Bankalararası Kart Merkezi

BKM'nin görevleri, işleyişi gibi bilgileri öğrenebilirsiniz.


Bankalararası kart merkezi (BKM) ülkemizde faaliyet gösteren tüm bankaların işbirliği ile kurulmuş bir merkezdir. BKM kredi kartlarının provizyon işlemlerini gerçekleştirmekle beraber bazı kayıtlar da tutar. Kredi kartı kullanan herkesin kartlarıyla ilgili mali sicilinden oluşan bu kayıtlar bir veri tabanında muhafaza edilir. Bu bilgiler tüm bankaların kullanımına açıktır.
Herhangi bir banka kendisine başvuran ve kredi kartı talep eden bir kişinin daha önce kullandığı kredi kartları ile ilgili sicilini bankalararası kart merkezi veri tabanından araştırarak anında öğrenebilmektedir. Ancak bankalar bu sorgulama işlemini belirli bir ücret karşılığında yapmaktadır. Bu ücret yalnızca birkaç Cent olarak belirlenmiştir.

Bankalararası Kart Merkezinin Görevleri

Bankalar arası kart merkezi aynı zamanda tüm bankalara otorizasyon yönlendirme hizmeti de sunar. Ayrıca takas hizmeti de BKM tarafından verilen hizmetler arasında yer alır. Bir bankanın pos cihazına başka bir bankanın kartı takıldığında iki banka arasındaki bağlantı bankalar arası kart merkezi tarafından sağlanır. Bir başka deyişle bir banka diğer bir bankaya BKM üzerinden erişir.

Bankalararası Kart Merkezinin Faydaları

Yurt içi bankaların birkaç nokta dışında tüm iletişimlerini bankalararası kart merkezi sağlar. BKM ülkemiz ve tüketiciler adına önemli faydalar da sağlamaktadır. Örneğin kredi kartlarıyla yapılan her işlem başına MasterCard / VISA için bir ücret ödenmesini engellemektedir. Kredi kartının her kullanımında belirli bir ücret kesintisinin ilave edilmesi BKM tarafından yapılan entegre bir çalışma ile önlenmektedir.
Kategori:
Etiket:
BKM

Diğer Makaleler