Bankaların Hesap İşletim Ücretleri İadesi

Bankaların aldığı hesap işletim ücretinin iadesi nasıl yapılır?


Takvimler 2002 yılını gösterdiğinde banka hesabı açtıranların vadesiz hesap sözleşmelerine hesap işletim ücreti ödenmesine dair kaide de eklendiği için hesap sahiplerinin bu ücreti ödemesi gerekiyor. Fakat hesap işletim ücreti aslında 2002 yılından önce de ödeniyordu. İşte 2002 yılından önce ödenen bu paralar artık bankadan geri alınabiliyor. Bankaların hesap işletim ücretleri iadesi yasalar gereği bankalar tarafından yapılması gereken bir işlem haline geldi.

Hesap İşletim Ücretleri Nasıl Geri Alınır?

Bankaların hesap işletim ücreti iadesi için bazı başvuruları eksiksiz ve hatasız bir şekilde yapmak gerekiyor. Ayrıca bazı belgelere de ihtiyacınız olacak. Örneğin hesabınızdan hesap işletim ücreti kesintisi yapıldığını belgelemeniz sizden istenecektir. Bu belge için dekont almanız kafi. Banka şubesinden dekont talebinde bulunabileceğiniz gibi internet şubesinden çıktı alabilirsiniz. Aynı çıktıyı bankamatiklerden de almanız mümkündür.
Bankaların hesap işletim ücretlerini geri alma işleminin ikinci aşamasında bir dilekçe hazırlamanız gerekiyor. Hesap işletim ücreti iadesi dilekçesi içerisinde kimlik bilgileriniz ile hesabınıza dair bilgiler mutlaka bulunmalıdır. Bu dilekçeyi hazırladıktan sonra iadeli taahhütlü olacak şekilde bankanızın genel merkezine gönderin.

Sizin bu talebinize olumlu yanıt gelmesi ihtimalinin düşük olduğunu belirtmek isteriz. Çünkü bankalar genellikle hesap işletim ücretini geri alma taleplerine olumsuz yanıt veriyor. Bankanın yanıtı size ulaştığında yapacağınız işlem Tüketici Hakem Heyeti’ne başvurmak olmalıdır. Tüketici Hakem Heyetleri Kaymakamlık binalarında yer alır. Başvuru esnasında yanınızda bu belgeler olmalıdır:
  • Örnek mahkeme kararı
  • Hesabınızdan yapılan kesintiyi gösteren dekont
  • Hesap işletim ücreti iadesi dilekçesi
  • Kimlik belgesi
Yaklaşık bir aylık sürecin sonunda banka hesabınızdan kesilen hesap işletim miktarı tarafınıza iade edilecektir. Bu sürenin sonunda söz konusu miktar size banka tarafından iletilmezse yeniden Tüketici Hakem Heyeti aracılığı ile başvuru yapabilirsiniz.
Tüketici Hakem Heyeti’ne başvuru yapmadan önce bankanızın iadeli taahhütlü olarak gönderdiğiniz dilekçenize olumlu ya da olumsuz bir yanıt vermesini beklemenizi öneririz. Her ne kadar sayıları son derece az olsa da bazı bankalar dilekçesi ulaşan müşterilerinin hesap işletim ücretlerini hemen iade ediyor. Bu yüzden önce yanıt gelmesini beklemenizde fayda olacaktır.

Diğer Makaleler