Bankaların sahipleri kim? Hisseleri kime ait? 2022

Bankaların sahipleri kimler, bankaların hisseleri kimin, bankalar güvenilir mi? Soruların cevapları içeriğimizde.
Bankalar kimin? Bankaların sahipleri kim ve ortakları var mı, hisse sahipleri kimler?” gibi sorular finansal kanallarda aranıyor ve merak ediliyor. Ülkemizde bulunan bankalar 2021 yılı itibariyle kimin, hangileri devlet bankası, hangileri özel sermayeli bankalar arasında? Bununla birlikte elbette en fazla aranan bankacılık konuları arasında yabancı sermayeli bankalar da bulunuyor. Bu yazımızda merak ettiğiniz her yönleriyle bankaların sahiplerini, ortaklarını sizler için inceledik.
 Ülkemizde bulunan bankalar, 5411 sayılı bankacılık kanununa kurulurlar ve kurulumundan itibaren denetlemesini de Bankacılık Denetleme ve Düzenleme Kurumu yapar. Az sonra inceleyeceğimiz bankalar da 5411 sayılı kanuna uygun olarak kurularak ülkemizde BDDK denetiminde faaliyet gösteren bankalardır. Bu bankaların ülkemizde faaliyet göstermeleri için BDDK izni gerekir ve BDDK izni almış olan tüm bankalar güvenilirdir.

Akbank kimin? Akbank’ın Sahibi kim? (Yerli Özel Sermayeli)

Akbank, 1948 yılında Adana’da yaşayan bir grup Kayserili iş insanı tarafından kurulmuştur. Kuruluş amacı bölgede bulunan pamuk üretimine finansman sağlamaktı. Bankanın adı da pamuğun beyazına atıfta bulunarak AK konulmuştur. Zamanla Türkiye’nin önemli bankaları arasında yerini alan bankanın günümüzdeki sahibi Sabancı ailesidir. Suzan Sabancı bankanın yönetim kurulu başkanı, Hakan Binbaşıgil de genel müdürüdür. Özel bankalar arasında bulunan bankanın kuruluşu, sahibi, ortakları, sermaye yapısı gibi pek çok konuyu Akbank kimin? Hisseleri kime ait? 2021 isimli araştırma yazımızda inceleyebilirsiniz. Akbank Kredileri ve Akbank Mevduatları konularımızı da inceleyerek banka ürünleri ile ilgili bilgi sahibi olabilirsiniz.

Aktif Bank kimin? Aktif Bank’ın Sahibi kim? (Yerli Özel Sermayeli)

Aktif Bank, ilk olarak farklı bir isimde 1999 yılında kuruldu. Dünyanın en yenilikçi bankası seçilen Aktif Bank, 2007 yılında bankacılık alanında yeniden düzenlendi ve BDDK lisansı alarak Aktif Bank ismiyle, ülkemizde yer alan özel bankalar arasına girdi. Sahibi ise Çalık Holding’tir. Aktif Bank, faaliyete geçmesinin ardından bölgesel bankacılık, kurumsal bankacılık ve yatırım bankacılığı alanlarında önemli faaliyetlerde bulundu. Özellikle PTT kredileri ile ülkemizde emekliler tarafından daha yakından tanındı. Aynı zamanda FİNDEKS notu düşük olan tüketiciye de puanı oranında verdiği kredilerle de adını duyurmayı başardı. Aktif Bank kimin? Hisseleri kime ait? 2021 konumuzda, bankayla ilgili tüm merak ettiğiniz detayları açıkladık. Bankanın kredileri için Aktif Bank Kredileri, mevduat faizleri için de Aktif Bank Mevduatları konularımızı inceleyebilirsiniz.

