Banka Bonosu Nedir? Banka Tahvili Nedir?

Banka bonosu nedir? Banka Tahvili Nedir? konuları hakkında detaylı olarak bilgi verilmektedir.


Bono, vadesi bir yıldan daha kısa süreli olan yatırım araçlarından biridir. Bono'ya yatırım yapan yatırımcılar, satın aldıkları bonodan günlük veya belirlenen bir vade süresince faiz geliri elde ederler. Örneğin, 100 TL'ye alınan bir bononun aylık net faizi %1 ise, bono bir ay sonra 101 TL edecektir ve yatırımcı birey, 100 TL'den aldığı x adet bonoyu bir ay sonra 101 TL'den satabilecektir. Bonolar, banka bonoları, devlet ve özel sektör bonoları olmak üzere genelde üç çeşittir. Devlet bonoları, kısa vadeli finansman ihtiyacını karşılamak için ihraç edilirken, banka bonoları ve özel sektör bonoları ise, yine kendi şirketlerinin kısa vadeli finansman ihtiyaçları için ihraç edilir.

Banka Bonosu Nasıl Alınır?

Banka bonosunu kolaylıkla alınabilir. Hemen her banka kendi bonosu satar. Banka bonolarını satın aldığınız zaman bir bankaya borç vermiş olursunuz. Bonolara bir günlük de yatırım yapılabilmektedir. Banka bonolarının faiz oranlarını bankalar kendileri belirlemektedirler. Anlık likidite sıkışıklığı çeken bankaların bono faizleri fırlarken, uzun süre istikrarlı bir şekilde fonlanan bankalarda genelde yıllık bono faizleri yüzde 4'ü geçmez.

Aktifbank Nkolay Bono Nedir?

Aktifbank Nkolay Bono, bir Aktifbank ürünüdür. Aktifbank genelde bono satışı ile fonlanır, yani Aktifbank’ta mevduat hesabı genelde yoktur. Repo ve bono hesapları ile fonlanır.
Aktifbank Nkolay Bono ürünü ise, genelde piyasanın en yüksek faizlerinin sunulduğu bir bono türüdür.

Aktifbank NKolay Bono Avantajları

Aktifbank N Kolay Bono avantajları aşağıda verilmiştir.

1- N Kolay Bono faiz oranı sabit değildir, sürekli olarak değişir bu nedenle yükselen faizlerde bononuzu satıp, faiz getirisini de alarak işlem yapmaya devam etmeniz sağlanır.
2- Aktifbank N Kolay Bono'da satın aldığınız bonoya günlük olarak faiz işlemekte olduğundan bononuzu kaç gün tutarsanız o kadar faiz getirisi elde edersiniz.
3- Bono faizi yükseldiğinde satabilir, düştüğünde de eski faizinizi almaya devam edebilirsiniz.
4-  Vade süresi uzun olduğundan dolayı, yüksek faizle aldığınız bonoyu uzun süre aynı faiz ile tutmaya devam edebilirsiniz. Örneğin faiz oranı %24 iken, aldığınız bonoya faizler ne kadar düşse de günlük olarak yıllık %24'e denk gelecek şekilde faiz işlemeye devam eder.
5- Mevduat faizinde 6 aya kadar yüzde 15 vergi alınırken, banka bonolarında vade fark etmeksizin vergi yüzde 10'dur.

Banka Bonosu Dezavantajları

1- Getirileri önceden belli olsa da, genelde reel açıdan bir getiri elde edemezsiniz. Bonoların getiri oranı enflasyon ile hemen hemen aynıdır. Ancak risksiz kazanç elde edilebileceği için tercih edilir.
2-  Vadeli mevduat ürünü olmadığından devlet güvencesi yoktur. Bonosunu aldığınız banka batarsa, paranız da batar.

Banka Tahvili Nedir?

Banka Tahvili, vadesi 1 yıldan uzun olan borçlanma senetleridir. Finansman ve likidite sıkışıklığı yaşayan bankalar, uzun vadeli borçlanma ihtiyaçlarını banka tahvili ihraç ederek karşılarlar.

Banka ve özel sektör tahvili olarak ihraç edilen bu menkul kıymetlerin şirketlerin uzun vadeli borçlanma ve yatırım maliyetlerini finanse edebilmek için kullanılmaktadır. Bankaların kredi faizleri yüksek olduğundan dolayı, bankalar ve özel sektör şirketleri borç alabilmek için bankaları değil, bireysel yatırımcıları seçerler. Bireysel yatırımcılara bu tahviller, genelde mevduat faizinin yıllık %0,5-3 daha üst bir faiz oranı sunarak yatırımcıları cezbeder. Üstelik mevduat faizine göre stopaj avantajı olduğundan dolayı ek bir tercih sebebidir.

Örneğin X bankası bir tahvil ihraç ettiğinde, faiz oranını genelde mevduatın üzerinde tutar. Şu ana ortalama mevduat faizlerinin yüzde 10-11 aralığında olduğunu varsayarsak, tahvil faizleri yüzde 12-13 seviyesinde olur. Ayrıca mevduat eşleniği de daha yüksektir.

Bonolarda Mevduat ile Kıyaslama Yapılırken Kullanılan Mevduat Eşleniği Nedir?

Mevduat eşleniği, herhangi bir faiz içeren yatırım enstrümanının, mevduat ile kıyaslamasını yapmak için kullanılmaktadır. Mevduatta veya bonolarda gösterilen faiz oranı net faiz oranı olmadığından dolayı, aynı faiz oranına sahip iki menkul kıymet farklı getirileri elde edebilmektedir.
1-  faiz oranına sahip mevduat ve bononun gerçek getirileri aynı değildir.
2- 6 aya kadar ki mevduatlarında nominal getirinin reel karşılığı %8,5'a denk gelmekte iken, bonolarda yatırım fonlarında ve tahvillerde yüzde 9'a denk gelir. Bu nedenle, mevduat faizinde net yüzde 9 faiz kazanmak için ortalama yüzde 10,50 oranında faiz almak gerekir.  İşte yüzde 10 faizli bononun mevduat eşleniği yüzde 10,5 olur.

Ziraat Bankası Bonosu Nasıl Alınır?

Ziraat Bankası üzerinden banka bonosu alabilmek için, aşağıdaki adımları takip etmeniz yeterli olacaktır.
1- Ziraat Bankası İnternet Şube'ye giriş yapınız.
2- İnternet Şube'ye girdikten sonra hemen sol tarafta yer alan yatırım menüsüne fare imlecini getirdiğinizde, bono ve tahvil sekmesi görünecektir, tıklayarak devam edelim.
3- Bono Tahvil Alış diyerek devam edelim. Bu sekmede, bankanın satışa sunduğu bono ve tahvil ürünlerini göreceksiniz, eğer herhangi bir şey görmüyorsanız banka henüz bir menkul kıymeti satışa sunmamış olabilir.

Aktifbank N kolay Bono Nasıl Alınır?

Aktifbank N Kolay Bono ürününü satın almak için, internet üzerinden online başvuru yapmanız gerekmektedir. Başvuru sonucu hesap açılış işlemi en fazla 15 gün sürer. Süre bittiğinde hesabınız açılır ve banka hesabınızdan, Aktifbank'a eft yapmanız gerekir. Yapılan eft sonucunda, N Kolay Sono alabilirsiniz.

Dikkat!

Aktifbank'ın herhangi bir fiziki şubesi bulunmamaktadır. Tüm işlemler telefon ve internet üzerinden yürütülmektedir
Kategori:
Etiket:

Diğer Makaleler