Araç Değeri Kasko Sigortasında Nasıl Belirleniyor?

Kasko sigortası ve teminat kapsamına giren noktalarını merak ediyorsanız bu yazımıza göz atabilirsiniz.


Sıfır bir araç aldığınız zaman kasko bedeli aracı satın aldığınız ücret olarak kabul edilir. Ancak ikinci el araç satın aldığınız zaman aracın piyasa değeri sigorta firmaları tarafından belirlenmektedir. Bu değer sigorta şirketleri tarafından devamlı yenilenen ve aracın piyasa bedelinin uygun şekilde belirlenmesini sağlayan bir değerdir. Aracın piyasa değeri Türkiye Sigortalar Birliği’nin resmi internet sitesi üzerinden de paylaşılmaktadır.

Araç Kaza Yaptığında Kasko Sahiplerinin Bilmesi Gerekenler

Aracınız ile kaza yaptığınız zaman en geç 5 iş günü içerisinde sigorta şirketine kazayı bildirmek araç sahiplerinin görevidir. Elinizde kaza ile ilgili resmi tespit tutanağı bulunmuyor ve herhangi bir resmi bilgiye sahip değilseniz sigortalı olan aracın ortalama zarar miktarını ve zararın hangi durumdan ötürü kaynaklandığını belirten bir yazılı belge bildirmelisiniz.
Aracınız çalındığı zamanlarda yine aynı şekilde yetkili makamlara bu çalıntı durumunu bildirerek belge aldıktan sonra sigorta şirketinize başvuru yapmalısınız. Başvuru sürecinden sonra kasko sigortası yaptırdığınız şirket sizlerden birtakım belgeleri talep ederler. Bu belgeleri eksiksiz olarak teslim etmeye dikkat etmeniz gereklidir.

Kasko Sigortasının Teminatları Nelerdir?

Kasko sigortalarının ana temimatları sigortalı olan aracın karayollarında kullanılan, motorlu, motorsuz, römork ve karavanlar, iş makineleri ve lastikli traktörlerin karşılaştığı tehlikelerden dolayı uğradığı maddi zararı temin ederler.

- Hareket ve durma halinde olan araçların kullanan kişinin iradesi dışında meydana gelen kazalar.
- Aracın yangından dolayı zarar görmesi
- Araç çalınması veya çalınmaya teşebbüs edilmesi
- Motorlu ve motorsuz taşıtlar ile aracın çarpışması

Kasko ile Trafik Sigortası Arasındaki Fark Nedir?

Kasko sigortası aracınızın teminatını sağlayan ve isteğe bağlı olarak yaptırabileceğiniz bir sigorta çeşididir. Trafik sigortası ise zorunlu olarak yaptırılması gereken, maddi ve bedeni zararların sigorta limitleri çerçevesinde karşılandığı bir sigorta çeşididir. Kendi maddi ve bedeni zararlarınızı kasko ile karşılayabilirken, üçüncü kişilere verilecek olan zararları ise trafik sigortası ile karşılayabilirsiniz. Bu bağlamda kasko ve trafik sigortalarını birlikte kullandığınız zaman meydana gelebilecek riskli durumlarda her açıdan teminatlı duruma geçmiş olursunuz.
Kategori:

Diğer Makaleler