Avukatlık Kredi Borcu Nasıl Taksitlendirilir?

Yasal takip süresi sonunda avukatlık kredi borcu icralık olarak haciz işlemleri başlatılabilir. Bu süreçle ilgili bilgiler vererek avukatlık kredi borcu nasıl taksitlendirilir, bunu inceleyeceğiz.


Avukatlık kredi borçları günümüzde tüketicilerin en önemli sorunları haline geldi. Özellikle tüketimin artması ile bankalardan alınan krediler ve kredi kartları düzenli ödenemiyor ve bankanın takibine düşüyor. Bankalar da düzenli ve zamanında ödenmeyen bu kredi – kredi kartı borçlarını bir süre daha tahsil edemeyince icraya sevk ediyor. Bilinen şekliyle avukata düşen borç sonrasında avukat, borçludan ödemesini bir kerede yapmasını bekliyor. Ancak taksitler halinde bankaya ödenemeyen borcun bir kerede avukata ödenmesini beklemek de pek doğru olmayacaktır. Bu nedenle de mutlaka bir ödeme yapılandırılması yani taksitlendirme yapılması gerekir. Bu yazımızda avukatlık kredi borcu – kredi kartı borcu nasıl taksitlendirilir, bunu inceleyeceğiz.

Avukatlık Kredi – Kredi Kartı Borcu Nasıl Taksitlendirilir?

Avukatlık olmadan önce kredi veya kredi kartı borcunun 90 gün içinde, en azından bir ya da birkaç taksitinin, ödenmesi gerekir (Pandemi döneminde bu sürecin 180 gün olduğunu belirtelim). Süresinde ödenmeyen borçlar ise avukat kanalı ile icraya gönderilir ve yasal takip süreci başlatılır. Yasal takip esnasında borcunuzu yapılandırabilmeniz için bir fırsatınız olacaktır. Önerimiz, avukatın bürosuna giderek ya da yasal süreç içerisinde arayarak avukat ile anlaşmaya çalışmanız olacaktır. Zira sonraki süreçte icra dairesi kanalı ile taksitlendirme yapılacaktır ve ödenmemesi durumunda bazı sonuçları da olacaktır.
Süreci sırayla anlatmamız gerekirse, icra dairesinden tarafınıza bir ödeme emri gelmesiyle süreç başlamış demektir. İcra takibi yapılan avukatlık kredi borcu için avukat ile görüşmelisiniz. Kendi istediğiniz şartlarda ödemenizi yapmanız için ilk etapta avukatın size kolaylık sağlayabilmesi mümkün olacaktır. Genelde borcun tutarına göre 12 – 24 ay vadelendirme yapılsa da fazla tutarda bir borcunuz varsa ve ödeme güçlüğü yaşayacaksanız bu süre uzatılabilecektir. Söz verdiğiniz tarihleri unutmadan ödemeniz durumunda ise sorunsuz şekilde ilerleyebilirsiniz.

Yine de avukat, avukatlık kredi borcunuzun tutarına göre sizi zorlayabilir. Mesela 100 Bin TL’lik bir borç dosyası için maaşınızdan gelecek ya da sizin ödeyeceğiniz 500 TL’ye razı gelmek istemeyebilir. Sizden 25 Bin TL peşinat isteyerek taksitlendirme yapacağını da söyleyebilir. Şunu bilmeniz gerekiyor ki, evet, bunu sizden talep etme hakkı da bulunur. Hatta sizden bunları ödeyeceğinize dair taahhüt vermenizi dahi isteyecektir. Israrla iyi niyeti vurgulamamızın sebebi de budur; siz iyi niyetli olun, ödeme çabanızı gösterin ki avukat ikna olsun ve zorlayıcı davranmasın.

Dosyanın Avukata Düşmesi Durumunda Ne Olur?

Avukatlık kredi borcunuz için ihbarname geldiyse, önce sakin olun. Türkiye’de pek çok kişinin icralık dosyası var ve iyi niyetli olduğunuz sürece avukatlar da insan. İhbarname sonrasında hukuk bürosundan sizi sıkça arayacaklardır. Borcunuzu hatırlatıp zamanında ödeyip ödeyemeyeceğinizi soracaklar, makul bir süre ödeyemeyecekseniz size zaman tanıyacaklardır. Ancak elbette imkanlarınız ölçüsünde ödeme yapmanız durumunda hem borcunuzdan düşülür hem de birkaç ay sonra yeniden yapılandırma talebi yaparak avukatın karşısına daha rahat çıkabilirsiniz.

