Bankalar Konut Kredisi Başvurularını Nasıl Değerlendiriyor?

Konut kredisi başvurularında bankaların izlediği süreci yakından tanıyarak kredi başvurunuzun onaylanma oranlarını yükseltebilirsiniz.


Tüketici konut kredisi başvurusu yapmak için size uygun olan bankaya karar verdikten sonra başvurucu süreciniz bankanızın çalışma şartlarına göre değişkenlik göstermektedir. Sizden istenen gerekli belgeleri hazırladığınız durumda, genel olarak aynı gün içerisinde başvuru işleminiz tamamlanmış olur ve konut krediniz değerlendirme altına alınmaya başlar.
Kredi değerlendirmelerinde tüketicilerin aldıkları krediyi geri ödemelerinde sorun yaşayıp yaşamayacakları birtakım hususlara dikkat edilerek tespit edilir.

Tüketicilerin Kredi Değerlendirmesi

Başvuru yaptığınız zaman daha önce kullandığınız kredileri ne şekilde geri ödediğiniz tespit edilir ve geri ödeme performansınız ortaya çıkartılır. Çek-senet ödeme bilgileri ile birlikte aylık geliriniz ve gider oranlarınız ortaya çıkartılır.
Bu noktada talep ettiğiniz kredinin toplam tutarı da bankaların değerlendirme aşamasında dikkat ettikleri bir noktadır. Kredinizin vadesi ve ödenmesi gereken aylık taksit tutarları da sizin elinizdeki nakit akışına göre hesaplanır.

Borçlandığınız yerlere borçlarınızı zamanında ödeyip ödemediğiniz tespit edildikten sonra KKB skoru olarak adlandırılan skor puanınıza bakılır. Bankalar KKB skor puanınızın belirli seviyelerden daha düşük olduğu durumlarda size kredi vermek istemeyebilirler.

Konut Değerlendirilmesi Süreci Nasıl İşliyor?

Satın almak istediğiniz konutun her şeyden önce krediye uygun olması gerekiyor. Konut, SPK lisansına sahip bir değerleme şirketi tarafından değerlendirilerek tutarı belirtiliyor. Satın alacağınız konutun üzerinde bir takyidat olup olmadığı da tespit edildikten sonra piyasadaki değeri ortaya çıkartılıyor.

Bankalar konut kredi başvurularınızı değerlendirirken farklı hususları göz önünde bulundurulabiliyorlar. Bu sebeple başvuru yaptığınız bir bankadan red cevabı alabilirken, aynı şartlar altında başka bir bankadan onay cevabınızı hızlı bir şekilde alabilme ihtimaliniz bulunmaktadır.

Konut kredisi onaylama sürecini geçtiğiniz zaman bankalar size ön onayı vermiş olurlar. Ön onay sürecinden sonra ise konut ile ilgili ekspertiz işlemleri başlatılır. Konut kredisi alabilme ihtimalinizi yükseltmek istiyorsanız özel danışmanlık hizmetleri alarak da konut kredisi alabilme oranlarınızı arttırabilme imkanınız bulunuyor.

Ancak sizlere tavsiyemiz, konut kredisi almadan önce size en uygun ve değerlendirme sürecinde size sıkıntı yaşatmayacağından emin olduğunuz bankalara başvurmanız olacaktır. Böylelikle ihtiyacınız olan konut kredisine sıkıntısız bir şekilde erişmiş olabilirsiniz.
Kategori:
Etiket:

Diğer Makaleler