Bağkurlular İçin Erken Emeklilik Yürürlükte

Bağkur borcundan dolayı emekli olamayanlara müjde geldi. Halkbankası kredisi ile artık erken emeklilik şansınız var.


Bağkur borcu emekliliği şartları arasına takılmış olan ve sigortalıların uzun süredir büyük bir telaş içinde beklediği uygulama artık hayatımıza girmiş durumda. Bağkur prim borcu bulunduğu sebebiyle uzun süredir emekli olma hayallerini gerçekleştiremeyen kişiler için erken emeklilik müjdesi veren uygulama, Sosyal Güvenlik Kurumu ile birlikte Türkiye Halk Bankası arasında anlaşmaya varılarak imzaların atılmasından sonra işbirliği protokolü içerisinde prim borçlarının ödenmesi koşuluyla erken emekli olma fırsatını sigortalılara sunmuş oldu.

Erken Emeklilik Uygulamasında Neler Var?

Resmi Gazete’de yayınlanmasının ardından yürürlüğe giren erken emeklilik düzenlemeleri prim borcunu dolduramayan bağkur’lulara büyük bir emeklilik fırsatı sunuyor. Erken emeklilik başvurularını yapıcak olan kişilere sunulan avantajlar arasında kredi çekip prim borçlarını ödemek isteyenlere artık emekli maaşı bağlanacak. 
Mevzu bahis düzenlemenin yürürlüğe girmesi ile birlikte bağkur prim borcu sahibi olan esnaflar 36 aya varana kadar vadeli, aylık olarak %0.97 faiz ile birlikte krediler verilecek. Masrafsız olması dolayısıyla avantajlı hale getirilen bu kredinin taksit ödemeleri, emekli maaşı alan kişilerin maaşlarından düzenli olarak her ay kesilecek. Diğer avantajlar arasında ise ve %20’ye varana kadar daha yüksek emekli maaşı, bayan olanlara 7200 gün, erkek olanlara 9000 gün yerine 5000 prim günüyle emeklilikten yararlanabilme gibi avantajlar bulunuyor.

Bağkur prim borcundan dolayı uzun süredir yararlanamadığı sağlık hizmetleri kapsamında da SSK’ya geçtiği takdirde yararlanabilme gibi ek bir avantaj sağlanacak.

Diğer Makaleler