Banka Sicil Bilgisi Nereden Sorgulanır? 2022

Banka sicil bilgisi nereden sorgulanır ve banka sicil affı geliyor mu soruları oldukça sık sorulmaya başlandı. Biz de bu yazımızda konunun detaylarını sizlere vermeye çalıştık.
Banka sicil bilgisi, özellikle kredi çekemeyen, kredi kartı başvurusu olumsuz dönen ve sebebini merak edenlerin en fazla sorgulamak istedikleri verilerin başında geliyor. Kredi notu sorgulama, banka sicil bilgisi sorgulama gibi konular oldukça fazla gündemde yer alıyor. Son dönemlerde artan “Banka Sicil Affı” ve “Kredi sicil affı” gibi sorgular bunun en önemli göstergeleri arasında. Milyonlarca insan 2022 yılında banka sicil affını bekliyor. Daha önce 2009 ve 2017 yıllarında çıkan sicil aflarına benzeyeceği düşünülen olası 2022 banka sicil affı için “Banka Sicil Affı Nedir Ne Zaman Çıkacak?” isimli makalemizi okuyarak bilgi sahibi olabilirsiniz.
 Bu yazımızda banka sicil bilgisi nasıl sorgulanır ve banka sicil affı dilekçesi ile ilgili bilgiler sunacağız.

Banka Sicil Bilgisi Sorgulaması

Bankalardan kullandığınız ancak ödemediğiniz kredileriniz, esnek hesaplarınız ve kredi kartlarınız Türkiye Bankalar Birliği Risk Merkezi Raporlarında görüntülenir. Kredi, kredi kartı ya da esnek hesap başvurularınız reddediliyor ise bunun sebebi düzensiz ödemeler, takipteki kredilerkredi kartları, protestolu senetler ve karşılıksız çeklerdir. Bu tür detaylar Bankalar Birliğinin Risk Merkezi Raporlarında detayları ile görünmektedir. Siz de inceleme yapmak isterseniz, E-Devlet kapısı üzerinden Türkiye Bankalar Birliği Risk Merkezi Raporu Başvurusu linkini kullanarak sorgulama yapabilirsiniz.
 
E-Devlet uygulamasına ya da tarayıcınızdan E-Devlet sitesine girmenizin ardından kimliğinizi doğrulamak için giriş yapmanız istenecektir. İstediğiniz giriş yöntemini seçerek girişinizi tamamlamanızın ardından Türkiye Bankalar Birliği Risk Merkezi Raporu Başvurusu ekranına erişeceksiniz. Buradaki uyarıyı dikkate almanız önemlidir. Zira aynı gün içinde sadece bir kere, her ay da 4 kere ücretsiz rapor başvurusunda bulunabilirsiniz. Bir yıl içinde en fazla 24 adet rapor alabilirsiniz. Oluşturduğunuz rapor 1 ay boyunca görüntülenmeye açık olacaktır.

Banka Sicil Affı Dilekçesi

Banka sicil affı dilekçesi için öncelikle 2022 yılında çıkacak olan yasanın beklenmesinde yarar bulunuyor. Olası çıkacak yasada başvuru tarihleri ve başvuru şartları yer alacağından hangi şartlara göre başvuru yapılabileceği belli olacaktır. Şartlara uyan kişiler de burada yayınlayacağımız dilekçeyi kullanarak başvuru aşamasına geçebilir. Bunun yanında 2021 yılında çıkarılan 7326 sayılı Kanun’a göre 31 Aralık 2021’den önce borcunu kapatanlar ya da yapılandıranlar için geçici maddede “kredi işlemlerinde geçmişe dönük kayıtlara bakılmaz” ibaresi bulunmaktadır. Bunu da içeren bir dilekçeyi yazarak banka genel müdürlüklerine göndermeniz oldukça faydalı olabilecektir.

Banka Sicil Affı 2022 Çıkacak Mı?

Banka sicil affı 2022 yılı içinde çıkacak mı sorusu oldukça sık araştırılıyor. Ülkemizde milyonlarca insan meclisten gelecek banka sicil affı, kredi sicil affı müjdesine kilitlenmiş durumda. Geçmiş dönemlerde çıkarılan sicil aflarını incelediğimizde iki ya da üç senede bir belirli koşullar altında sicil aflarının çıkarıldığını biliyoruz. En son 2021 yılında sicil affı çıkarıldığını düşünürsek, 2022 yılı başlarında bir sicil affı beklemek yanlış olabilir. Bunun yerine 2022 yılı sonlarına doğru bir sicil affı gündeme gelecektir.

Diğer Makaleler