Albaraka Türk kimin? Sahibi kim? (Yabancı Özel Sermayeli Katılım Bankası)

1984 yılında kurulan Albaraka Türk, ülkemizdeki katılım bankacılığı esasını uygulayan sayılı bankalardan biridir. Faizsiz bankacılık şiarını ülkemize yerleştirmeye çalışan banka, Bahreyn Manama’da kurulmuş olan Al Baraka Bankacılık Grubunun ülkemizdeki iştiraki konumundadır. Bankanın cari ve katılım yoluyla biriktirdiği fonları sanayi faaliyetlerinde değerlendirdiğini ve elde edilen kâr payını dağıttığını söylememiz bu sistemin nasıl işlediğini de özetleyebilir. Türkiye operasyonunun başında Mazin Khairy Shaker Manna bulunuyor ve yönetim kurulu başkanı olarak görev yapıyor. Bankanın genel müdürü ise Melikşah Utku’dur. Albaraka Türk kimin? Hisseleri kime ait? 2021 araştırma konumuzda bankaya ait tüm bilgileri bulabilirsiniz.

Alternatif Bank kimin? Alternatif Bank Sahibi kim? (Yabancı Özel Sermayeli)

Eski ismi A Bank olan Alternatif Bank, 1991 yılında kuruldu. Bir yeril banka olarak kurulmasına ve zamanla yereller arasında el değiştirmesine karşın 2016 yılında The Commercial Bank of Qatar’a satılarak yabancı bankalar arasına katıldı. 27 yıl boyunca Anadolu Grubu bünyesinde kalan bankanın 2013 yılında yüzde 71’e yakın hissesini alan TCBQ, hisselerin tamamını 2016 yılında aldı ve bankanın tam söz hakkını elde etmiş oldu. Ülkemizdeki önemli yabancı bankalar arasında yer almaktadır. Hussain Affardan yönetim kurulu başkanıdır. CEO ise Kaan Gür’dür. Alternatif Bank kimin? Hisseleri kimin? 2021 yazımızda bankayla ilgili merak ettiğiniz ortaklık yapısı, hisseleri, güvenirliği gibi konuları dikkatlice inceledik. Bunun yanında bankanın ürünlerini incelemek isterseniz Alternatif Bank Kredileri ve Alternatif Bank Mevduatları konularımızı incelemenizi öneriyoruz.

Anadolubank kimin? Anadolu Bank’ın sahibi kim? (Yabancı Özel Sermayeli)

Türk bankacılık sektöründe önemli bir yere sahip olan Anadolubank, 1961 yılında iki bankanın birleşmesiyle kuruldu. Türkiye Emlak ve Kredi Bankası olarak başladığı bankacılık faaliyetlerine Türkiye Emlak Bankası olarak devam etti. Özelleştirme İdaresi tarafından Habaş Grubuna 1997 yılında satılarak Anadolubank adını aldı ve bankacılık sektörü içinde önemli bir yere sahip oldu. Şu anda da banka Habaş Grup bünyesinde bir özel banka olarak hizmet veriyor. Mehmet Rüştü Başaran bankanın yönetim kurulu başkanı, Namık Ülke ise genel müdürüdür. Anadolubank kimin? Sahibi kim? 2021 konumuzda bankanın sermaye yapısıyla ilgili daha fazla detaya erişebilirsiniz. Anadolubank Kredileri ve Anadolubank Mevduatları konularımızı inceleyebilir ve bankanın ürünlerine yakından bakabilirsiniz.

Burgan Bank kimin? Sahibi kim? (Yabancı Özel Sermayeli)

Burgan Bank, 1989 yılında Tekfen Yatırım Finansman Bankası olarak kuruldu. Yerli sermayeli bir banka iken 2001 yılında büyüme ve ticari bankacılık hesapları yaparak Bank Ekspresi satın almıştı.2007’de ise Eurobank ile birleşti ve Eurobank Tekfen A.Ş. olarak adını değiştirdi. Sonrasında ise Orta Doğu ve Kuzey Afrika bölgesinde faaliyet gösteren Kuveyt şirketlerinden biri olan Burgan Banka Grubu bankayı 2012 yılında satın aldı. Böylece banka isim değiştirerek Burgan Bank oldu. Yabancı sermayeli bankalar arasında bulunan banka önemli bir statüde yerini korumaktadır. Burgan Bank kimin? Sahibi kim? 2021 isimli araştırma yazımızda bankanın tüm detaylarını sizinle paylaştık. Bankanın ürünlerini incelemek için Burgan Bank Kredileri ve Burgan Bank Mevduatları konularımızı da inceleyebilirsiniz.

