Banka İcraları Ne Kadar Sürede Zaman Aşımına Uğrar?

Banka icraları için bir zaman aşımı süresi belirlenmiştir. Ancak şartlara ve durumlara bağlı olarak değişen süreler de bu zaman aşımı için geçerli olacaktır. Devamını yazımızda bulabilirsiniz.
Banka borçları bir diğer ifadeyle banka icraları ne kadar sürede zaman aşımına uğrar sık duyulan sorulardan biri. Banka icraları, belirli bir süre geçmesi durumunda zaman aşımına uğrayabiliyor. Banka kredi borcu, kredi kartı borcu olması fark etmeksizin 10 yıllık bir süre zarfında borcun gözden kaçırılması, ihmal edilmesi gibi bir durumda borç zaman aşımına uğrayacaktır. Banka borcunun yasal zaman zarfında ödenmemesi durumu çok mümkün değildir, zira alacaklı tarafında banka olması borcun tahsili noktasında kuruma pek çok avantaj sağlar. Bu yazımızda banka borçlarının ödenmesinde zaman aşımı konusunu ve öncesini inceleyeceğiz.

Banka İcralarının Zamana Aşımına Uğraması

Banka icralarının, borçlarının zaman aşımına uğraması için üzerinden en az 10 yıllık bir sürecin geçmesi gerektiğinden bahsetmiştik. Ancak bunun öncesine de bir göz gezdirmekte yarar var. Zira bankalar, tahsil edemedikleri borçlar için varlık yönetim şirketlerini görevlendirirler ve borcunuzu alenen bu şirketlere satarlar. Varlık yönetim şirketleri de birlikte çalıştıkları avukatlar kanalıyla borçluya baskı yaparak alacağı tahsil etmeye çalışır. Elbette bu süreçte borcun üzerine yüklü miktarda faizin de ekleneceğini ekleyelim.
 Yani anlayacağınız, banka ya da varlık yönetim şirketi her yolu deneyerek size ulaşmaya ve bir şekilde borcu ödetmeye çalışacaktır. Bu yüzden de borcun zaman aşımına uğraması gibi bir durum çok da olası değil gibi görünmektedir.

Ödenmeyen Banka Borçları Ne Olur?

Ödenmeyen, tahsil edilmeyen banka borçları ne olur, zaman aşımına uğrar mı, gibi sorular banka icra takip borçlularınca sıkça aratılıyor. Evet, genel ekonomik şartlar dahilinde ödenmeyen borçların olduğu doğrudur. Ancak bu borçların zaman aşımına uğraması demek kısa sürede uygulanabilecek bir uygulama olmadığından bankalar, yasal sınırlar içinde ve çeşitli yöntemlerle alacağını tahsil edebilir. Maaşınıza el koyabilir (Maaşınıza Hangi Durumlarda Haciz Gelir?), Devlete olan borçlarınızda devlet banka hesaplarınıza e-haciz koyabilir (E-Haciz Nasıl Sorgulanır?), kredinizi yapılandırmışsanız ek faiz yükü karşınıza çıkabilir (Yapılandırılmış Kredi Borcu Ödenmezse Ne Olur?), çektiğiniz kredi türüne göre evinize – iş yerinize – otomobilinize el koyabilir (Bankalardan Satılık GayrimenkullerBankalardan Satılık Araçlar).

Banka İcra Takibi Zaman Aşımı Şartları Nelerdir?

Banka icra takibinde zaman aşımı için belirli şartlar sağlandığında 10 yıl sonra zaman aşımı gerçekleşir. Bu başlık altında zaman aşımı şartlarına yakından bakalım.
  • İlk öncelik, bankanın bu borcu sehven unutmasıdır. Evet, bankanın borcu unuttuğunu ve bu süre içinde dosyayı açmadığını düşünmek, borçtan vazgeçmesi olarak yorumlanabilir. Bu durum her ne kadar yaşanmayacak gibi görünse de pek tabi yaşanabilir.
  • Bankanın 10 yıl boyunca icra takibi için bir işlem yapmamış olması gerekir. Bu da şu demektir; yani banka eğer tarafınıza icra bildirimi yapmamış, avukatla ya da varlık şirketi ile anlaşmamışsa 10 yıl içinde borç zaman aşımına uğrayacaktır.
  • Maddelerin birbirleri ile bağlantılı olduğunu fark etmişsinizdir. Son madde esasen ikinci maddenin bir devamı niteliğindedir. Zira banka, 10 yıllık süreç içinde varlık yönetim şirketi ile anlaşır ve borcu şirkete devrederse, bu durumda 10 yıllık süre 20 yıla çıkacaktır. Varlık yönetim şirket alacakları TMSF kapsamında değerlendirildiği için bu durum gerçekleşir. Ancak varlık yönetim şirketleri bankalara göre anlaşılması daha kolay yapılar olduğundan, bir anlaşma yaparak borçtan kurtulmak da mümkün hale gelir.

Hukuki Açıdan Banka İcralarında Zaman Aşımı

Hukukun en teknik alanlarından biridir İcra Hukuku. Süreler geçirildiğinde bu sürelerin geri kazanılması ve bu sürelerde elde edilen hakların alınması da bu yüzden diğer dallara göre daha zordur. Bu nedenle banka icra takip borçlarının zaman aşımı da sürekli gündem olmaktadır. Zira unutulan borç için geri dönüş bir hayli zordur ve hatta imkansızdır, diyebiliriz.

Banka İcralarında Kritik Süre Bir Yıldır

Bir başka açıdan bakmamız gerekirse, bankalar icra dosyalarını açıp bir sene işlem yapmazlarsa, bu durumda davanın süresi 1 yıla düşer. Teknik olarak bir yıl sonra dava kapanır. Ancak alacaklı banka işleme devam etmek ister ve 10 yıl içinde tekrar işleme devam etmek isterse, bu durumda icra takip süreci devam eder.

Avukatlar Banka İcralarında Zaman Aşımı Süresini Uzatabilir Mi?

Banka icraları için zaman aşımı süresinin yani 10 yılın bitmesine bir gün bile kalsa, avukatlar dosyayı yeniden açarsa yani icra takibini yenilerse, süre yeniden 10 yıldan başlayacaktır. Yani esasen sürenin 10 yıl değil 20 yıl olduğunu her halükârda söylememiz mümkündür.

Kategori:
Etiket:

Diğer Makaleler