Anadolubank Kolay Adres Tanımlama, IBANSIZ Para Gönderme

Anadolubank Kolay Adres, kişisel bilgilerinizle bankanıza para almanızı ya da farklı hesaplara para transferi yapmanızı sağlayan ortak bir bankacılık protokolüdür.


Anadolubank Kolay Adres ve FAST sistemleri kolay bir şekilde para transferi yapabilmenizi ve bankanıza ödeme alabilmenizi sağlayan büyük bir kolaylıktır. Anadolubank da diğer bankalar gibi 12 Kasım 2020’de duyurulan ve 8 Ocak 2021 tarihinde uygulanmaya başlanan FAST ve Kolay Adres sistemlerini sistemlerine entegre etmeyi başardı. Yazımızın devamında “Anadolubank Kolay Adres nasıl tanımlanır?”, “Anadolubank Kolay Adres hangi hesaplar için tanımlanabilir” gibi merak ettiğiniz soruların yanıtlarını vereceğiz. Makalemize geçmeden önce Kolay Adres Tanımlama Nedir? IBANSIZ Para Gönderme konumuzu inceleyebilirsiniz.

FAST Sistemi Nedir?

Anadolubank Kolay Adres tanımlama işlemini açıklamaya başlamadan önce Merkez Bankası tarafından 12 Kasım 2020’de duyurulan bir diğer sistem olan Fonları Anında ve Sürekli Transferi yani FAST sistemini açıklayalım. FAST, 7 gün 24 saat boyunca EFT yapabileceğiniz bir bankalararası protokoldür. Artık hafta sonları, tatil günleri, mesai sonrası para transferi yapamama derdi ortadan kalmış oldu. Sisteme entegre olan bankalar sayesinde hızlıca dilediğiniz zaman para gönderip alabileceksiniz. Birkaç saniye gibi kısa bir sürede para gönderip almanın kolaylığı karşınızda. Konuyu daha iyi anlayabilmek için FAST İle EFT İşlemleri 7 Gün 24 Saat isimli makalemizi okuyabilirsiniz.

Anadolubank Kolay Adres Nedir?

Anadolubank Kolay Adres, kişisel bilgilerinizle bankanıza para almanızı ya da farklı hesaplara para transferi yapmanızı sağlayan ortak bir bankacılık protokolüdür. Uzun IBAN adresi kullanarak para transfer etmek yerine para transfer edeceğiniz kişinin Kolay Adresini kullanarak transferinizi gerçekleştirmeniz daha pratiktir. Anadolubank Kolay Adres, bireysel kullanımdan ziyade kurumsal kullanımlar için daha uygundur. Şimdilik bankanın internet sitesinde bireysel hesaplara ait bir kullanım yönetmeliği bulamadık. Yalnızca kurumlara özel olarak bir yönerge yayınlayan banka, vergi kimlik numaranızı Kolay Adres olarak tanımlayabileceğinizi belirtmiş. Bu yüzden diğer Kolay Adres tanımlamaları için Kolay Adres Tanımlama Yapabileceğiniz Bankalar başlığında bulunan bankaları inceleyebilirsiniz.

Anadolubank Kolay Adres Nasıl Tanımlanır?

Anadolubank Kolay Adres ile 26 haneli uzun IBAN adreslerine, akılda tutulamayan hesap numaralarına veda edebilirsiniz. Yalnızca Kolay Adres kullanarak para talep edebilir ya da farklı kişilere para transferi yapabilirsiniz. Daha önceleri IBAN adresinin ya da hesap numarasının yanlış girilmesinden kaynaklı oluşan gecikmeler artık Anadolubank Kolay Adres tanımlama ile oluşmayacak. Tanımlama yapabilmek için Anadolubank internet sitesine giriş yapmanızın ardından tüzel kişilik hesaplarınızda Kolay Adres tanımlama yapabilirsiniz. Yine aynı yolu takip ederek basitçe kişisel bilgilerinizi güncelleyerek Kolay Adresinizi değiştirebilirsiniz.
Sadece internet üzerinden değil, bankanın şubeleri kanalıyla da Kolay Adres tanımlayabilirsiniz. Size en yakın Anadolubank şubelerinin Anadolubank Şubeleri sayfamızdan, farklı bankaların şubelerini ise Banka Şubeleri sayfamızdan inceleyebilirsiniz.

Anadolubank Kolay Adres Tanımlama Ne Zaman Başlayacak?

Kolay Adres tanımlama tüm sisteme giriş yapan bankalarda olduğu gibi Anadolubank’ta da 8 Ocak 2021 tarihinde başladı. 12 Kasım 2020’de duyurulan sistem için toplamda 11 pilot bankanın belirlendiği ve bu bankaların ilk olarak deneyecekleri açıklanmış olsa da pek çok banka gibi Anadolubank da bu sistemi yapısı içine entegre etmeyi başardı. Anadolubank dışındaki diğer bankalar Kolay Adres Tanımlama Yapabileceğiniz Bankalar başlığı altında sunulmuştur.

Anadolubank Kolay Adres Ücretleri Ne Kadar?

Anadolubank Kolay Adres tanımlamak için bankanın sizden hiçbir ücret talebi olmayacak ve banka sizden bir kesinti yapmayacaktır. BKM altyapısı ile hizmet sunan bu sistem tamamen ücretsizdir.             

Anadolubank Kolay Adres Transfer Limiti Var Mı?

