Banka Hesabı Nasıl Kapatılır?

Banka hesabınızı kapatmak istiyorsanız bu sürecin nasıl işlediğini bu makaleyi okuyarak öğrenebilirsiniz.


Banka hesapları, kimi zaman yasal zorunluluklardan ya da şartların getirdiği gereksinimlerden dolayı açılsalar da, genellikle birikimleri bir araya toplamak için açılırlar. Belli bir süre sonra da, banka hesabımıza olan ihtiyacımız ortadan kalkabilir: maaşımızın yatırıldığı banka değişebilir, birikimlerimizi başka bir alanda değiştirmeye karar verebiliriz gibi.

Bu tarz durumlarda, banka hesaplarını kapatmaya karar verdiğimizde dikkat etmemiz gereken hususlar vardır. Bunlardan bir tanesi hesabınızda para kalmaması, hesabınızın kapandığı anlamına gelmemektedir. Banka hesabınızı kapatmak için ayrı bir işlem sürecini takip etmeniz gerekmektedir. 

Türkiye Bankalar Birliği TBB'nin yaptığı açıklamalardan, banka hesabınızı kapatmak için illa bir banka şubesine gitmeniz gerekmediğini biliyoruz. Banka hesaplarını kapatmanın temel esasları belli olmakla beraber, bankadan bankaya yapılan ek uygulamalar değişebilmektedir. Ancak Türkiye İş bankası, Akbank, Yapı Kredi, Garanti gibi ülkemizde söz sahibi bütün bankalar şu prosedürleri takip ederler:

  • Şubeden hesap kapatma işlemleri için gerekli belgeler hesap cüzdanı, kimlik, hesap kapatma talimatıdır. Hesap kapatma talimatı için bankalarda görevli çalışanlar size hazır dilekçelerinden bir adet vereceklerdir veya sitemizden kapatmak istediğiniz bankaya vereceğiniz dilekçe örneğini indirebilirsiniz.
     
  • Telefon bankacılığı kullanarak hesap kapatma işlemlerinde ise, banka operatörünüz sizden gerekli parola ve şifreler ile kimlik doğrulama bilgilerini isteyecektir. Bu bilgileri vermenizin ardından hesabınız kapatılır.      
  • ATM/İnternet şubesi kullanarak hesap kapatma yapılan işlemlerde ise parola ve şifreleri kullanmak bankalarca asgari talepler olarak öne çıkmaktadır.

Bununla beraber, bir hesabın kapatılabilir olması için o hesaba bağlı olan herhangi bir otomatik ödeme talimatı, ipotek veya ek hizmet olmamalıdır. 

Hesaplarınızı yönetmek istiyorsunuz diyelim, ve işinize yaramayan hesaplarınızı kapatmaya karar verdiniz. Ya da bankanızdan memnun değilsiniz daha cazip bir banka arıyorsunuz diyelim. Bu durumda bütün bankaları teker teker dolaşmanın ve hepsi hakkında fikir almanın ne kadar zor olacağını tahmin edersiniz. Bu yüzden internet üzerinden bankalar.org adresini kullanarak bankaların şartlarını ve hizmetlerini karşılaştırabilir ve en uygun hizmeti verecek bankayı bulabilirsiniz. Böylelikle zamanınız size kalmış olacaktır.

Banka Hesap Kapatma Dilekçesi

Bankanıza hesap kapatmak için gitmeden önce dilekçenizi hazırlayıp da gidebilirisiniz. Sizin için dilekçe örneğini Word dosyası formatında hazırladık. Aşağıda yer alan bağlantıya tıklayarak hesap kapatma dillekçenizi indirebilirsiniz.

Bankaya Göre Hesap Kapatma Süreçleri

Her banka için hazırladığımız hesap kapatma süreci bilgileri ve dilekçe örneklerine aşağıdaki bağlantılara tıklyarak ulaşabilirsiniz. 
 

 

 


Kategori:
Etiket:

Diğer Makaleler