Bankalar Neden Bitcoin ve Kripto Para Satmıyor?

Bankalar bitcoin ve diğer kripto para birimlerini neden satmıyor? Ödeme komisyonları ile kripto paralar konusunun ortak noktası neresi? Makalemizi okumaya devam edin.


Bankalar, bitcoin ve kripto para satamazlar zira yapıları gereği BDDK kurallarına ve bankacılık yasalarına tabidirler. Ancak tabi ki sadece tek neden bu değil. “Bankalar neden bitcoin ve kripto para satmıyor?” sorusuna verilecek cevapları sizler için derledik. Ancak belirtelim, tek bir cevap arıyorsanız bu sorunun tek bir cevabı yok. Aslında birbirine bağlantılı cevapları var, desek yanlış olmaz. Esasen burada blockchain mantığına da yakından bakmamız gerek. Çünkü ilk ortaya çıktığından bu yana bu bir küresel olay. Şimdi gelin, birlikte bu nedenleri inceleyelim.

Bankalar bitcoin ve kripto paraları Bankacılık Kanunları uyarınca satamaz

Bankalar bitcoin ve diğer kripto para birimlerini bankacılık kanunları ve BDDK düzenlemeleri sebebiyle satamazlar. Bankaların asli görevleri krediler sunmak ve mevduatlar toplamak suretiyle ülke ekonomisi yararına işler yapmak olarak tanımlanmıştır. Evet, ülkemizdeki bankaların ekseriyetle yaptığı da budur. Fakat son dönemlerde bilinen bir gerçek var ki o da para piyasaları evrenselleştikçe, yatırım kaynakları da farklılaşıyor. İnternetin hayatımıza girmesi, blockchain teknolojisinin geliştirilmesi gibi nedenler ekonomik bazı sonuçları da ortaya çıkarıyor. Ülkemizde yatırımcı belki kendi para birimine güvenmediğinden belki daha fazla kar sağlamak istediğinden belki de daha farklı nedenlerden dolayı kripto paralara ilgi gösteriyor. Sonuç olarak BDDK düzenlemelerine ve bankacılık kanunlarına bu durumun yansıyıp yansımayacağını göreceğiz.

Bankalar merkezi yapılardır, kripto paralar merkezi değildir

Dünyada bankalar, daha doğrusu bankacılık hizmeti, merkezi bir yapıda şekillenir. Bir banka açmak isterseniz, bankayı açmak istediğiniz ülkenin bankacılık kuralarına ve yasal mevzuatlarına uyacağınızı taahhüt etmeniz ve yasadışı faaliyetler içinde olmayacağınızı kanunen ispat etmeniz gerekir. Bankacılık kanunlarına uyup uymadığınızı denetleyen yapıların olduğu, sürekli denetimde olduğunuz bir yapıdan bahsediyoruz. Bu yapı içinde, müşterilerinizin hesaplarını denetleyen, bizdeki MASAK gibi, kurumların da olması gerekir. Zira usulsüz ve yasadışı para kaynaklarını devlet bu yolla yakalar.
 Kripto paralara gelecek olursak, bitcoin ile başlayan ve ethereum, binance coin, tether, dogecoin, vechain ve adını listeye alamayacağımız onlarca kripto parayla devam eden bir akım “yeni para birimi” olma sloganıyla çıktılar ortaya. Burada daha özel bir anlatımla bitcoin ile devam edelim. Çıkışında merkeziyetçi yapıda olmaması, dağınık bir yapıya haiz olması güvenliğinin göstergesi adeta. Veri tabanı bilgisini kullanıcılar bilgisayarlarında P2P yani peertopeer denen bir sistem sayesinde saklıyorlar. Bir kişi diğerine para göndereceği zaman tetiklenen sistem, tüm kullanıcılardan parçaları topluyor ve ortaya çok güvenli bir gönderme süreci çıkıyor. Ancak konumuz bu değil elbette. Şimdiye dek anlattıklarımıza bakarsanız, bankalar merkeziyetçi, kripto paralar ise tersine dağınık usul çalışıyor. Bankacılık sistemi bu durumu kolay hazmedemez.

Kripto paraların yasadışı kullanıldığı algısı

Kripto para birimlerinin neden ortaya çıktığı ile ilgili tahminler arasında yasa dışı işlerin daha kolay yapılabilmesi de var. Gerçekliği sorgulansa da cidden blockchain sistemi üzerinden şifrelenerek yapılan ödemeler geride bankacılık sisteminde olduğu gibi iz bırakmıyor. Pek çok bankanın da zaten kripto para satmaya yanaşmamasının altında yatan temel neden de bu. Evet, yasal mevzuatlar da zaten bu durumun önünü tıkıyor ama yasal mevzuatlar düzenlense dahi bankalar, bitcoin ve altcoinler gibi kripto paraları satarken ya da satın alırken bazı prosedürleri uygulamak ve kaynağını araştırmak isteyecektir. Nihayetinde bankaların da hesap verdikleri devlet kurumları olduğunu unutmayalım.

