Bankadan İcralık Araç Nasıl Alınır?

Bankadan icralık araç almak ve ihale süreci ve sonrası ile ilgili bilgileri makalemizde sizlere sunuyoruz.


Bankalardan icralık araç almak için tercih edilebilecek iki yöntem bulunuyor. İlki icra müdürlükleri aracılığıyla ihale yöntemiyle yapılan satışlardır. Bu satışlarda devlete ait icra teşhir sitelerinden satın almak istediğiniz konuta ait bilgileri bulabilirsiniz. Sonrasında icra müdürlüklerine başvurarak başvurunuzu yapabilir ve düzenlenen ihalelere katılabilirsiniz. Üstelik eskisi kadar da uzun süre ihale sürecini beklemenize gerek kalmaz. Bu yazımızda bankalardan icralık araçların nasıl satın alınabileceğini ve satın alım sürecini inceleyeceğiz. Öncesinde ikinci yöntemden de bahsedelim. İkinci yöntem ise e-ihaleler ile araç sahibi olmak. Bu konu makalemizin konusu olmayacak. Dilerseniz “E-ihale İle Araç Nasıl Satın Alınır?” konumuzu inceleyebilirsiniz. Biz bankalardan icralık araç nasıl alınır, konumuza geri dönelim.

Bankadan İcralık Araç Satın Almak

Bankadan icralık araç kavramını iyi anlamak gerek. İcradan satılık araçlar ile bankadan satılık icralık araçlar arasında küçük bir farkın olabileceği bilinmelidir. İcradan satılık taşıt denilince akla ilk gelen kavram haczedilen taşıtın satışa çıkarılması olsa da pay bölüşümü esnasında sorun yaşayan mirasçıların da anlaşma yolu bulamadıkları için icradan taşıtları satışa çıkardıkları görülür. Bu nedenle akla gelen hacizden alınan malın kötü olduğu önyargısını yıkmanız gerekebilir. Zira ipotekli olarak haczedilen bir mal olarak düşündüğünüz ürün aslında mirasçılarının mal bölüşümünde sorun yaşamaları üzerine satışa çıkarılan bir ürün olabilir. İcradan ürün almayı iyi ifade eden “İcradan Ev Almak: İcradan Ev Nasıl Alınır?” isimli makalemizi okuduktan sonra icradan alınan ürünlere bakış açınız değişebilir.
Konumuza dönersek, gelişen teknoloji sayesinde artık yalnızca salonlarda fiziki ihaleler yapılmıyor, bunun yanında e-ihaleler (elektronik ihaleler) de yaşamımıza girdi. E-ihale ile satılacak olan bir aracın da öncelikle icra müdürlüklerinden yolunun geçmesi ve bankalarca satın alınarak ürünleri arasına katmaları gerektiğini belirtelim. Siz de e-ihaleler ile bankalardan satılık araçlar satın almak isterseniz, Bankalardan Satılık Araçlar sayfamızda bulunan bankalar arasından dilediğiniz bankanın konusunu inceleyebilirsiniz.

Bankadan İcralık Araç Almak Kötü Müdür?

Bankadan icralık araç almanın inanç ve kültürel kökenli nedenlerle tasvip edilmediğini ya da nahoş karşılanabildiğini görüyoruz. Ancak ne yazık ki alacaklının bazen alacağını tahsil etmek noktasında farklı bir alternatifi de bulunmaz. Aynı zamanda borçlunun borcunu ödeyebildiği ve alacaklının da alacağını tahsil edebildiği bir sistem olması da bu durumu hukuk sistemi açısından zorunlu kılıyor. Objektif bakıldığında durumun sadece bir borç – alacak ilişkisi olduğunu anlayabilirsiniz. Tek farkın bir müşterinin borçludan aracını satın alarak, alacaklıya parasını tahsil etmesi şeklinde geliştiğini görmemiz gerekir. Yani icradan satılan bir araç ile piyasadan satılan bir araç arasında sadece bir yöntem farkının olduğunu söylemek yanlış olmayacaktır.

Bankadan Satılık İcralık Araç Almak İçin Hangi Sistemler Kullanılabilir?

