat çeken bir bankadır. Şimdiye kadar 600 milyon Türk lirası tutarında hisse tutarıyla işlem gören bankanın en önemli hissedarı Habaş Sınai ve Tıbbi Gazlar İstihsal Endüstri A.Ş. olarak karşımıza çıkar. Şirketin bankadaki hissesi yüzde 69,98’dir. Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Rüştü Başaran’ın ise yüzde 27,32 oranında bir hissesi bulunuyor. Aysel Başaran ise yüzde 1,16’lık hisse oranıyla üçüncü sıradadır. Sırasıyla Erol Altındağ yüzde 0,63’lük hisseyle dördüncü, Elif Altındağ da yüzde 0,62 hisse oranıyla beşinci sıradadır. Habaş Endüstri Tesisleri A.Ş.nin de 1 milyon 200 bin Türk lirası değerine karşılık gelen yüzde 0,20’lik bir hissesi bulunuyor. Son olarak da Fikriye Filiz Haseski’nin bankadaki hisse oranı yüzde 0,09’dur. Fark edileceği gibi bankanın halka açık özelliği bulunmuyor.

Anadolubank banka statüsü nedir? Anadolubank devlet bankası mı?

Anadolubank yerli sermaye ile kurulmuş, özel bankalar arasındaki yerini almıştır. Kuruluşunda devletin bir pay koymadığı banka bu nedenden dolayı devlet bankası olarak kabul edilemez. Bankanın ülkemizdeki misyonları arasında krediler vermek, mevduatlar dağıtmak bulunuyor. Bu yolla bankacılık sektörünün reel sektöre faydalı olması gerektiği mutlak bir gerçektir. Eğer bankanın kredi kartı ürünlerinden birini almak istiyorsanız, incelemek amacıyla Anadolubank Kredi Kartları sayfamıza, kredi ürünlerini incelemek istiyorsanız da Anadolubank Kredileri sayfamıza göz atmanızda yarar var. Bankanın iletişim kanalları ile ilgili bilgilenmek için de Anadolubank İletişim Bilgileri sayfamızı inceleyebilirsiniz.

Anadolubank personel sayısı kaç?

Anadolubank ülke genelinde bulunan 114 şubesi ile oldukça geniş bir ağda hizmet veren bir özel bankadır. Çalışanlarının yüzde 69’luk bir oranı lisans mezunudur. Önlisans mezunu çalışanlarının oranı ise yüzde 6.7 olarak hesaplanmıştır. Yüksek lisans yapmış çalışan oranları ise yüzde 7,8’dir. Lise düzeyinde çalışan personellerinin oranı ise tüm çalışanlara karşılık yüzde 16,5’tir. Toplam çalışanlarının sayısı ise 1651 olarak ilan edilmiştir. Anadolubank’ta kadınların istihdam oranı yüzde 43,6 iken erkeklerin oranı yüzde 56,4’tür.

Anadolubank güvenilir mi?

Anadolubank da ülkemizdeki BDDK onaylı ve bankacılık kanunlarına uygun olarak kurulmuş her banka gibi güvenilirdir. Bu sorunun asıl muhatabı banka değil, bankanın denetlendiği sistemler bütünüdür. Bu nedenle de BDDK’nın buradaki rolü oldukça büyüktür. BDDK’nın denetlediği ve çalışmasına devam ettirdiği bir bankanın güvenilir olmaması çok zor bir ihtimal. O yüzden yatırım yaparken gönlünüz rahat olabilir. Zira bankaların batması durumunda bile 100 bin TL’lik bir teminat söz konusudur. Bu teminatın anlamı da şudur: bankalarda olan paranızın 100 bin TL’si direkt devlet tarafından size ödenir.
Kategori:
Etiket:

Diğer Makaleler