Kripto paranızın kaynağının anında bulunması zordur

Kripto paraların nereden geldiğini bilmek, bulabilmek çok zor. Bankalar, bir üst otoriteye bağlı yani merkezi yapıdaki kurumlar olduklarından yüksek seviyedeki para transferlerinde hesap verebilir olmalıdırlar. Kripto para yatırımcıları genellikle yüksek paralar yatırırlar ve transfer ederler. TL ya da döviz hesaplarınız incelendiğinde eğer yasal bir karşılığı olursa bir sıkıntı olmaz. Fakat bankaların sattığı kripto paraları aldıkları kaynak neresi? Bu nasıl takip edilecek? Bu nedeni de ana nedenler arasında göstermekte fayda var.

Bankalar bitcoin yatırımı yapıldığında finansman kaynaklarını kaybeder

Bankalar, yatırımcıların bitcoin gibi ethereum gibi kripto paralara yatırım yapmalarından dolayı finansman kaynaklarını kaybederler. Şöyle düşünelim; bir milyon lirası olan bir yatırımcının parasını kripto para borsasına göndereceğini varsayalım. X Bankası hesabına bu miktarı yatırdığını ve aynı anda kripto borsasına gönderdiğini düşünelim. Burada görüldüğü gibi banka, bu parayı elinde tutamadan kaybetmiş olacak. Ha keza aynı şey parayı çekerken de geçerli olabilir. Yatırımcı parasını kripto para borsasından X Bankası hesabına gönderip çekebilir.
 
Yukarıdaki örnek bankaların neden bitcoin ya da kripto para satmadığına değil, kripto para borsalarından neden korktuklarına örnek olabilir, diyebilirsiniz. Ancak bankaların kripto para sattıklarını düşünelim. Evet, arada kesilecek komisyonlar ve diğer kesintiler ile bankanın da kazancı iyi olacaktır. Ne var ki burada yine işin içine yasal mevzuatlar giriyor. Bankanın kripto para satması demek aynı zamanda satın alması anlamına da gelecektir. Peki satın aldığı kripto paranın kaynağı neresi? Elbette bu bilinemez ve takibi oldukça zor. Yanlış kaynaktan gelecek olan para da bankayı zora sokabilecektir.

Bankalar gecelik kazanç sağlarlar

Bankaların gecelik kazanç sağladıklarını bilirsiniz. Çeşitli yöntemler kullanarak bankalar, farklı ülke borsalarından hisse senetleri alabilirler, döviz kurları üzerinden kazanç sağlayabilirler. Zaten bankacılık sisteminin temeli bu tür faaliyetler ile kar elde edebilmektir. Peki, bankaların bitcoin gibi kripto paraları satmaması ile bunun alakası ne? Tam olarak alakası şu: Özellikle bankaların elde ettikleri mevduatların kripto paraya dönmesi ve kripto paraların da dijital cüzdanlarda saklanması söz konusu. Yani görüldüğü gibi ortada bankalar için bir kazanç kapısı kapatılmış oluyor. Bankaların kripto para satması, kendi kazanç kapılarını kendi elleri ile kapatmasıyla eşdeğer.

Ödemelerde aracılık komisyonu ortadan kalkıyor

Kripto para birimleri ve tabi başta bitcoin ve ethereum gibi majör kripto para birimleri, sanal cüzdanlarda tutuluyorlar. Bir önceki başlıkta bankaların bundan kayıp yaşayacaklarını belirtmiştik. Ama iş bununla da bitmiyor. Sadece bir cep telefonuyla QR teknolojisi kullanarak ödemelerinizi sanal cüzdanınız üzerinden yapabiliyorsunuz. Yani bankaların kripto para alıp sattıkları bir ortamda, diğer kurum ve kuruluşların kripto para kabul etmemeleri mümkün değildir. Zira artık bankacılık sistemi bu para birimlerini kabul etmiş demektir. Diğer kurumlar da ödemelerini, alacaklarını kripto para birimleri üzerinden yapabilirler, demek olacaktır. Yani cep telefonu faturanızı sanal cüzdanınızla ödeyebileceğiniz bir sistemde, bankacılık kanallarına ihtiyaç kalmayacak ve ödemelerde aracılık komisyonu da olmayacaktır.
 

Diğer Makaleler