Anlık Bildirim Sistemleri (Web Push Notification) Nasıl Çalışır?- Rehber İçerik

Web push notification (Anlık bildirim) ile ilgili tüm detayları yazımızda bulabilirsiniz.


Web Push Notification (Anlık bildirimler), bir web tarayıcısı ya da bir cep telefonu uygulaması üzerinde çalışan, kullanıcıya abone olduğu; okumak istediği / isteyeceği bir konuyla ilgili bilgi gönderilmesini sağlayan bir bildirim sistemidir. Anlık bildirim sistemi, internet sitesi ziyaretçilerinin pop-up pencerelerin açılması yoluyla yeni içeriklerden haberdar olmalarını sağlar. Web Push Notification, telefonda yüklü olan uygulamaların kapalı durumunda bile anlık bildirim yapabilme özelliğiyle öne çıkar. Tarayıcılar arasında Google Chrome, Mozilla Firefox, Safari, Microsoft Edge gibi birçok tarayıcıda desteklenir.
 Son dönemde oldukça yaygınlaşan anlık bildirim sistemi, dijital pazarlama dünyasının etkili bir aracı haline gelmiştir. Kullanıcılar bildirim onayı verdiklerinde, siteye tekrar uğramalarını teşvik eden bir dijital pazarlama yoludur.

Anlık Bildirimler (Web Push Notification) Nasıl Çalışır?

Web Push Notification (Anlık bildirimler) hizmetinin çalışma şeklini anlamak için hem kullanıcı hem de sunucu rolünün bilinmesi gerekir. Sistemin nasıl çalıştığını detaylı bir şekilde sizlere sunmak istiyoruz.
 • Site ziyaretçisi, Google Chrome, Firefox, Safari veya Microsoft Edge tarayıcısından birini kullanarak web sitesini ziyaret eder.
 • Ziyaret edilen site, belirli bir zaman dilimi içinde kullanıcıya anında bildirimlere izin vermek için küçük bir pop-up penceresi açar.
 • Kullanıcı, bildirim almak isteğini kabul ederse, anında bildirimlere abone olur.
 • Site yöneticisi veya sunucu, abone olan kullanıcılara istenilen zamanlarda Web Push Notification atarak istedikleri bilgiyi anında paylaşabilir.
 • Bildirimler, tarayıcının açık veya kapalı olmasına bağlı olmaksızın, gerçek zamanlı olarak abonelerine ulaşır ve abone bildirime tıkladığında belirlenen URL yardımıyla siteye yönlendirilir. Tarayıcı kapalı olduğunda bile, Web Push Notification aboneleri için bildirimleri ekrana getirir.
Böylece tüketicilerin ve takipçilerin her an dikkatini çekebilirsiniz. Abonelik sistemi, kullanıcıları rahatsız etmeyecek şekilde hazırlanmış Web Push Notification sayesinde, kullanıcılar kolayca abonelikten çıkabilir. Ancak yapılan araştırmalar, web push notification (Bildirim sistemi) aboneliğini iptal eden kullanıcıların ’ten daha az olduğunu göstermektedir.

Web Push Kurguları

Web push kurgularını aşağıdaki şekilde listeleyebiliriz.
 • Tüm üyelerine toplu bildirim
 • Segmentlere göre bildirim
 • Sepet hatırlatma bildirimi
 • Sipariş sonrası bildirim
 • Hoş geldin bildirimi
 • E-Posta açmayanlara yönelik bildirim

Anlık Bildirimlerin (Web Push Notification) Sağladığı Avantajlar Neler?

Web push bildirimlerinin site ziyaretçisine ve siteye katkıları oldukça fazla. Özellikle kullanıcıların merak ettikleri bilgileri, bekledikleri anlık haberleri hemen öğrenmelerinde yarar sağlar. Web push notification, son zamanlarda hızla büyüyen dijital sektörde masaüstü kullanıcılarını da hedef almasıyla öne çıkıyor. Mobil kullanıcılar sektörün büyük bir bölümünü oluştursa da hatırı sayılır oranda (en az yüzde 35) masaüstü kullanıcı da bulunuyor. Bu nedenle mobil cihazlar ve uygulamalardan farklı olarak masaüstü tarayıcılarına ulaşması önemli bir avantajdır. Şimdi detayları incelemeye başlayalım.