Denizbank kimin? Denizbank’ın sahibi kim? (Yabancı Sermayeli)

Denizbank, 1997 yılında Emlak Bank’ın tasfiye edilmesi sonucunda ortaya çıkmış ve Özelleştirme İdaresi tarafından Zorlu Holdin’e satıldı. Sonrasında bir hayata dönüş operasyonu ile banka Zorlu tarafından resmen kurtarıldı, diyebiliriz. Özel sermayeli bankalar arasında bulunuyorken önce Rusya’nın Sberbank’ı tarafında satın alınan banka, Birleşik Arap Emirlikleri bankası olan Emirates NBD tarafından satın alınmıştır. Böylece banka yabancı sermayeli bankalar arasına girmiştir. Şu anki sahibi de Emirates NBD’dir. Detayları Denizbank kimin? Sahibi kim? 2021 isimli yazımızda bulabilirsiniz.

Emlak Katılım Bankası kimin? Sahibi kim? (Devlet Sermayeli Katılım Bankası)

2018 yılında kurulan Emlak Katılım Bankası, ülkemizde bulunan Katılım Bankacılığı esasına göre faaliyet gösteren önemli bir bankadır. Devlet bankaları kanunla kurulurlar ve bankanın kurucusu da sahibi de Türkiye Hazinesi’dir. Bu açıdan bakıldığında ağırlığı katılım bankası olmak üzere bankaya devlet sermayeli banka diyebiliriz. Bankanın detaylı bilgileri için hazırlamış olduğumuz Emlak Katılım Bankası kimin? Hisseleri kime ait? 2021 isimli yazımızı incelemenizi öneriyoruz.

Fibabanka kimin? Fibabanka’nın sahibi kim? (Yerli Özel Sermayeli)

Yerli sermaye ile kurulan Fibabanka, Aralık 2010’da Finansbank’ın da kurucusu olan Hüsnü Özyeğin tarafından kuruldu. Fiba Grup bünyesinde bulunan banka özel sermayeli bankalar arasında bulunuyor. Bankanın yabancı bankalar ile karıştırılmasının en önemli sebebi adı olsa gerek. Yönetim kurulu başkanı Hüsnü Özyeğin’dir. Ömer Mert ise bankanın genel müdürlük koltuğunda oturmaktadır. Bankanın sermaye yapısı, ortakları gibi diğer detayları öğrenmek için Fibabanka kimin? Sahibi kim? 2021 isimli araştırma konumuzu inceleyebilirsiniz. Fibabanka Kredileri ve Fibabanka Mevduatları konularını inceleyerek bankanın ürünleri hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

QNB Finansbank kimin? Finansbank’ın sahibi kim? (Yabancı Özel Sermayeli)

Finansbank, sadece 4 milyon USD karşılığında 1987 yılında Fibabanka’nın kurucusu olan Hüsnü Özyeğin tarafından kuruldu. İlk etapta yerli banka iken önce Yunanistan Ulusal Bankası’na sonra da Katar Merkez Bankası’na satıldı. Şu anda Qatar National Bank’ın sermayedeki payı yüzde 99,88’dir yani bankanın sahibidir. Bankanın kredi ürünlerini incelemek için Finansbank Kredileri sayfamızı, mevduat ürünlerini incelemek için de Finansbank Mevduatları sayfamızı incelemenizi öneriyoruz. Bankanın sermaye ve ortaklık yapısını incelemek için de QNB Finansbank kimin? Sahibi kim? 2021 isimli araştırma çalışmamızı incelmeniz yeterli olacaktır.

