Araba Sigortası Yaptırırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Arabasına sigorta yaptıracakların bilmesi gerekenler.


Araç sigortaları ülkemizde en sık yaptırılan sigorta türlerinin başına gelir. Ancak bazen araç sahipleri sigorta yaptırırken yeterince dikkatli olmuyor. Gözden kaçan küçük detaylar beraberinde büyük mağduriyetleri getirebiliyor. Peki, araba sigortası yaptırırken nelere dikkat edilmelidir? İşte yanıtlar…

  • İster kasko sigortası yaptırın, ister zorunlu trafik sigortası; aracınızın ruhsatında yazan tüm bilgiler ile sigorta poliçenizde yazan bilgileri karşılaştırın. Sadece bir bilginin yanlış olması dahi sigortanızın geçersiz kabul edilmesine sebebiyet verebilir. Bu yüzden bilgilerin doğruluğundan emin olmalısınız.
  • Zorunlu trafik sigortası 1 yıl geçerli olmalıdır. Bir yıllık bir sigorta poliçesinin düzenlenmiş olması gerekir. Sigorta poliçenizin başlangıç tarihi ile bitiş tarihini poliçenizi imzalamadan mutlaka kontrol edin.
  • Poliçenizde yazan aracınızın kullanım amacı bilgisini gözden geçirin. Kişisel kullanım için farklı prosedürler, ticari kullanım için farklı prosedürler işler. Bu yüzden aracınızın kullanım amacının poliçenizde doğru yazması gerekir.
  • Şayet sigorta poliçenizde muafiyet ya da müşterek sigorta uygulaması varsa, tüm bunların size ne gibi avantajlar, dezavantajlar sağladığını mutlaka öğrenin.
  • Aracınızın daha önce kazaya karışmamış olması, bir sonraki yıl hasarsızlık indiriminden faydalanabileceğiniz anlamına gelir. Prim oranlarınız hesaplanırken, hak ettiğiniz indirimlerin uygulanıp uygulanmadığını mutlaka kontrolden geçirin.
  • Yükümlülüklerinizi ve haklarınızı tam olarak öğrenmek için sigorta poliçenizin hem genel şartlar bölümünü hem de özel şartlar bölümünü mutlaka okuyun. Aklınızı karıştıran bir madde gördüğünüzde sigorta uzmanınıza bu konuyu sorun ve bilgi isteyin.
  • Sigortanızın kapsamının A’dan Z’ye tamamen öğrenmelisiniz. Böylece poliçenizde yazılı olan bir risk gerçekleştiğinde ne kadar süre içerisinde nereye başvuruda yapacağınızı ve nasıl bir prosedürü yerine getirmeniz gerektiğini tam olarak öğrenmiş olacaksınız.
  • Kasko sigortası yaptırmak istiyorsanız hangi risklerin sizin aracınız için geçerli olduğunu öğrenmeli ve bu risklerin poliçenize dahil edilmesini sağlamalısınız.  

Kategori:

Diğer Makaleler