Banka Kartı veya Kredi Kartıyla Bitcoin, Kripto Para Alınabilir Mi?

Banka kartıyla ya da kredi kartıyla bitcoin, ethereum gibi varlıklar satın alınabilir mi? Alırken nelere dikkat edilmeli? Yazımızda detayları bulabilirsiniz.
Bitcoin ve diğer kripto para birimlerini almak için kredi kartı ya da banka kartı kullanılabilir mi? Bu yazımızda kripto para; bitcoin, ethereum ve altcoinlerin güvenli bir şekilde kredi kartları ile satın alınıp alınamadığını inceliyoruz. “Kredi kartıyla kripto para nasıl satın alınır? Kredi kartıyla alt coinler nereden satın alınır?” gibi sorular da epeyce fazla. Aynı zamanda hangi yollarla ve hangi siteler üzerinden kripto para alabileceğinizi de yazımızda bulabilirsiniz.

Kripto paralar almak için kredi kartı kullanılabilir mi?

Kripto para birimlerini satın almak istiyorsanız, önce hangi platformdan alacağınıza karar vermelisiniz. Güvenilir bir arkadaşınızdan, tanıdığınız bir kurumdan alabiliyorsanız elbette bu büyük bir şans. Ancak henüz kripto paralar konusunda yeniyseniz, öncelikle hangi kripto paranın odağınız olacağını; cüzdan, kripto para borsaları gibi seçimler yapmanız gerekiyor. Eğer işlem yapacağınız kripto para borsasını seçtiyseniz ve kendinize ait güvenilir bir cüzdan oluşturduysanız bundan sonrası için basitçe, dediklerimizi uygulamanız durumunda başarıyla kredi kartınızı kullanarak kripto para satın alabilirsiniz. Tabi ki kendinize ait bir cüzdanınız yoksa kripto para borsalarının size sunduğu cüzdanları da kullanabilirsiniz.

Kredi kartıyla kripto para satın almak

Kredi kartı kullanarak bitcoin gibi kripto para birimlerinden birini satın almak için kripto borsalarından dilediğiniz birine girebilirsiniz. Hesabınız yoksa bir hesap oluşturmanız gerekiyor. Hesabınızı oluşturduktan sonra kullandığınız kredi kartının ya da banka kartının özelliklerini kontrol etmenizi öneriyoruz. Özellikle yurtdışında bulunan ve ülkemizdeki bankalarla anlaşması olmayan kripto para borsalarında kredi kartınızı kullanırken dikkatli olmalısınız. Hem kredi kartı türünü desteklediğinden hem de bankanızın yurtdışı alışverişe açık olduğundan emin olmalısınız. Kripto para borsası üzerinden cüzdanınızı da açtıysanız kredi kartınızı kullanarak basit bir şekilde satın alma işlemi yapabilirsiniz.
 Henüz bir kredi kartınız yoksa ve kredi kartı sahibi olmak istiyorsanız Kredi Kartları sayfamızdaki bankaların kartlarını inceleyebilir ve size en uygun olduğunu düşündüğünüz kredi kartını seçebilirsiniz.

Kredi kartıyla kripto para satın alırken nelere dikkat edilmeli?

Kredi kartınızla bitcoin, ethereum gibi majör kripto paraları satın alabileceğimizi öğrenmiştik. Peki kredi kartıyla bu alışverişi gerçekleştirirken dikkat etmemiz gereken noktalar neler? Şimdi de bunları inceleyelim.

Güvenilir bir kripto para borsası seçmek

Kredi kartı kullanarak bitcoin gibi kripto paralar satın almak istediğinizde bazı noktalara özellikle dikkat etmelisiniz. Başta güvenilir bir kripto para borsasıyla çalışmanız gerekir. En ince detayına kadar araştırıp, sorgulayıp çalışacağınız kripto para platformunu seçmelisiniz. Bizin en güvenilir gördüğümüz yerli kripto para borsaları Paribu ve BTC Türk. Yabancı kripto para borsası ise Binance. Fakat bunları bir tavsiye niteliğinde görmemelisiniz. Ne yazık ki yakın dönemlerde batan kripto borsaları ile karşı karşıya kaldık. Pek çok kişinin ciddi bir kaybı olduğu görüldü. Bu yüzden de araştırarak ve emin olarak kripto para borsası seçimine sadece kendiniz karar vermelisiniz.
 
TÜYO: Seçmiş olduğunuz kripto para borsasının güvenli olduğunu düşünseniz dahi kripto para borsası cüzdanınızda kripto paralarınızı tutmamaya çalışın. Kendinize ait bir cüzdan oluşturup kendi cüzdanınızda tutmanızda fayda var. Elbette sürekli exchange işlemler yapacaksanız, bu durumda tüm işlemleriniz sonrasında kendi cüzdanınıza çekim yapın. Zira kripto para borsalarının alt yapıları iyi değilse hacklenme ve paranızın yitip gitmesi ihtimali bulunuyor. Aynı zamanda kredi kartı bilgilerinizin de art niyetli kişilerce çalınabileceğini unutmayın. Bu nedenle de kesinlikle güvendiğiniz bir kripto para borsasıyla çalışın!

İşlem ücretlerinde aşırıya kaçmayan bir borsa seçmek

Kredi kartı işlem ücretlerinde yüzde 10’a yakın bir oran bulunuyor. En azından Master Card ve VISA kullanıcıları için bu durum geçerli. Bunun müsebbibi kripto para borsaları olmasa da bunu fırsat bilip üzerine koymaya çalışacak olan borsalar da olabiliyor. Gerçi bu durum ülkemizdeki kripto borsalarında pek görülmüyor ama yine de dikkatli olmakta fayda var.

Diğer Makaleler