Garanti Bankası kimin? Garanti BBVA sahibi kim? (Yabancı Özel Sermayeli)

Garanti Bankası merkezi Ankara’da olan bir girişimle yerli bir banka olarak 1946 yılında kuruldu. Ödeme sistemleri, ticari bankacılık, yatırım bankacılığı, KOBİ bankacılığı ve bireysel bankacılık alanlarında önemli hizmetler sundu. Koç ve Sabancı Grupları’nca bir dönem idare edilen banka, Doğuş Grubu tarafından satın alınmıştır. 19 Kasım 2014’te ise Doğuş grubu önce yüzde 40 dolaylarında bir hissenin satışını İspanyol bankacılık devi BBVA’ya satıyor. Peyderpey satışlar sürüyor ve BBVA bir süre sonra tüm hisselerin sahibi oluyor. Bankanın hisse çoğunluğu halka açık olmasına karşın BBVA bankanın sahibi konumundadır. Garanti BBVA’nın bankacılık ürünleri hakkında bilgi almak için dilerseniz Garanti BBVA Kredileri, Garanti BBVA Mevduatları sayfalarımızı inceleyebilirsiniz. Garanti BBVA hisselerinin ve ortaklık yapısının nasıl olduğunu ve diğer merak ettiğiniz konuları öğrenmek için Garanti Bankası kimin? Hisseleri kime ait? 2021 yazımızı incelemenizi öneriyoruz.

Halk Bankası kimin? Halkbank hisseleri kime ait? (Devlet sermayeli)

Mustafa Kemal’in isteği ile 1933 yılında 2284 sayılı ‘Halk Bankası ve Halk Sandıkları Kanunu’ kapsamında kuruldu. Faaliyete geçmesi ise 1938 yılında olmuştur. Kurucusu Atatürk olan bankanın sahibi ise devlettir. Şu anda devletin bir kolu olan Türkiye Varlık Fonu, Halkbank’ın faaliyetini gözetmektedir. Türkiye’nin en güvenilen devlet bankaları arasında yerini alan banka hakkında daha fazla bilgi almak; hissedarlarını, ortaklık yapısını öğrenmek için Halk Bankası kimin? Hisseleri kime ait? 2021 konumuzu incelemenizi öneriyoruz. Bankanın kredi faiz oranlarını incelemek için Halkbank Kredileri, mevduat faiz oranlarını incelemek için de Halkbank Mevduatları sayfalarımızı ziyaret edebilirsiniz.

HSBC kimin? Sahibi kim? (Yabancı Özel Sermayeli)

Londra merkezli The Hong Kong and Shanghai Banking Corporation’un sahip olduğu HSBC Türkiye, 1990 yılında Midland Bank ismiyle kuruldu. 2001 yılında ise Demirbank ile birleşti. Demirbank ile birleşerek ismini HSBC olarak değiştiren banka HSBC Holding plc’nin Türkiye iştiraki olarak vazife yapıyor. Yabancı sermayeli bankalar arasında ülkemizdeki en önemli bankalardandır. HSBC Türkiye’nin yönetim kurulu başkanı David Gordon Eldon’dur. Genel Müdür ise Selim Kervancı’dır. Bankanın hisseleri, ortaklık payları ve diğer özellikleri ile ilgili bilgileri ise sadece HSBC’yi incelediğimiz HSBC kimin? HSBC hisseleri kime ait? 2021 başlıklı makalemizde bulabilirsiniz. HSBC Şubeleri sayfamızdan şehrinizde bulunan HSBC şubelerinin yerlerini öğrenebilirsiniz. Aynı zamanda bankanın müşteri hizmetleri kaynağını öğrenmek için HSBC Müşteri Hizmetleri sayfamızı inceleyebilirsiniz.

ICBC kimin? Sahibi kim? (Yabancı Özel Sermayeli)

ICBC’nin sahibi, Industrial and Commercial Bank of China Ltd yani kısaca ICBC’dir. Sahibi ise Jiang Jianqing’dir. Ülkemizde son yıllarda oldukça faal olan bankanın Çin menşeili ve yabancı bankalar statüsünde olduğunu belirtelim. Dünya çapında en büyük bankalardan biridir. Daha detaylı bilgi için ICBC kimin? Hisseleri kime ait? 2021 yazımızı okumanızı öneriyoruz.