Anlık Bildirim Mobil Uygulamalara Göre Ekonomiktir

Web push notification, dijital dünyada etkili bir iletişim yolu olarak değer kazanır. Bunun en önemli nedenlerinden biri ekonomik yönüdür. Mobil uygulama geliştirme ve dağıtma maliyetleri yüksektir ve bu alana yapılan yatırım beklenen sonuçları vermeyebilir. Bu nedenle, yeterli sayıda mobil kullanıcıya ulaşmakta zorluk çeken veya mobil uygulama maliyetini karşılamakta güçlük çeken kişiler ya da şirketler için web push notification, makul bir tercih haline gelir. Mobil uygulamalara ihtiyaç duymadan, abonelerine anında bildirim gönderebilme imkânı sunan web push notification, mobil uygulamaların ulaşabildiği kullanıcı sayısından daha fazla kullanıcıya ulaşma potansiyeline sahip olduğundan önemlidir. Aynı zamanda masaüstü, tablet veya mobil cihazlardan internet sitelerine anında ulaşım imkânı sunar.

Hızlı İletişim Olanağı

Web push notification, sunucular aracılığıyla hızlı ve güvenli bir şekilde kullanıcılara ulaşır ve spam kutularına düşme tehlikesi olmaz. Bu durum kullanıcıların hedef içeriğin farkına varmasını sağalarak markanın satış rakamlarının etkilenmemesini sağlar.

Mobil Kullanımda Büyük Avantajlar Sağlar

Web push notification, masaüstü ve mobil cihazlarda da çalıştığından büyük bir fayda sağlayacaktır. Anlık bildirim, mobil push notification sistemine benzer ancak sadece uygulamanızı indirmiş olan kişilerle değil, uygulamanızı indirmeyen herkesle de iletişim kurmanıza olanak tanır. Bu durum da gelen bildirimlere verilen dönüş oranlarının ve satış platformları için doğrudan satış gelirlerinin artmasına yol açabilir.

Web Sitenizin Ziyaretçi Sayısında ve Gelirlerinde Artış Sağlar

Anlık bildirimler ile direkt olarak web veya mobil kullanıcılara anında bildirim gönderebilirsiniz. Bu sayede siteye yönlendireceğiniz kullanıcılarla etkileşim kurabilir; tıklamalarınızı, satışlarınızı ve marka bilinirliğinizi artırabilirsiniz.

E-Posta Kampanyalarına Bağlanabilme Avantajı

Anında bildirim, e-posta kampanyalarına bağlanarak ve tetiklenmiş kurgular oluşturarak etkili bir e-posta kampanyası oluşturmanızı sağlar. Gönderdiğiniz e-postaların spam klasörüne düşmesi sonucu ya da e-postalarını açmadığı için size erişemeyen kullanıcılar için anında bildirimler gönderilmesi, tanıtımlarınızı hızlıca ve henüz ulaşmadığınız kitlelere yapmanızda etkilidir. Web push, hedeflenen içeriği anında abonelerine ulaştırarak, hedeflenen mesajın anında algılanmasını sağlar.

Önerilen Web Push Notification (Anlık Bildirim) Sistemleri

Anlık bildirim sistemleri arasında en fazla kullanılan sistemleri listeleyeceğiz. Sistemler arasında özellikle fiyat karşılaştırmaları yaparak en iyi fiyat – performans ürününü bulmaya çalışacağız.

PushEngage

Fiyat: 9 dolardan başlıyor ve ücretsiz bir sürümü de bulunuyor.
 
