Banka Kefilliği İptal Ettirilebilir Mi? Nasıl İptal Edilir 2022

Banka kefilliği olarak bilinen kefalet durumu iptal ettirilebilir mi? Nasıl iptal ettirilir? Bu konuyu yazımızda sizler için inceledik.
Banka kefilliği, kredi kefilliği gibi kavramlar bankalardan kredi alan tüketicilerin günlük yaşamlarında sıkça karşılaştıkları bankacılık kavramlarıdır. Merak edilen sorular arasında yer alan “Banka kefilliği iptal edilebilir mi?” ve “Kefillik iptal şartları nelerdir?” sorularının yanıtlarını vermeye çalışacağız.
 Banka kefilliği iptali belli koşulları sağlamak kaydıyla mümkündür. Kefillik konusu ile ilgili olarak bilinmesi gereken ilk koşul kefaletin süreli bir sözleşme biçimi olduğudur. Kefil olunan kişi borcunu tamamladığında ya da 10 senelik zaman aşımı süresi dolduktan sonra kefillik otomatik şekilde sonlanır ve yasal sorumluluk ortadan kalkar. Kefillik iptali konusunda merak edilen ve bilinmesi gereken ayrıntılar için yazımızın devamını okuyabilirsiniz.
 
“Bankalar kaç yaşına kadar kredi verir?” sorusunun yanıtı için lütfen Bankalar Kaç Yaşına Kadar Kredi Verir? Konulu içeriğimizi inceleyiniz.

Kefillik İptal Şartları Nelerdir?

Kefillik iptal şartları borcun ödeme süreciyle yakından ilgilidir. Kefil olan kişi herhangi bir sebepten dolayı yükümlülükten çekilmek isteyebilir. Kefalet kişilere yasal sorumluluklar getiren bir süreçtir ve bu sorumluluk borç tamamen ödenene ya da zaman aşım süresine kadar devam eder. Bu süreçte öncelikle kredinin borçlunun hesabına yatıp yatmadığını öğrenmek gerekir. Para borçlunun hesabına henüz geçmediyse bankayla görüşülerek kefalet sonlandırılabilir. Konuyla ilgili olarak Bankalar dahilinde kullanılan uygulamalara dair ayrıntılı bilgilere ulaşmak için sitemizi inceleyebilirsiniz.

Kefillikte Eş Rızası

Paranın kişiye ödenmesi durumunda da kefillikten vazgeçmek olanaklıdır. Bu koşullar altında kişi kefillik için bir dilekçe imzalamadıysa, kendi el yazısı ile yazmadıysa ya da imzalanan dilekçede belli bir zaman belirtilmiyorsa usulsüzlük nedeniyle kefillik geçersiz olabilir. Kefillikten vazgeçmek için uygulanabilecek bir diğer yöntem de sözleşmede evli bireylerin eş rızası şartının gözetilmesi gerektiğidir. Yani kefil olmanın ardından eş rızası bulunmadığı gerekçesi ile dava açmak ve sözleşmenin iptali sağlamak mümkündür.

Kefillikte Usulsüzlük Durumunda Ne Yapılır?

Bunun yanı sıra kefillik sözleşmesinde bir avukat ya da bilirkişi yardımıyla usulsüzlük ya da herhangi bir açık tespit edilirse kefilliği iptal etme imkânı doğar. Fakat her bir adımda yasaları takip etmek ve bu çerçevede ispat gerektiğini bilmek önemlidir. Kredi kullanımına dair bilgi almak istediğiniz tüm ayrıntılar için Krediler başlıklı yazımıza göz atabilirsiniz.

Kefillik Süreci ve İptaline Dair Bilinmesi Gerekenler Nelerdir?

Kefillik iptali yapmak için yukarıdaki birden fazla yöntem uygulanabilir. İptal işlemi söz konusu olduğunda yasalar gereğince belli imkanlar ve haklar doğar. Kefillik iptali için kafa karışıklığı söz konusuysa öncelikle kefalet ile hangi sorumlulukların üstlenildiğini bilmek gerekir. Örnek olarak kefil, borcun ödenmediği durumda bankaların borçludan sonra sorumlu kabul ettiği kişidir. Dolayısıyla kefil olunacak kişiyi tanımak ve sözleşmenin ayrıntılarını bilerek hareket etmek oldukça önemlidir. Kredi alımı ve kefalet bilgi sahibi olunması gereken detaylı konulardan arasında yer alır. Krediler ile ilgili önemli bilgilere ulaşmak için sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Kategori:
Etiket:

Diğer Makaleler