İller Bankası kimin? Sahibi kim? (Devlet bankası)

İller Bankası, diğer bankalar gibi işleyen bir banka değildir. 1933 yılında Atatürk’ün isteğiyle kurulmuştur. İlk adı da Belediyeler Bankası idi. İl özel idarelere ve köyler için etkinlik göstermesi amacıyla kurulmuştur. Mevduat bankaları gibi vatandaşlara krediler veren ya da mevduat toplayan bir banka değildir. Bankanın sahibi ise tüm özel idareler ve belediyelerdir. Sermaye yapısı, statüsü gibi detaylı bilgiler için İller Bankası kimin? Hisseleri kime ait? 2021 isimli çalışmamızı incelemenizi öneriyoruz.

ING kimin? Sahibi kim? (Yabancı Özel Sermayeli)

ING Bank, 2007 yılında Oyak Bank’ı satın alarak bankanın adını ING Group olarak değiştirdi. 2019 yılındaysa bankanın adı kısalarak ING oldu. ING Group, Hollanda menşeili bir finans devidir. ING Türkiye’nin sahibi de bu organizasyondur. OYAK Bank’ı eski Sümerbank olarak hatırlayanlar da olacaktır. Şu anda ise ING ülkemizde pek çok mudinin tercih ettiği bir yabancı sermayeli banka olarak hizmet vermektedir. Banka ile ilgili daha fazla detay öğrenmek isterseniz ING kimin? Hisseleri kime ait? 2021 yazımızı okuyabilirsiniz. Dilerseniz bankanın ürünlerini incelemek için de ING Kredileri sayfamızı ya da ING Mevduatları sayfamızı ziyaret etmeniz yeterli olacaktır.

Kuveyt Türk kimin? Kuveyt Türk’ün Sahibi kim? (Yabancı Katılım Bankası)

Kuveyt Türk, Kuwait Finance House tarafından 1989 yılında kurulan faizsiz katılım bankacılığını şiar edinmiş bir katılım bankasıdır. 2006 yılına kadar Kuveyt Türk Evkaf Finans Kurumu adıyla faaliyet gösteren banka, 2006 yılına gelindiğinde bugünkü adını alarak Kuveyt Türk Katılım Bankası olmuştur. Şu anki yönetim kurulu başkanı Hamad Addulmohsen Al-Marzook, Genel Müdürü ise Abdulwahab Iesa Alrushood’dur. Kuveyt Türk Katılım Bankası’nın yerli sermayeli bankalar arasında olduğunu düşünenler için yineleyelim ki banka yabancı sermayeli bir katılım bankasıdır. Daha detaylı bilgi için Kuveyt Türk kimin? Hisseleri kime ait? 2021 isimli yazımızı inceleyebilirsiniz. Bankanın kredi ürünlerini incelemek için Kuveyt Türk Kredileri sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Odeabank kimin? Odeabank sahibi kim? (Yabancı Özel Sermayeli)

Odeabank, Lübnan merkezli Audi Bank tarafından 2012 yılında bir anonim şirket olarak kurulmuştur. Kurulduğu günden bu yana çabuk adını duyuran bankanın az olan şube sayısına göre oldukça iyi bir müşteri kitlesi de oluşmuştur. Özel, kurumsal ve bireysel bankacılık alanında başarılı olan bankanın yabancı sermayeli bankalar arasında olduğunu belirtelim. Odeabank hisseleri, ortakları ve diğer bilgileri Odebank kimin? Hisseleri kime ait? 2021 başlıklı yazımızda anlatıldı. Bankanın kredi ürünlerine Odeabank Kredileri, mevduatlarına ise Odebank Mevduatları sayfalarından erişebilirsiniz.

Merkez Bankası kimin? Merkez Bankası’nın sahibi kim? (Devlet Bankası / Bankaların Bankası)

Merkez Bankası, diğer ismiyle Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, milli bir banka olarak 1930 yılında kuruldu. Merkez Bankası’nın kurulması için 1715 sayılı Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası kanunu çıkarılmıştır. Bu tarihten sonra yapısal bazı değişikliklerle 1970 yılında 1211 sayılı Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası kanunuyla esas kurulma süreci gerçekleşmiştir. Türkiye hazinesi bankanın esas sahibidir. Şu anki başkanı Şahap Kavcıoğlu’dur. Merkez Bankası hakkında daha fazla detaya sahip olmak isterseniz Merkez Bankası kimin? Hisseleri kime ait? 2021 başlıklı makalemizi gözden geçirebilirsiniz.

