Asgari Ücret Alan Kişilere Konut Kredisi Çıkar mı?

Asgari ücret alan kişiler için hazırladığımız bu ufak rehberimizde ne şekilde konut kredisi alınabileceğine dair ufak ipuçları yer almaktadır.


Asgari ücretle ülkemizde çalışmakta olan kişilerin sayısı giderek artmaya başlıyor. Asgari ücret ile geçimini sürdürmeye çalışan kişiler ise yeni bir ev satın alma hayali ile yaşarken bankaların sundukları konut kredilerine başvurmak isteyebiliyorlar. Bankalar tarafından sunulmakta olan konut kredilerinde ilk olarak kredi isteyen kişinin gelir belgesine göre bir değerlendirme yapılır. Değerlendirme yapılırken kredinin taksit tutarlarının gelir düzeyi ile doğru orantılı olmasına dikkat edilir.
Bankalar tarafından konut kredisi verilirken, kredi taksit tutarlarının %50 oranını geçmemesi önemlidir. 2016 yılında asgari ücretli olan kişilerin 1.300 TL maaş aldıklarını göz önünde bulundurursak bir asgari ücretli çalışanın kredi alabilmesi için aylık taksit ödemelerinin maaşının yarısını geçmemesi “asgari ücret alan kişilere konut kredisi verilir mi?” sorusunun cevabını bizlere vermektedir.

Örnek vermek gerekir ise bu durumu sizlere şöyle açıklayabiliriz, mevcut olarak konut kredilerindeki en düşük faiz oranı şu an aylık olarak ortalama %1.10 civarında uygulanmaktadır. Bu faiz oranını göz önünde bulundurarak 120 ay vadeli ve 100.000 TL'lik bir konut kredisi almak isteyen asgari ücretlinin, banka maaş bordosu dışında ek bir gelir göstermediği durumlarda 100.00 TL tutarındaki krediyi alabilmesi mümkün olamamaktadır.

100.000 TL'lik bir krediye karşılık olarak bankaların talep edeceği aylık tutar 1.500 TL olacağı için bu krediyi almanız imkansızdır. Vade sürelerini 20 yıla çıkarttığınız zaman ise ödenmesi gereken tutar 1.185 TL olacağı için yine asgari ücret alan bir kişi olarak bu krediden yararlanabilmeniz mümkün değildir.

TOKI Evleri Asgari Ücretli için Uygun mu?

1.300 TL aylık geliri olan bir asgari ücretlinin mevcut günümüz şartları altında kullanabileceği konut kredisinin toplam tutarı faiz oranları dahil olmak üzere ortalama 40.000 TL'ye denk gelmektedir. Aylık %1.10 oranından hesaplanan 40.000 TL tutarındaki konut kredisinin aylık ödeme tutarı 600 TL civarında olmaktadır. Bu rakam ise bankalar tarafından yeterli ve ödenebilir bir rakam olarak değerlendirilmektedir.

Bankalar sizlere sunacakları konut kredilerinde kendi bankaları adına ipotek yaptıkları zaman bile kredi kullanmak istediğiniz zaman sizlerden kefil isteyebilirler. Bu tür durumlarda kefil olarak iyi bir gelir sahibi ve kredi notu yüksek olan bir kişiyi bulmanız sizin için faydalı olabilir.

Eğer asgari ücretle çalışmakta olan biriyseniz ve ödeme kolaylıklarından yararlanabileceğiniz bir banka arıyorsanız TOKİ tarafından yapılan evleri satın almayı deneyebilirsiniz. Aylık 500 TL ödeme ile 120 ay vadeli ev sahibi olabilirsiniz.
Kategori:
Etiket:

Diğer Makaleler