İhbarnamenin gelmesi sonrasında 7 günlük bir itiraz süreniz bulunur. Burada dikkat etmeniz gereken nokta, bu süre iş günü değildir, takvim günüdür. Eğer yedi iş günü içinde bir itiraz gelmezse karar kesinleşir ve tam anlamıyla bir ödeme emri halini alır. Aynı zamanda ödeme emrinde sizden yasal süre içerisinde mal beyanında bulunmanız da istenir. Mal beyanında bulunmazsanız yakalama kararı çıkabileceğini de unutmayın.

Avukatlık Kredi Borcumdan Dolayı Mallarıma El Konur Mu?

Avukatlık kredi – kredi kartı borcunuz için size gönderilen ödeme emrindeki 7 günlük sürenin sonunda kararın kesinleşmesi ile avukat dilerse arabanıza, evinize, tarlanıza ya da arsanıza icra kararı ile satılamaz şerhi konmasını isteyebilir. Mülkler sadece size ait değilse, hisseli mülk ise mülkün size ait olan hissesi oranında yine mülke şerh düşülecektir. Ama merak etmeyin, siz iyi niyet göstererek ilk olarak avukat ile iletişim halinde olursanız ve avukata derdinizi iyice anlatırsanız bu yola gerek kalmayabilir.

Avukatlık Kredi – Kredi Kartı Borcumdan Dolayı Mallarım Satılır Mı?

Burada önemli olan avukatlık kredi borcunun ne kadar olduğu ile doğru orantılıdır. 5 Bin TL borcunuz için kalkıp kimse evinizin satılmasını istemeyecektir. Fakat yine de bu konuda inisiyatifin avukatta olduğunu da bilmeniz gerekir. Eğer maaşınızdan yapılacak makul kesintiler ile borcun ifası sağlanabilirse, mal satış niyetine hiç girilmez. Zira bir arabayı ya da evi satmak uzun zamanlar alabilecek bir durum. Eğer kredi borcunuz bir ipotekli konut kredisi değilse bu son tercih edilecek yöntemdir. Bankalardan satılık arabalar ya da bankalardan satılık gayrimenkuller konularını inceleyerek isterseniz durumu kendiniz de kontrol edebilirsiniz.

Burada tekrar etmekte yarar var, üzerinize kayıtlı mülkünüz olsa da olmasa da iyi niyetli yaklaşım oldukça önemlidir. Maaşlı çalışansanız normal şartlarda 1/4 oranında bir maaş kesintisi yapılabilecekken muvaffakiyet vererek bu oranı 1/3’e çekebilir ve daha kısa sürede borcunuzu ödeyebilirsiniz.

Mülküm Yok, Avukatlık Kredi Borcum İçin Avukat Ne Yapabilir?

Mülkünüzün olmaması demek avukatlık kredi borcunuzun affı anlamına gelmez. Banka alacağı için avukat, icra müdürlüğünden ödeme emrini çıkarttırır ve 7201 sayılı yasaya göre tebliğ yaptırabilir. Adresin size ait olmasına, ödeme emrini bizzat sizin almanıza dahi gerek yoktur. Kanunlar gereği var olabilmeniz için MERNİS sistemine kayıtlı olmanız gerek. Bu da bir adresinizin olduğunu gösterir. Anne babanızın adreslerine, muhtara tebliğ edildiği anda size tebliğ edilmiş sayılacaktır. Elbette malınızın, mülkünüzün, maaşınızın olmaması durumunda alacaklı avukatı beklemek durumunda kalacaktır. Fakat yasal faizler de bekletilen her gün üzerine koymaya da devam eder. Günün birinde bir miras ya da alacak durumunda ise hemen sizi bulacaklar ve tahsil için işlem başlatacaklardır.

Diğer yandan bakarsak, tahsil kabiliyeti azalan alacak için borçlu da bir nevi avantaj sağlayabilir. Çünkü uzun süre tahsil edilmeyen alacak için borçluya alacaklı taraf ödeyebileceği, makul teklifler sunabilir. Üstelik 3 sene gibi 5 sene gibi sürelerle ödenmeyen borçların tahsili için çok iyi teklifler alınabilir.

Avukatlık Kredi Borcumdan Dolayı Hapse Girer Miyim?

Avukatlık kredi borçları için hukuk bürolarından arayan çalışanlar, genelde borçluyu korkutmak ve hemen tahsil yapabilmek için “Sizi hapse attırırız” gibi söylemlerde bulunabiliyor. Bunu ciddiye almayın. Zira ödeme taahhüdü vermediğiniz hiçbir borç için hapse girmezsiniz. Lakin icra müdürlüğü kanalıyla ödeme taahhüdü oluşturulduysa, maalesef evet, hapse girme durumunuz olacaktır. Ayrıca mal beyanı hususu da önemlidir. Mal beyanı istendiğinde zamanında beyanda bulunun. Hakkınızda yakalama kararı çıkarılabilir.
Kategori:
Etiket:

Diğer Makaleler