PTT Bank kimin? Sahibi kim? (Devlete ait)

PTT Bank, Posta Teşkilatı bünyesinde kurulmuş ve Posta Teşkilatı’nın tahsilatını yapmak amacında olan bir iştiraktir. Bir nevi tahsilat bankacılığı görevi görür. Elinde sıcak para tutmayan, mevduat bankacılığı hizmeti vermeyen bir bankadır. İşleyişi ile ilgili bilgileri PTT Bank kimin? Hisseleri kime ait? 2021 isimli yazımızda sizlere sunduk. Bilinen bankaların işleyişi ile PTT Bank’ın işleyişi aynı değildir, bunu rahatça söyleyebiliriz.

Şekerbank kimin? Şekerbank’ın sahibi kim? (Yerli Özel Banka)

Şekerbank, ülkemizdeki ender ortaklı ve hisseli yapılardan biridir. Zira ortaklık ve sermaye bakımından çalışanlarının bankası olma özelliğine sahiptir. Sermaye yapısı itibariyle özel mevduat bankaları arasında gösterilecektir. Bankanın kredi ürünleri için Şekerbank Kredileri, mevduatları için de Şekerbank Mevduatları sayfalarımızı inceleyebilirsiniz. Bunun yanında dilerseniz Şekerbank Şubeleri sayfamızı da inceleyerek ilinizde bulunan şubenin adresini, telefon numarasını da bulabilirsiniz. Bankanın sermaye ve ortaklık yapısıyla ilgili bilgilere ve hisseleri konusundaki detaylara Şekerbank kimin? Hisseleri kime ait? 2022 başlıklı içeriğimizden erişebilirsiniz.

T-Bank kimin? Sahibi kim? (Yabancı Sermayeli)

Eski adı Bahreyn ve Kuveyt Bankası A.Ş. olan banka, bir süre Doğuş Grubunun elindeydi. Doğuş Grubunun elindeyken ise Garanti Yatırım ve Ticaret Bankası olarak işlem gören banka, Mehmet Nazif Günal’ın bankayı satın almasıyla MNG Bank adını aldı. Sonrasında ise BankMed ve Arab Bank ortaklığı bankanın yüzde 91’ini satın aldı. 2010’da yüzde 9’luk hisseyi de alan ortaklık bankanın tamamının sahibi oldu. Böylece banka yabancı sermayeli bankalar arasına katıldı. Konuyla ilgili daha detaylı olarak hazırladığımız T-Bank kimin? Hisseleri kime ait? 2022 başlıklı çalışmamızda detayları sizlere sunduk.

TEB kimin? TEB sahibi kim? (Yerli Özel Sermayeli)

TEB yani Türk Ekonomi Bankası, 1927 yılında Kocaeli’nde Kocaeli Halk Bankası adıyla kurulmuştur. 1982 yılında ise ulusal bir statü kazanabilmek amacıyla merkezini İstanbul’a taşıdı ve adını da TEB olarak değiştirdi. Sahibi TEB Holding’tir ve sermayesi itibariyle özel sermayeli bankalar arasında yer alır. Krediler veren ve mevduatlar toplayan bir banka olması nedeniyle eğer bankanın kredi ürünlerini incelemek isterseniz TEB Kredileri sayfamızı incelemenizi öneriyoruz. Bankanın mevduat ürünleri ile ilgili bilgiler almak isterseniz TEB Mevduatları sayfamızı ziyaret edebilirsiniz. Türk Ekonomi Bankası’nın sermaye yapısı ve ortaklıkları ile ilgili detayları merak ediyorsanız TEB kimin? Hisseleri kime ait? 2022 sayfamızda bulunan araştırma yazımıza göz gezdirebilirsiniz.