Bankalardan icralık konutlar satın almak için ihalelere katılmanız icap eder. Bu durumda ihaleleri takip edebileceğiniz bir kanalın varlığına ihtiyaç duyarsınız. Eski dönemlerde ihale ilanlarının gazeteler yoluyla yapıldığını hatırlayabilirsiniz. Gelişen teknolojik alt yapı sayesinde artık internet portalları üzerinden de bu takip işlemini basitçe yapabiliyorsunuz. Devlet eliyle yayınlanan ilanlar olduğu gibi bu ilanları referans alan özel portallarda da ilanları görebilirsiniz. Özel portallarda satış için bir yetki bulunmasa da ihalenin haberi ve ihaleye konu konutun teşhiri yapılmaktadır.Bankadan satılık icralık araç almak için başvuru yapmak ve ihaleye katılabilmek adına UYAP internet sitesi kullanılabilir. Özellikle fiziki olarak ihalelere katılmak istemiyorsanız, bu internet sitesindeki otomatik teklif yöntemini aktif etmeniz yeterli olacaktır. Yine devletin bir teşhir sitesi de ilan.gov.tr’dir. Dilerseniz EKAP üzerinden de devletin bazı bankalarına ait konut, araç ve arsa ilanlarını takip edebiliyorsunuz. Özel portallardan da örnek vermek gerekirse, teşhir için kullanılan önemli internet sitelerinden biri de icraburada.com internet adresidir.

Bankadan İcralık Araçların Değeri Nasıl Belirlenir?

Bankadan satılık icralık araç almak istiyorsanız sadece ihale sürecine dair değil ihale öncesi ve ihale sonrası süreçlere de hâkim olmanız sorunlarla karşılaşma riskinizi azaltır. Değer belirleme süreci de bu süreçlerden biri. Değer belirleme sürecini ve ilan prosedürlerini iyi bilirseniz yol kazası geçirme şansınız düşüyor. Zira hangi aracı satın alacağınıza, hangisinden uzak duracağınıza süreçleri iyi bilerek karar verebilirsiniz.
Satışa çıkarılacak araca ait bilgiler ilgili kurumlardan bir yazıyla icra müdürlükleri tarafından istendikten sonra değerin tespiti amacıyla bilirkişi görevlendirilecektir. Bilirkişi yani eksper, kendisine gönderilen bilgileri de baz alarak kendi araştırmasını ve incelemesini yapar ve bir bilirkişi raporu ortaya koyar. Raporda tespit edilen muhammen bedel ise artık aracın satışında önemli bir rol oynayacaktır. Ortaya çıkan bu rapor, tapu kaydında adı geçen kişilere, borçluya ve alacaklıya tebliğ edilir.

Muhammen Bedele İtiraz Edilebilir Mi?

İcralık araçlar için ortaya konan ekspertiz raporuna ve doğal olarak muhammen bedele elbette itiraz hakkı bulunur. Taraflardan birinin rapora itiraz etmesi için 7 günlük bir yasal süre var. Ekspertizin yeniden bir değerleme yapabilmesi için gerekli masraf ve ücretler itiraz eden kişi tarafından ödendiğinde bilirkişi yeniden bir değerleme yapacaktır. Sonucunda yeniden takdir edilen muhammen bedel ile ihale ilanına çıkılabilir. Bu raporun geçerlilik süresi 2 yıl olmaktadır. Fakat e-ihale ile yapılacak satışlar için bankalar kendi inisiyatifine aldıkları satışlar için her 6 ayda bir ya da yılda bir ekspertiz raporu güncelleyebilirler.

Bankalardan Satılık İcralık Araç Satın Alım Süreci Nasıl İşler?

Daha önce de bankadan icralık araç alırken eskiye nazaran daha kolay bir sürecin sizi beklediğinden söz etmiştik. Şimdi konuyu biraz daha detaylandıralım. Gazetelerden takip edilen ihale ilanları yerine kolayca ilan.gov.tr ya da e-satış UYAP internet sitelerinden ihale ilanlarını takip ederek işe başlayabilirsiniz. Beğendiğiniz bir araca ait ilana denk gelmeniz durumunda ihale sürecini ve satın alım sürecini açıklayalım.

