Banka Sicil Affı Nedir Ne Zaman Çıkacak? 2022

Banka sicil affı 2022 yılı içinde çıkacak mı? Kredi sicil affı ile ilgili merak ettiğiniz tüm konuları içeriğimizde sizin için inceledik.


Banka sicil affı 2022 yılı için yeniden gündeme gelebilir. Daha önce kapsamlı şekilde 2017 yılında çıkan sicil affının benzeri yeniden bekleniyor. Milyonlarca insan bankalardan kullandıkları krediler ve ödeme yapamadıkları kredi kartları için yeniden sicil affı istiyor. Özellikle bankalar nezdinde sorunları bulunan; kredi kartı alamayan, kredi başvurusu kabul edilmeyen kişiler “kara liste” olarak belirtilen bozuk sicil durumundan mustariptirler. Neden kredi kullanamadığınızı merak ediyorsanız “Neden Kredi Kullanamıyorum?” isimli yazımızı okumanızı da öneriyoruz. Bunun yanında “Kara Listede Miyim? Kara Listeden Nasıl Çıkarım?” yazımızı da incelemeniz faydalı olacaktır.
 Biz de bu yazımızda kredi sicil affı, kredi kartı sicil affı ve banka sicil affı konularını değerlendireceğiz.

Banka Sicil Affı Ne Zaman Çıkacak? 2022

2022 yılı içinde henüz banka sicil affı, kredi sicil affı ya da kredi kartı sicil affı gibi düzenlemeler bulunmuyor. Ancak bu yöndeki beklentilerin oldukça fazla olduğu da göz önünde bulundurularak Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin konuyla ilgili 2022 yılı içinde bir çalışma yapması bekleniyor. Genellikle torba tasarılar halinde hazırlanan paket yasa maddeleri meclise sunularak yasalaşıyor. Eğer kara listede olan yani banka kredi skoru düşük olan ya da bankalardaki ürünlerine ödeme güçlüğü çektiği için kredi skoru hesaplanamayan kişiler için de paket kanun teklifleri meclis gündemine getirilirse ilk olarak buradan öğrenebilirsiniz. Banka sicil affı uygulamasının hayata geçmesiyle birlikte kredi kartlarını ve kredilerini ödemekte zorluk yaşadığı için kredi sicili bozulan ve bu yüzden de kredi çekemeyen kişiler konut kredileri, taşıt kredileri ve bireysel ihtiyaç kredileri için başvuruda bulunabilecek ve bankalardan kredi kartı talep edebilecek.
 
Kredi sicilinizin hangi sebeplerden dolayı düşük olduğunu merak ediyorsanız “Kredi Sicilini Olumsuz Etkileyecek Durumlar Nelerdir?” içeriğimizi inceleyebilirsiniz. Sicil

Banka Sicil Affı Kapsamı Nedir? Çek ve Senetler De Kapsam İçinde Mi?

Banka sicil affı dendiğinde bankalar üzerinden gerçekleştirilen her türlü işlem için uyuşmazlıkların yapılandırılması ve sicilin düzeltilmesi akla gelebilir. Çek, senet, kredi, kredi kartı gibi borçlar nedeniyle her yıl milyonlarca insan kara listeye dahil olmaktadır. Bu borçların da kanalları bankalardır ve yapılandırma halinde bankalar üzerinden işlemler gerçekleştirilir.

Banka Sicil Affı Hangi Borçları Kapsar? Nasıl Uygulanır?

Geçmiş dönemdeki sicil aflarında görülene göre, banka sicil affının kapsadığı borçlar; ödenmemiş kredi kartı borçları, protestolu senet borçları, vadesinde ödenmeyen ve takibe alınmış kredi borçları ile karşılıksız çeklerdir. Banka sicil affı uygulaması 2022 yılında kanunlaşırsa, kara listede bulunan vatandaşlar için bazı şartlara göre af uygulanacak. Geçmiş dönemdeki uygulamalara bakıldığında kanunda belirtilen son ödeme tarihinden önce borcunu kapatanlar ya da yapılandıranlar için sicil affı uygulanmıştı. Olası yeni ortaya çıkacak olan banka sicil affı kanununda da benzer şartlar öne sürülecektir. Konuyla ilgili kanun taslağı ortaya çıktığı anda bu makalemizi güncelleyeceğiz.

Banka Sicil Affı ile Kara Listeden Çıkabilir Misiniz?

Bankalardan kullanmış olduğunuz ama ödeyemediğiniz finansal ürünler için kanun koyucunun çıkardığı kanunlar ve yönetmelikler olsa da 2017 yılında bankaların kanuna rağmen aksi icraatları da oldu. O dönemki yasada alenen belirtilmesine karşın bankalar, kara listede bulunan borçlulara kredi vermediler ve kredi kartı başvurularını onaylamadılar. O dönemde Bankacılık Denetleme ve Düzenleme Kurulu da konuyla ilgili muhatap olduğunu kabul etmeyince, bakanlıklar duruma el atmıştı. Elbette 2017 yılındaki bu uygulama olası çıkacak 2022 yılındaki kanun uygulaması için yön gösterici olacak ve bankaların kanununu uygulaması sağlanacaktır. Böylece banka borçları sebebiyle kara listede olanların kara listeden belirtilen şartlarla çıkması kolaylaşacaktır.

Banka Sicil Affı Şartları Nelerdir?

Banka sicil affından yararlanabilmek için kanun koyucunun belirlemiş olduğu şartların yerine getirilmesi gerekmektedir. Yapılan çalışmalar sonucunda ortaya çıkarılan bu şartlar geçmiş dönemde 2009 ve 2017 yıllarında uygulandı. Bu şartlardan en dikkat çekeni belirlenen bir tarihin sonuna kadar kredi, kredi kartı, esnek hesap borçlarının tamamının ödenmesi. Ödenmemiş olsa dahi bankalar tarafından yapılandırılması.

Banka Sicil Affı Düzenlemesi Nasıl Olacak?

Banka sicil affı 2022 yılında çıkması durumunda geçmişte olduğu gibi torba yasa olarak çıkabilir. Belirli bir tarih ve öncesinde olan borcunu ödemeyenlerin, bu kanun kapsamında belirlenen borçların tamamını verilen tarihe kadar ödeyen veya yeniden yapılandıranlar sicil affından yararlanabilecek. Ödeme yapılmadığından kaynaklı kara listeye eklenenler kara listeden çıkarılacak. Aynı zamanda daha önce de görüldüğü gibi eğer 2022 banka sicil affı yasası çıkarsa, borcunu ödemiş olmasına rağmen kara listeden çıkarılmayanlar da kara listeden çıkarılacaktır. Bununla birlikte devlet borçların ödenmesine yardım da etmeyecektir.

Banka Sicil Affı İçin Başvurular Nereye Yapılacak?

Kredi sicil affı, senet sicil affı, çek sicil affı gibi aflar için 2022 yılı içinde çıkması muhtemel olan yasanın ön gördüğü süre zarfında bankalara başvurmanız gerekecektir.
 
Banka sicil bilgisi sorgulaması yapmak için “Banka Sicil Bilgisi Nerede Sorgulanır?” yazımızı inceleyebilirsiniz.

Diğer Makaleler