PushEngage, ziyaretçilerinize hedeflenmiş push mesajlarla bağlanmanıza olanak tanıyan pazarın en iyi push bildirim araçlarından biridir. Yeni içerikler için otomatik bildirim göndermek üzere ayarlanabilir veya özel mesajlar göndermek için elle kullanılabilir. Kurulumu kolaydır ve başlangıç seviyesi / ileri seviye kullanıcılar için mükemmeldir. HTTP ve HTTPS web sitelerinde çalışır ve tüm cihazlarda / tarayıcılarda desteklenir. PushEngage, A / B testi, akıllı etkileşim hatırlatmaları, özel tetiklenmiş gibi güçlü özelliklere sahiptir.
 
Tetiklenmiş kampanya özellikleri, mesajları planlamanıza, fiyat düşürme uyarıları göndermenize ve daha fazlasına olanak sağlayacaktır. Ayrıca her kampanyanın performansını izleyebilir ve hedef takip özelliğini kullanarak gelir hesaplayabilirsiniz. PushEngage'ın dinamik segmentasyonu, kullanıcı aksiyonlarına göre daha hedefli mesajlar göndermenize yardımcı olur. Örneğin, sepete ekleyen, bir şey satın alan, belirli bir sayfayı görüntüleyen ziyaretçileri segmentleyebilirsiniz. Ücretli versiyonları kullananlar için kişiselleştirme, sonuçları maksimize etmeye yardımcı olur ve daha fazla trafik kazandırarak sitedeki kişi sayısının artmasına neden olur. PushEngage'ı kullanan 10,000'den fazla şirket arasında Dominos, TUI, Harvard Business Review gibi büyük markalar bulunmaktadır.
 
Ücretsiz sürüm ile ilgili bilgi vermemiz gerekirse, tek bir sitede 200 aboneye kadar ücretsiz kullanabiliyorsunuz.

Pusher

Fiyat: 49 dolardan başlıyor. Ücretsiz sürümü bulunuyor. Ücretsiz sürümle ilgili detayları vereceğiz.
 
Londra merkezli Pusher.com, anlık bildirim göndermek konusunda etkili bir çözüm sunuyor. Hem mobil cihazlarda hem de web ortamında rahat bir kullanımı olduğu söylenebilir. Pusher, geliştiricilerle yakın iş birliği yapmaya odaklı ve ücretsiz olarak başlatılabilecek bir girişim. Ücretsiz pakette 1000 kişiye kadar abone desteklenmektedir. 1000 kişinin üzeri bir abone sayınız olacaksa bu paket işinizi görmeyecektir. Anlık bildirim miktarı ise ücretsiz pakette sınırsız. Küçük bir internet siteniz varsa bu paket tercih edilebilir. Şimdiye kadar 100 bin geliştiriciye ulaşan ve 160 milyar mesaj göndermiş olan Pusher, 6,5 milyar cihaza bağlanmış durumda.

VWO Engage Push Notification

Fiyat: 199 dolardan başlayan fiyatlar… Ücretsiz sürüm bulunmaz. Deneme sürümü var; süre bittiğinde 199 dolardan başlayan fiyatlara satın almanız gerekir.

VWO Engage, dönüşüm sızıntıları keşfetme, anket yapma, müşterilerin web push bildirimleri ile etkileşimini sağlama amaçlı tasarlanmış olan bir araçtır. Facebook Messenger entegrasyonu, kaybedilen kullanıcılarla tekrar etkileşim, zamana duyarlı anlaşmalar, A/B testleri özellikleri sunar. Ücretsiz bir planı yoktur. 30 gün ücretsiz deneyebilirsiniz. Daha sonra ayda 199 dolardan başlayan fiyatlarla abonelik satın almanız gerekir. 199 dolarlık fiyat araştırmalarımız sonucunda edindiğimiz fiyattır. Alttaki resimde de göreceğiniz üzere paketlerinde herkese açık bir fiyat politikaları bulunmuyor.

PushAssist

Fiyat: Aylık 9 dolardan başlayan fiyatlar… Ücretsiz sürümü de bulunmaktadır.
 
