Bankalarda Unutulan Paralar

Bankalarda unutulan paranın sorgulanması ve zaman aşımı hakkında detaylı bilgiler yer almaktadır.


Yıllar önce açtığınız banka hesabında para olabilir. Düşündüğünüzde bu miktarı hatırlamıyor hatta yıllar önce o bankada hesap açtığınızı dahi anımsamıyor olabilirsiniz. Ancak ülkemizde binlerce kişi banka hesaplarında para unutuyor.
Bankalarda unutulan paraların isim listesi her yıl açıklanıyor. Bu listeden sorgulama yaparak sadece saniyeler içerisinde herhangi bir bankada para unutup unutmadığınızı öğrenebiliyorsunuz.

Bankada Unutulan Parada Zaman Aşımı Var mı?

Bankalarda unutulan para sorgulaması internet üzerinden yapılıyor. Bu uygulamayı hizmete sunan ise Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF) kurumudur.

Bankada unutulan paralarda zaman aşımı 10 yıldır. Eğer 10 yıl boyunca bankadaki meblağ üzerinde hiçbir işlem yapmadıysanız bu paranın miktarına bakılmaksızın meblağ Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu’na aktarılıyor. Dolayısıyla 10 yıllık sürenin sonunda para ile ilgili hiçbir hak iddia edemiyorsunuz.

Bankalarda unutulan paralar listesi 2015 yılında da açıklandı. İsim listesi sadece 10 yıl öncesinden bu yana işlem yapılmamış olan banka hesaplarının sahiplerini kapsıyor. Yani bundan 5 yıl önce açtığınız bir banka hesabında para unuttuysanız sizin isminiz yapacağınız sorgulama işleminde çıkmayacaktır. İsminizi bu listede görebilmeniz için 2020 yılında sorgulama yapmanız gerekiyor. Bu yıl açıklanan listede çıkan isimler en son 2004 yılında işleme mazhar olmuş banka hesaplarında bulunan meblağları kapsar.

Bankada Para Unutanların Listesi

Bu nedenle bankalarda unutulan para sorgulama işlemini her yıl yapmanızda fayda olacaktır. Eğer sorgulama sonrasında isminizi bu listede görürseniz, unuttuğunuz parayı almak için acele etmeniz gerekiyor. Çünkü Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu bir tarih belirledi. Bu tarih 15 Haziran 2015 ve bu tarihe kadar bankada unuttuğunuz parayı hemen çekmeniz ya da paraya dair herhangi bir işlem yapmanız gerekiyor. Aksi halde 15 Haziran 2015 tarihinden sonra paranız TMSF kurumuna aktarılacaktır.

Bankada Unutulan Para Sorgulaması Nasıl Yapılır?

Siz de bir banka hesabında para unuttuğunuzu düşünüyorsanız ve hemen bankada unutulan para sorgulaması yapmak isterseniz http://zamanasimisorgu.tmsf.org.tr adresine tıklayabilirsiniz. Karşınıza çıkan sayfada “tüm bankalar” bölümünü seçin ve alt kutucuğa isminizi yaparak “sorgula” butonuna tıklayın. 
Kategori:
Etiket:

Diğer Makaleler