Banka Kara Liste Sorgulama

Merkez bankası tarafından kayıt altına alınan kara liste sorgulaması nasıl yapılır.


Bankalar müşteri ile ticari ilişkilerini güven üzerine kurar. Eğer bankanızın güvenini kaybederseniz bankanın kara listesine girersiniz. Üstelik bu kara liste ortaktır. Yani borcunuzu zamanında ödemediğiniz bankanın güvenini kaybetmeniz, tüm bankaların size olan güvenlerin yitirmeleri anlamına gelmektedir. İşte bu noktada devreye banka kara liste sorgulama işlemi girer.
Herhangi bir bankaya kredi talep etmek gibi çeşitli başvurular yaptığınızda banka kara liste sorgulama işlemi yaparak sizin isminizin kara listede mevcut olup olmadığını araştırır. Eğer isminiz bu listede bulunuyorsa yüksek olasılıkla yaptığınız başvuru banka tarafından reddedilecektir. Ancak isminiz listede yok ise bu durumda banka diğer değerlendirme kriterlerini araştırmaya başlar.

Kara Liste Sorgulama 2015

Bilinmesi gereken bir diğer husus sadece bankaların değil şahısların da kara liste sorgulaması yapabildiğidir. Bu liste Merkez Bankası’nın kayıt altına aldığı ve sürekli olarak güncellediği bir listedir.

Bu kayıtlar bankalardan gelen veriler dikkate alınarak güncellendiği için kara listede olan isminizin ne zaman bu listeden çıkarıldığı gibi bilgileri ancak kara liste sorgulama işlemini gerçekleştirerek öğrenebilirsiniz.

Banka Kara Liste Sorgulama Nasıl Yapılır

Bu sorusunun yanıtı da Merkez Bankası’ndan geçer. Yapılacak sorgulama işlemi de Merkez Bankası’nın kayıtları üzerinden gerçekleştirilir.

Kolaylıkla gerçekleştirilebilecek olan bu işlem yani, banka kara liste sorgulama 2015 yılında da dilekçe ile başvurularak da gerçekleştirilebiliyor. İlgili yere ileteceğiniz bir yazılı dilekçe ile isminize ya da şirketinize dair Merkez Bankası borç kayıtları bilgilerine de ulaşabilirsiniz. 

Diğer Makaleler