Anadolubank Kolay Adres bilgileriniz ile ticari hesabınızdan bir kerede en fazla 1000 TL transfer edebilirsiniz. Elbette bunda en önemli etkinin FAST kaynaklı olduğunu belirtmek gerekiyor. Aynı gün içinde toplam transfer edebileceğiniz limit ise 50 Bin TL olarak belirlenmiş durumda. Bu bilgilerin yanında FAST sisteminin de tıpkı EFT sistemi gibi bir transfer ücreti politikası ile çalıştığını belirtelim. Bu ücretlendirmeyi Anadolubank’ın değil Merkez Bankamızın yaptığını da özellikle vurgulayalım.

Anadolubank Kolay Adres Bilgileri Nerede Saklanır?

Anadolubank hesabınıza tanımlayacağınız Kolay Adres bilgileriniz güvenli şekilde BKM serverlarında saklanacağından güvenlidir. Kolay Adres bilgileriniz banka tarafından ya da BKM tarafından alakasız üçüncü kişilerle kesinlikle paylaşılmaz. Sadece fon aktarma, fon çekme işlemlerinin yerine getirilebilmesi için 5411 sayılı Bankacılık Kanununun ve sair mevzuat hükümlerinin zorunlu kıldığı ya da izin verdiği kişi / kurumlara verilebilir.

Anadolubank Hesabı İçin Kaç Kolay Adres Tanımlanır?

Tüm bankalar için toplamda 5 adet Kolay Adres tanımlaması gerçekleştirebilirsiniz. Anadolubank Kolay Adres sistemine dilerseniz bu 5 hakkınızı da kullanabilirsiniz. Bir örnekle konuyu açıklamamız gerekirse, Yapı Kredi’de bir hesabınız olduğunu ve bu hesabınıza vergi kimlik numaranızı tanımladığınızı düşünelim. Anadolubank için de tüm diğer bankalar için de kullanabileceğiniz Kolay Adres tanımlama hakkınız 4 olarak güncellenecektir. Aynı hesap için kalan haklarınızı e-posta adresiniz, T.C. kimlik numaranız ve diğer bilgileriniz gibi kişisel bilgilerinizle doldurabilirsiniz (Şimdilik Anadolubank tüzel hesaplar için işlem kabul ettiğinden bunu bir örnek olarak sunuyoruz). Ancak bu durumda diğer bankalar bir tanımlama yapmamanız gerekir. Diğer bankalar için sonradan yapacağınız tanımlamalar Anadolubank’ta kullandığınız Kolay Adres bilgisini geçersiz kılar ve son tanımlamanız geçerli olur.

Hangi Hesaplar İçin Kolay Adres Tanımlanabilir?

Anadolubank Kolay adres tanımlama için tüzel bankacılık hesaplarınızın vadesiz TL hesabı olması gerekmektedir. Şimdilik vadeli hesaplar ya da döviz hesapları için Kolay Adres tanımlama yapamazsınız. İlerleyen dönemlerde bu durumun değişmesiyle beraber bu bilgileri bu başlık altında sizlerle paylaşacağız.

Kolay Adres Tanımlama Yapabileceğiniz Bankalar

Aşağıdaki bankalardan dilediğinizi seçerek Kolay Adres tanımlama konusunda bankanın genel politikasını öğrenebilir ve kolayca bankada Kolay Adres tanımlama yapabilirsiniz. Aynı zamanda bankalarda herhangi bir hesabınız yoksa hemen Banka Hesabı Açmak İsteyenlere Öneriler makalemizi okuyabilirsiniz.
 
Akbank Kolay Adres Tanımlama Nedir IBANSIZ Para Gönderme
Albaraka Kolay Adres Tanımlama Nedir IBANSIZ Para Gönderme
Alternatif Bank Kolay Adres Tanımlama Nedir IBANSIZ Para Gönderme
Burgan Bank Kolay Adres Tanımlama Nedir IBANSIZ Para Gönderme
Denizbank Kolay Adres Tanımlama Nedir IBANSIZ Para Gönderme
Fibabank Kolay Adres Tanımlama Nedir IBANSIZ Para Gönderme
Garanti Bankası Kolay Adres Tanımlama Nedir IBANSIZ Para Gönderme
Halkbank Kolay Adres Tanımlama Nedir IBANSIZ Para Gönderme
HSBC Kolay Adres Tanımlama Nedir IBANSIZ Para Gönderme
ING Kolay Adres Tanımlama Nedir IBANSIZ Para Gönderme
İş Bankası Kolay Adres Tanımlama Nedir IBANSIZ Para Gönderme
Kuveyt Türk Kolay Adres Tanımlama Nedir IBANSIZ Para Gönderme
Odeabank Kolay Adres Tanımlama Nedir IBANSIZ Para Gönderme
QNB Finansbank Kolay Adres Tanımlama Nedir IBANSIZ Para Gönderme
Şekerbank Kolay Adres Tanımlama Nedir IBANSIZ Para Gönderme
TEB Kolay Adres Tanımlama Nedir IBANSIZ Para Gönderme
Türkiye Finans Kolay Adres Tanımlama Nedir IBANSIZ Para Gönderme
Vakıf Katılım Bankası Kolay Adres Tanımlama Nedir IBANSIZ Para Gönderme
Vakıfbank Kolay Adres Tanımlama Nedir IBANSIZ Para Gönderme
Yapı Kredi Kolay Adres Tanımlama Nedir IBANSIZ Para Gönderme
Ziraat Bankası Kolay Adres Tanımlama Nedir IBANSIZ Para Gönderme
Ziraat Katılım Bankası Kolay Adres Tanımlama Nedir IBANSIZ Para Gönderme

 
 
Kategori:
Etiket:

Diğer Makaleler