Banka Avukatı Diğer Bankalardaki Parama El Koyabilir Mi?

Avukatlar banka hesaplarımı görebilir mi, diğer bankadaki hesaplarınıza el koyabilir mi? Bu yazımızda sık karşılaşılan bu soruların cevaplarını arıyoruz.


Bankalara borcunuz bulunuyorsa, banka avukatı diğer banka hesaplarınızdaki paranıza el koyabilir mi, diye düşünüyor olabilirsiniz. Biz de bu yazımızda sizlere bu konu ile ilgili bilgiler vermek istedik. Zira pek çok kişinin bu konudan mustarip olduğunu söylemek mümkün. Finansal hayatın parçası olan bankalar ile EFT, banka havalesi gibi günlük ilişkilerimizin olduğu malum. Para gönderip para almak gibi günlük, haftalık ya da aylı bir rutinimiz illaki oluyor. Özellikle kredi borçlarınızdan dolayı banka hesabınıza koydurulan blokeler ile mağdur durumuna düşmeniz işten değil. Dilerseniz banka avukatı diğer bankalardaki paranıza el koyabilir mi, bunun önüne nasıl geçebilirsiniz konularına bir göz gezdirelim.
Malumunuz ülkemizde faiz oranları hareketlidir, sürekli değişir. Konut kredileri, bireysel tüketici kredileri ve araç kredileri gibi ana kredi kalemleri zaman zaman çok uygun faiz oranları ile tüketicilere kullandırılabilir. Özellikle de konut kredileri faiz oranları düşmeye başladığında kredi çekme isteklerinde bir patlama meydana gelir. Elbette insanların ev sahibi olma isteği burada en önemli etken olarak görülebilir. Ancak ortada bir gerçek var ki, o da kredi alınırken ön görülemeyen kredi ödeme sorunları ile karşılaşılabilir. Bu durum kişisel sorunlar, işin kaybedilmesi, gerçekleşen toplumsal olayların piyasaları etkilemesi gibi çeşitli nedenlere dayanabilir. Kredi kullanımının başında bu detaylar düşünülmediğinde sonuç ne yazık ki icra sürecine kadar uzanabiliyor.

Avukatlar Banka Hesabımı Görebilir Mi?

Banka avukatı diğer banka hesabınızda bulunan parayı görebilir. Elbette bu hemen, istediği anda görebilir anlamına gelmiyor. Bu konuyla ilgili mahkeme içtihat kararları bulunuyor. Avukatın inceleme yetkisi, avukatlık görevinin yerine getirilmesi, bilgi ve belge almanın sınırları, örnek alma ve vekalet ibrazı gibi bir dizi başlığı inceleyerek bu konuya yaklaşmak ve incelemek gerekiyor. Banka avukatı diğer bankalarda bulunan paranızı görmek için öncelikle görevinde bulunduğu bankaya çalıştığını gösterir bir vekaletle hesabınızın bulunduğu ilgili bankaya başvurmalı ve banka incelemeye izin vermelidir. İçtihat kararları göstermiştir ki genelde bankalar, avukata hesabınızı inceleme yetkisi vermektedir. Buradaki ana unsur ise vekaletin ibrazıdır. Avukat vekalet ibrazı ile bu incelemeyi yapabilir.

Banka Avukatı Diğer Bankalardaki Hesabıma Nasıl Bloke Koyar?

Ödenmeyen borçlar kaynaklı İcra Müdürlükleri kanalı ile banka avukatı diğer bankalardaki paranıza el koyabilir. Ancak bu süreç hemen başlamayacaktır. Bundan evvel ihtarname, ihbarname ve sonucunda da ödeme emri gibi bir dizi yazışma süreci yaşanacaktır. Bu süre zarfında ödenmeyen borçlar da elbette icra kanalıyla tahsil edilmeye çalışılacaktır. İcra Müdürlüğü’nden gelen yazılar sonrası ödeme emrinde belirtilen süre içinde borcun ödenmesi ya da mal beyanında bulunulması istenir.

Burada bir noktaya daha değinelim. İcra konusunda mahkeme kararına gerek bile kalmadan tahsil noktasında yetkiyi icra müdürü / memuruna verir. Bırakın banka avukatının diğer bankalarda bulunan paranıza el koymasını, bir icra memuru sizi yolda görse üzerinizdeki paraya dahi el koyabilir. Burada bir noktayı açalım, icra memuru bu yetkiyi kullanmayabilir ancak banka avukatı diğer bankalarda bulunan hesaplarınıza haciz konmasını isteyebilir. Üstelik bunu sadece nakdi para olarak da düşünmeyin. Bankada bulunan mücevherleriniz, kıymetli diğer madenleriniz de buna dahildir.

Avukat Maaşıma El Koyabilir Mi?

Mantıken bakıldığında, banka avukatı diğer bankalarda bulunan paranıza el koyabilir, demiştik. Az sonra da hangi durumlarda haciz koyamaz konusunu inceleyeceğiz ama öncesinde ayrı bir parantez açmamız gereken bir konu var: Maaş hesabı. Bilinmelidir ki maaş hesabı hacizden muaftır. Evet, hacizden muaftır, diyoruz zira direkt olarak maaşınız olduğu gibi alacaklıya ödenmeyecektir. Ayrıca bu noktada İcra Müdürlükleri maaşı aldığınız bankaya değil de iş yerinize bir müzekkere göndermektedir. Maaşın 1/4’ü kadarı kesilerek işveren tarafından alacaklıya ödenecektir. Tamamıyla bir maaş haczi ise söz konusu dahi edilemez. En oluru ise sizin muvaffakatname vererek maaşınızın 2/4’ü kadar ödemek istediğinizi belirtmenizdir.

Hangi Durumlarda Avukat Diğer Bankalardaki Paranıza Haciz Koyamaz?

Banka avukatının hangi durumlarda diğer bankalarda bulunan paranıza el koyamayacağı ile ilgili ilk maddeyi yukarıda incelemiştik. Maaş hesaplarına banka kanalı ile haciz konamaz. Ancak işveren kanalı ile müzekkere yazılarak bu işlem gerçekleştirilir. Eğer emeklilik, yaşlılık ya da malullük aylığı almak için kullandığınız bir hesap varsa, bu hesaba hiçbir suretle haciz konamaz ve icra bu kanaldan gerçekleştirilemez. Eğer borçlu, borcunu bu hesabından ve istekli şekilde ödemeyi kabul ederse, ancak o şekilde tahsili mümkün olur.
Kategori:
Etiket:

Diğer Makaleler