Banka Ek Hesapları Ödenmezse Ne Olur

Bankalar tarafından adınıza açılan ve bazı zamanlar sizin haberiniz olmadan açılan bu hesapların borç durumlarını düzenli olarak takip etmelisiniz.


Pek çok kişinin günümüzde aktif bir şekilde yararlandığı ve farklı isimler adı altında hizmet vermekte olan kredili mevduat hesapları, finansal işlemlerde sık sık tercih edilen banka ek hesaplarıdır. İlk bakışta çok aşırı yüksek ücretler ödetmiyor gibi gözüken bu hesapların kapatılmaması ise kişilerin büyük borçlar altına girebilmesine yol açabiliyor. Bankalar tarafından otomatik olarak açılan ve bazı kişilerin farkında olmadığı bu hesaplar ilerleyen dönemlerde büyük borçlar ile karşılaşmanıza yol açabilir.
Bu tür durumlar dışında ayrıca maaş hesapları, EFT yapılan hesaplar ve rutin olarak yapılmakta olan işlemler için kullanılan banka hesaplarının da sık sık kontrol edilmesi gereklidir. Kullanılmayan ek hesapların masraflar ile karşılaşılmaması için ise iptal edilmesi tavsiye edilmektedir. Ek hesaplar kullanan kişilerin ücretlerini ödemek ile yükümlü olduğu hesaplar olduğu için vakit kaybetmeden kullanılmayan kartlar kapatılmalıdır.

Günümüzde insanların büyük bir çoğunluğu farklı bankalar ile çalıştıkları için bu ek hesaplara dikkat edilmesi gereklidir. Farklı ek hesaplarınızın açılıp açılmadığını da ek olarak kontrol etmelisiniz. Örneğin maaşınızı alabilmek için sizin adınıza açılmış bir hesap olması bu hesabın masraflarını da ödemeniz gerektiği anlamına gelmektedir.

Bankalar tarafından kullanıma açılan ve ek hesap adı altında farklı çözümler sunmakta olan bu hesaplar bazı zamanlarda avantaj sunmanın yanında sizlere ödeme sorunları da yaşatabilir.

Faiz Oranlarını Detaylı Bir Şekilde Araştırın

Ek hesaplar konusunda ödeme yapmayı düşünüyorsanız ve bu ek hesapları kapatmak istemiyorsanız bankaların uyguladıkları faiz oranlarını da detaylı bir şekilde öğrenmeniz gerekebilir. Ek hesap şartlarını detaylı bir şekilde inceledikten sonra daha sağlıklı bir şekilde bütçenize uygun olan ek hesaplar kullanmaya başlayabilirsiniz.

Ek hesaplara ait olan borçlar ödenmediği zaman standart prosedürler uygulanmaya başlar. İlk olarak birikmiş olan borçlar için belirlenmiş olan faiz oranları uygulanır. Faiz oranları giderek artmaya başlarken borcunuz da katlanmaya başlar. Siz farkında olmadan biriken bu borçlar banka tarafından istendikten sonra zor durumlar yaşayabilirsiniz.

Adınıza gelecek olan uyarıdan sonra ödemelerinizi yapmadığınız durumda kullandığınız kredi kartının borcunun ödenmediği durumlarda uygulanan tüm süreçlerden geçersiniz.
Haberiniz olmadan sizin adınıza açılan ve maaş ödemeleriniz için kullanılan bu ek hesapların borç durumları sık sık sorgulayarak kullanmadığınız hesaplarınızı kapatmanız sürpriz sonuçlar ile karşılaşmamanız adına oldukça önemli bir kritik bir konudur. Bankaların ek hesap faiz oranlarını ve diğer şartlarını resmi internet adreslerinden kontrol edebilirsiniz.
Kategori:
Etiket:

Diğer Makaleler