İhale İçin Hazırlık Yapın

İhalenin detaylarını incelediniz; şartnameyi okudunuz, bilirkişi raporunu incelediniz ve ön araştırmalarını yaptınız, diyelim. Ekspertiz raporunda yer alan muhammen bedelin yüzde 20 oranındaki bölümünü ihale öncesi teminat bedeli olarak ödemeniz gerekir. Daha da iyisi bir teminat mektubu da ayarlayabilirsiniz. Şartnamede istenen tüm şartları yerine getirdiyseniz artık ihale için hazırsınız.

İhale Gününde ve Saatinde İhale Salonunda Hazır Bulunun

Evet, yine eski ama hala geçerli bir kural. Bankadan icralık aracın ihalesinin görüleceği gün ve saatte sizin ya da yasal temsilcinizin salonda bulunması gerekir. Yaşınız 18’den büyükse, teminat yatırmışsanız ve ihale salonundaki yerinizi almışsanız ihale için teklifte bulunabilirsiniz. Elbette bu şartı sağlayan herkes teklifte bulunabilir.

İhale Ne Kadar Sürecek?

Süre kısıtı olmaksızın ihaleler iki oturum halinde gerçekleşebilir. İhaleler İki oturumlu olarak planlansa da genelde ilk oturumda satışın tamamlanması beklenir. Ancak bazı durumlarda ihale ikinci oturuma sarkabilir. İkinci oturuma sarkan bir ihale için muhammen bedelinin yüzde 50’si kadar teklif gelmediğini anlarız. Konusu açılmışken belirtelim, teklif edeceğiniz tutarın araç muhammen bedelinin en az yüzde ellisi kadar olması gerekir.

Aracı Yarı Fiyatına Satın Alabilir Miyim?

Bu şansınıza bağlı. İhaleler ile ilgili duyulan “piyasa fiyatının çok altına satın alma” durumu kısmen gerçek olsa da muhammen bedelin çok altına satın alma durumu çok gerçeği yansıtmaz. Hatta bazı ihalelerde araçların gerçek bedellerine çok yakın fiyatlara ve hatta gerçek fiyatına eş değer tutarlara satıldığını da görebilirsiniz. Bunun da en önemli sebebi bankadan icralık araçlar çok fazla ilgi görür ve açılan ihalesine katılımcısı da fazladır. Üstelik yalnızca fiziki ihalelerin olmadığı, UYAP ile otomatik teklif yönteminin de kullanıldığı bir yapıdan bahsediyoruz. Yani yarı fiyatına araba sahibi olmak gibi bir düşünceniz varsa, düşüncenizi gerçekleştirmek için doğru bir plan – strateji üretmeniz de gerekir.

İhaleyi Nasıl Kazanırım?

İcraya düşen araçların satışında icra müdürlüklerinde kurulan ihale komisyonu, evi muhammen bedelin yüzde 50’si ile ihaleye sunacaktır. Burada strateji üretmeli ve rastgele teklif sunmamalısınız. Zira ihaleye katılan katılımcıların bir stratejisi olduğunu ve zorlu rakipler olduğunu unutmayın. Tersinden bakarsak, çok katılımcısı olmayan bir açık arttırmada bir anda yüksek teklif sunarak da zarara uğrayabilirsiniz. Kazanacağınızı düşündüğünüz bir ihalenin UYAP tarafından gelen bir otomatik teklifi ile hayal kırıklığına da uğrayabilirsiniz.
Teknik konuları bir yana itersek, bir araç için biçilen değerin yani muhammen bedelin 100 Bin TL olduğunu düşünelim. Açılış fiyatı 50 Bin TL olacaktır. Daha önce yatırmış olduğunuz teminat bedeli olan 20 Bin TL’yi de sayarsanız, sizin asgari teklif edeceğiniz tutar 30 Bin TL olur. Toplamda ihale 50 Bin TL ile açılmış olur. İhale herkes için eşit şartlarda başlayacağından sonrasında arttırma işlemi devam eder. En yüksek teklifin sonunda farklı bir teklif gelmemesi durumunda satış en yüksek teklif sahibine yapılır.
Tersini düşünürsek, UYAP üzerinden ihaleye girdiğinizi varsayalım. Yatırmış olduğunuz teminat tutarının üzerine teklif edeceğiniz tutarı otomatik teklif sistemine kaydettiniz ve beklemeye başladınız. Fiziki ihaledeki en yüksek teklifin 65 Bin TL olduğunu düşünürsek sizin son limitiniz de muhammen bedel ile eşitse, sadece Bin TL’lik bir artışla dahi 66 Bin TL’ye bankadan icralık aracı satın alabilirsiniz.

