Bankalararası Kart Merkezi - BKM Nedir?

Bankalararası Kart Merkezi'nin ne demek olduğunu ve görevlerini kapsamaktadır.


İçinde bulunduğumuz dönemde alışverişlerde ve harcamalarda en az kullanılan ödeme yöntemi nakit paradır. Yapılan incelemeler, nakit para ile ödeme yöntemini tercih edenlerin sayısının gün geçtikçe azaldığını da ortaya koymaktadır. Artık gayrinakdi ödeme yöntemleri tercih ediliyor. Bu yöntemler arasında en çok kullanılan ise kredi kartı ve banka kartı kullanarak ödemenin yapılmasıdır.
İşte bu yaygın kullanım farklı oluşumları da beraberinde getiriyor. Bankalararası Kart Merkezi (BKM) de bunlardan biridir. 1990 yılında kamu bankaları ile 13 farklı özel bankanın ortak girişimi neticesinde kurulan Bankalararası Kart Merkezi nakit para olmadan ödemenin gerçekleştirilmesi adına son derece önemli kuruluşlardan biridir.

Bankalararası Kart Merkezi Görevleri Nelerdir?

Çünkü BKM kart ile ödeme yapmayı sağlar, nakit para olmadan ödemenin gerçekleştirilmesini destekler, bu işlemler için gerekli alt yapı çalışmalarını hazırlar, platformları oluşturur, idaresinin sağlar ve geliştirir. Kuruluş kredi kartı veya banka kartı ile ilgili ödeme dışında kalan bazı işlemlerin gerçekleştirilmesini de sağlar. Bankalararası Kart Merkezi kar amacı gütmediğinden halkın da güvenini kazanmış bir kuruluştur.
Çeşitli prosedürleri hazırlayıp hayata geçirerek yeni uygulamalara da işlevsellik kazandıran BKM yurt içerisinde geliştirdiği uygulamalar ile bankalar arasında takas yapmaimkanını da tanır. Yurt içi ve yurt dışı bankalar arasında iletişim kuran aracı bir kuruluş olma misyonunu da üstlenmiş olan Bankalararası Kart Merkezi üye olan bankaları da yurt dışında temsil edebilmektedir.
Kategori:
Etiket:

Diğer Makaleler