PushAssist, Chrome, Firefox ve Safari tarayıcılarını destekleyen bir push bildirim aracıdır. Kurulumu kolaydır. Mobil cihazlarda masaüstünde başarılı bir şekilde çalışır. PushAssist ile hedef kitlenizi segmente edebilir, bildirimleri kişiselleştirebilir, zamanlamalar yapabilir ve müşteri verileriniz hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. Ayrıca reklamverenler için bildirim gönderme özelliği de bulunduğundan hem bildirim gönderip hem de para kazanabilirsiniz. PushAssist, HTTP veya HTTPs web siteleriyle kullanılabilir. Ancak Business planı veya üstünü kullanmadığınız sürece PushAssist markasını kaldıramazsınız.
 
PushAssist internet sitesine girdiğimizde sitedeki Css özelliklerin bozulduğunu gördük. Bu nedenle fiyat cetvelini koyamıyoruz. Ücretsiz paket ve Aylık 9 dolardan başlayan fiyatlarla Starter paket dışında Business ve Elite paketleri aylık 25 dolar olarak ücretlendirilmiş.

iZooto Push Notification

Fiyat: 85 dolardan başlayan fiyatlarla… Ücretsiz sürümü bulunmuyor.

iZooto, yayıncıların hedef kitlesine ulaşmasına ve kullanıcı katılımını artırmasına yardımcı olmak için uygun maliyetli web push bildirim araçları sunar. 15,000'den fazla pazarlamacının ayda 10 milyardan fazla bildirimi iZooto ile gönderdiği düşünülmektedir. Bu veriye bakıldığında dünyanın en büyük ikinci bildirim platformudur. Yayıncıların bir takipçi kitlesi kazanmasına ve medyada varlık oluşturmaya yatırım yapmasına yardımcı olmaya odaklanır. Trafiği artırmak için web push bildirimlerine dokunarak ve yerel içerik reklamlarını kullanarak yayıncıların web sitelerinden para kazanmalarını sağlar. Geleneksel görüntülü reklamlardan farklı olarak, anlık bildirimlerdeki yerel içerikli reklamların tıklama oranı %2-3 olduğu belirtilmektedir.
 
iZooto, yayıncıların trafiklerinin %20'si kadarını anlık bildirimler yoluyla oluşturmasına olanak tanıyarak, anlık bildirim reklamları aracılığıyla artan bir gelir kaynağı sağlar ve böylece toplam yayıncı gelirlerini artırır. Aylık 85 dolardan başlayan fiyatı özellikle ücretsiz kullanmaya ihtiyacı olanlar için büyük zorluk ortaya çıkarabilir.

OneSignal Push Notification

Fiyat: 9 dolardan başlayan fiyatlar… Ücretsiz sürümü de bulunmaktadır.

OneSignal, popüler bir anlık bildirim aracıdır. PushEngage ile benzer özelliklere sahiptir. Otomatik push bildirimleri, duyurular, satın alınmamış alışveriş sepeti bildirimleri ve daha fazlasını oluşturmak için kullanabilirsiniz. Push bildiriminizi belirli sayıda sayfa görüntüleme sonrası veya belli bir saniye sonra görüntülenecek şekilde kolayca ayarlayabilirsiniz. Anlık bildirimler sunmanın yanı sıra, OneSignal aynı zamanda uygulama içi mesajlar ve e-postalar oluşturmanıza olanak tanır. PushEngage gibi OneSignal da A/B testi ve kullanışlı analizler sunar. Hedef kitlenizi daha iyi hedeflemek için de bölümlere ayırabilirsiniz. OneSignal'ın önemli bir dezavantajı, daha fazla özelliğe ihtiyaç duydukça daha pahalı hale gelmesidir.
 
Ücretsiz sürümde 10 bin aboneye kadar aboneye anlık mobil bildirim gönderebilirsiniz.

Kategori:
Etiket:

Diğer Makaleler