İhaleyi Kazandınız, Sonrasında Ne Olacak?

İhale sonunda bankadan icralık evi kazandınız. İhaleye katılırken ödemiş olduğunuz yüzde 20 oranındaki teminat tutarı mahsup edilecek ve kalan tutarı ödeyeceksiniz. Bu ödemeyi dilerseniz hemen yapabilirsiniz. Ancak daha sonra ödeyecekseniz yasal olarak 10 günlük bir sürenizin bulunduğunu unutmayın. 10 gün içinde ödemenizi yaptığınız takdirde icradan satılık taşıt sizin olacaktır.
 

Bankadan Satılık İcralık Taşıt Almak Karlı Mı?

Belirlenen muhammen bedel ve ihaleye katılacak katılımcı sayısı bankadan icralık araç alırken karlılık oranınızı belirler. Hep duyulan “icradan taşıt almak karlıdır” doğrudur ya da yanlıştır, diyemeyiz. Her ihaleyi kendi içinde değerlendirerek icradan satılık araçların karlılığını tespit edebiliriz. Belirlenen muhammen bedelin yüzde 50’sine satışın başladığını düşünürsek, zaten bir kar elde etme ihtimali gün yüzüne çıkıyor. Ancak katılımcı sayısının artması teklif veren sayısının ve teklifin de artması anlamına geleceğinden bir kar durumu ortaya çıkmayacaktır. Aksine belki de muhammen bedelin tamamına yakın teklifler de geleceğinden en az muhammen bedel kadar satış fiyatı da olabilecektir. Bu yüzden de şansın ve katılımcı sayısının önemi ortaya çıkar.

Bankadan İcralık Satılık Taşıt İçin KDV Öder Miyim?

İcradan satılık taşıt ürünleri için bir KDV oranı da ödemeniz gerekecektir. Kanunda belirlenen hacimdeki motorlarına göre KDV bedeli ödemeniz gerekecektir. Bunun yanında aynı zamanda tellaliye, damga vergisi ve diğer masrafları da ödemeniz gerekir.

Bankadan İcralık Taşıt İhalesi Sonrası İhaleye İtiraz Edilirse Ne Olacak?

Bankadan icralık taşıtlar satıldıktan sonra yapılan ihalelere itiraz edilebilir. Eğer siz ya da ihaleye katılan farklı katılımcılar ihalede bir usulsüzlük yapıldığını düşünürseniz “İhale Fesih Davası” açabilirsiniz. İhale sonrasında bu süre 7 gün olarak kanunda karara bağlanmıştır. Aynı zamanda isteyen katılımcılar satışa da itiraz edebilirler. Bu süre ise 1 yıllık uzun bir süreyi kapsamaktadır. Biz ihaleye itiraz sürecinden devam edecek olursak, ihalede usulsüzlük sezilmişse, ihaleye fesat karıştığı düşünülüyorsa, ihaleye girişler engellenmişse, şeffaflık ilkesinin zedelendiği düşünülüyorsa mahkemelere dava açılarak itiraz edilebilir.
Davalar mahkemelerce 20 gün içinde görülür. Yukarıda sıralı durumlardan biri tespit edilirse, mahkeme ihaleyi iptal edecektir. İhaleyi kazanan kişinin bu süreçte bir mağduriyet yaşaması işten değildir. Bu nedenle de katılacağınız ihalenin şartnamesini illaki ihale öncesinde okumuş ve anlamış olmalısınız.

Bankadan İcralık Taşıtlar İçin Kredi Çekebilir Miyim?

