Banka BLZ Kodu

Banka BLZ kodu nedir sorusunun net açıklaması yer almaktadır.


BLZ kodu, Almanya finans kurumları tarafından kullanılan benzersiz bir kodlama sistemidir. ''Bankleitzahl'' kelimesinin kısaltması olan BLZ, Almanca'da 'banka kodu' anlamına gelmektedir. Finans kurumlarında hız kazandıran BLZ kodu aynı zamanda hatasız işlem yapabilmenizi de sağlar.

BANKA BLZ KODU NEDİR?

BLZ kodu banka kodu, hesap numarası, banka şube kodu ve blz numarasını kapsamaktadır. Hepsini içeren bir numaralama sistemi olduğu için hata sıfırlanır. Uluslararası bir kodlama sistemi olduğu için dünyanın her yerinde hızlı işlem yapabilmenizi sağlar.
Bulunduğunuz ülkede BLZ kodu ile işlem yapabilmek için başına ilgili ülkenin plakasını yazmanız yeterlidir. Almanya banka BLZ kodunun başına DE, Avusturya banka BLZ kodunun başına ise A eklemelisiniz. Harfler de dahil olmak üzere 22 haneden oluşmaktadır.

TÜRKİYE BLZ KODU

BLZ kodu, Avrupa Birliği'nin kendi iç numaralandırma sistemidir. Türkiye'de bu kodlama sistemi bulunmadığı için, Türkiye'ye yapacağınız EFT işlemleri BLZ kodu içermez. Ancak Türkiye'de BLZ numaralandırma sisteminin olmaması BLZ kodundaki hane sayısını azaltmaz. BLZ kodu yine harfler dahil 22 haneden oluşmaktadır. Almanya'da şubesi bulunan Türkiye bankalarının BLZ kodlarını öğrenmek istiyorsanız tıklayınız.
Kategori:
Etiket:

Diğer Makaleler