Arbitraj (Arbitrage) Nedir?

Arbitrajın tanımını, nasıl bir kazanç yöntemi olduğunu kapsayan yazıdır.
Arbitrajekonomi piyasalarında oldukça yaygın bir şekilde tercih edilen kazanç türlerinden biridir. Bu kazanç aracının en dikkat çeken özelliği risk almadan para kazanma şekli olmasıdır. Kazancı sağlayan ise iki farklı merkez arasındaki kur farkı olmaktadır. Son dönemde yatırımcıların en gözde finansal yöntemlerinden biri haline gelen arbitrajpara kazandıran bir metot olarak yaygınlaşmaya devam ediyor.
Arbitrajyöntemi ile kazanç elde etmek için piyasadan maliyeti düşük olan bir malın ucuza satın alınması gerekir. Eş zamanlı olarak piyasada bu mal yatırımcı tarafından daha yüksek bir fiyat karşılığında satılır. Bu sayede kazanç elde edilmiş olur. Yöntemin hiçbir şekilde risk içermiyor olması ve bununla beraber yüksek oranlarda bir kazanç sağlaması yatırımcıların dikkatinden kaçmıyor.

Arbitraj ile Spekülasyon Arasındaki Fark Nedir?

Ancak elbette tüm finansal yöntemler gibi arbitrajın da bazı ince dengeleri mevcut. Örneğin anlık olarak arz ve talebin eşzamanlı oluşması ve dolayısıyla finansal dengenin de bozulmaması gerekir. Bu kazanç elde etme yönteminin spekülasyon ile karıştırılması gayet normal. Çünkü benzer şekilde gelir sağlanıyor. Ancak arbitrajrisk içermez. Bu yönü ile spekülasyondan ayrılır.

En doğru platform ise spot piyasalardır. Ancak mutlaka arbitrajın spot piyasalarda gerçekleştirilmesi gerektiği gibi bir kaide de söz konusu değildir. Çünkü bir malın anlık satış fiyatı ile vadeli işlem fiyatı arasındaki fark dahi herhangi bir piyasada arbitrajişleminin gerçekleştirilmesi için zemin hazırlayabilmektedir.

Kategori:
Etiket:

Diğer Makaleler