Evin finansmanı için bankadan icralık araç satın alırken kredi çekmek de bir yöntem olarak görülebilir. Birikiminizin olması durumunda bu konuda pek bir sorun yaşamayacaksınızdır fakat birikimi olmayan bir katılımcı için araç sahibi olmanın yegane koşulu kredi çekmek olacaktır. Ne var ki bankaların icralık taşıtlar için kredi vermeye pek yanaşmadıkları görülür. Zira yukarıda bahsettiğimiz “ihale fesih davası” açılabileceği ve hatta satıştan sonraki 1 yıl da satış için dava açılabileceği gerçeği bankanın kredi üzerine ipotek koymasında sorunlara neden olabilmektedir. Yine de şansınızı kredilerden yana denemenizi de öneriyoruz.
Size en uygun taşıt kredisini sitemizdeki Taşıt Kredileri sayfasında bulabilirsiniz.

Bankadan İcralık Araç Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Bankaların icralık taşıtlarını almadan önce dikkat edilmesi gereken bazı kurallar bulunuyor. İhale günü yapılacaklardan tutun da şartname detaylarına kadar pek çok noktaya alaka göstermeniz gerekiyor. Bu başlık altında ihale önce ya da sonrası nelere dikkat edilmelidir, bunu anlatalım.

Kar Elde Etmek Kolay Değil

Daha önce de belirttiğimiz gibi her zaman karlı bir alışveriş ile karşılaşamayabilirsiniz. Yalnızca karı için ihalelere girmek de zaten önerdiğimiz bir durum değil. Sizin için uygun olabilecek bir aralık yakalayacağınızı düşünüyorsanız bankadan icralık araç ihalelerine girmelisiniz.

Yerinde İnceleyin

Bankaların icralık araçları için belirli zamanlarda ve belirli yerlerde kurulan teşhir noktalarına giderek ihale öncesinde araçları inceleme şansınız bulunur. Bu fırsatı iyi kullanarak araçları iyice incelemenizi öneriyoruz. Farklı bir arkadaşınızın sizin için aracı incelemesini istemek de mantıklı bir yöntem olarak gözüküyor olabilir ama değildir. Her zaman son kararı sizin vereceğinizi düşünmeli ve aracı bizzat kendiniz ve yerinde incelemelisiniz.

Ekspertiz Bilgileri

Bilirkişi raporları 2 yıllık olarak hazırlanırlar. İki yılın sonunda süreleri dolar ve geçerliliklerini kaybederler. Siz de incelemeniz esnasında bilirkişi raporlarının ne zaman alındığına dikkat edin. Zira güncelliğini kaybetmiş bir raporda yazan bilgilerin ne kadar geçerli olacağını da sorgulamak gerekecektir. Rapor sonrasında aracın değişen parçasının olup olmadığını, aynasından farına kadar kırılmış, yıpranmış olup olmadığını incelemeniz önemlidir.

İhaleden Kazanılan Aracın Satılmasında Vergi

İhaleyi kazanıp satın aldığınız bir aracı kısa süre içinde elinizden çıkarmak isteyebilirsiniz. Bu niyete sahip olduğunuzu düşünürsek üç yıl içinde aracınızı satarsanız ek bir yükle karşılaşırsınız: Gelir Vergisi. Bu verginin ödenmesinin sebebi ise ihalelerden kazanılan ürünlerin kolayca el değiştirmesini engellemek olarak görülebilir.

İhale Sonrası Satıştan Vazgeçmek

İhalenin ardından taşıtı satın alma aşamasına geldiniz. Çeşitli nedenler ortaya çıktı ve vazgeçmek durumunda kalacaksınız. Bu durumda sizden sonra en yüksek teklifi veren katılımcı aracı satın alma hakkına sahip olacaktır. Ancak devlet bir süre sonra size dava açabilir. Bunun da sebebi, sizin verdiğiniz teklif ile ikinci katılımcının verdiği teklif arasındaki farkı tahsil etmektir. Bu yüzden de satın almayacağınız bir aracın ihalesine girmemeli ve kazandıysanız da mümkünse satın almaya çalışmalısınız.
 
Kategori:
Etiket:

Diğer Makaleler