Turkish Bank kimin? Turkish Bank’ın sahibi kim? (Yerli Özel Sermayeli)

Turkish Bank’ın sahibi Özyol Holding’tir. Bir Türk şirketinin hisse çoğunluğunu elinde bulundurması bankayı özel sermayeli bankalar arasına sokuyor. İçinde yabancı sermaye bulunması bankayı yabancı sermayeli bankalardan biri yapmamaktadır. Yabancı banka olabilmesi için hisse çoğunluğunun yabancılarda bulunması gerekiyor. Bankanın yönetim kurulu başkanı İbrahim Hakan Börteçine, genel müdürü ise Mithat Arıkan’dır. Bankanın kredi kartı ürününü incelemek isterseniz Turkish Bank Kredi Kartları sayfamızı ziyaret edebilirsiniz. Kredi ürünleri ile ilgili bilgileri edinmek için de Turkish Bank Kredileri sayfamıza göz gezdirebilirsiniz. Bankanın sermaye ve ortaklık yapısıyla ilgili detaylar için de Turkish Bank kimin? Hisseleri kime ait? 2022 başlıklı yazımızı okumanızı öneriyoruz.

Türkiye Finans kimin? Sahibi kim? (Yabancı Sermayeli Katılım Bankası)

Kurulduğu an itibariyle yüzde 100 yerli sermayeli bir banka iken sonraları yabancı sermayenin eline aldığı bir bankadır Türkiye Finans Katılım Bankası. Yapısı itibariyle bir katılım bankasıdır. Saudi National Bank’ın yüzde 67’lik bir hisse oranına sahip olduğu banka, faizsiz katılım bankacılığı yapmaktadır. Türkiye Finans yabancı sermayeli bankalar arasında gösterilse de esasen bir katılım bankası olarak algılamamız gerekir. Daha fazla detaya ulaşmak istiyorsanız sizin için hazırladığımız Türkiye Finans kimin? Hisseleri kime ait? 2022 isimli çalışmamızı inceleyebilirsiniz. Aynı zamanda bankaya ait kredi ürünlerine göz gezdirmek için Türkiye Finans Kredileri, mevduat faizleri için Türkiye Finans Mevduatları sayfalarımızı ziyaret etmenizde fayda bulunuyor.

Türkiye İş Bankası kimin? İş Bankası’nın sahibi kim? (Yerli Özel Sermayeli)

Türkiye İş Bankası yine Cumhuriyet’in ilk dönemlerinde bizzat Mustafa Kemal’in talimatıyla kurulmuş bir bankadır. Mustafa Kemal’in “Vatanı kurtaracak ve yükseltecek tedbirlerin başında olarak halkın doğrudan itibar ve itimadından doğup meydana gelen tam manasıyla modern ve milli bir banka kurulması…” sözleri bankanın kuruluş felsefesini de özetlemektedir. Sahibi ise yine çalışanlarıdır. Çalışanlar için kurulan emekli sandığı fonu bankanın büyük bir hissesini elinde tutmaktadır. Siz de Türkiye İş Bankası’ndan kredi almak istiyorsanız, kredi faiz oranlarını incelemek için Türkiye İş Bankası Kredileri sayfamıza gidebilirsiniz. Bununla birlikte dilerseniz Türkiye İş Bankası Mevduatları sayfamızı inceleyerek, bankanın mevduat faiz oranlarına göz gezdirebilirsiniz. Bankaya ait kredi kartlarına bakmak isterseniz Türkiye İş Bankası Kredi Kartları sayfamızda istediğiniz bilgilere ulaşabilirsiniz. Çok daha fazla detay için Türkiye İş Bankası kimin? Hisseleri kime ait? 2022 konumuzu incelemenizi öneriyoruz.

Vakıfbank kimin? Sahibi kim? (Devlet Sermayeli)

Vakıfbank, devletin sahibi olduğu ülkemizin köklü bankalarından biridir. Türkiye Varlık Fonu uhdesinde işlemlerine devam etmektedir. Yapısı itibariyle bir devlet bankası özelliği taşır. 1954 yılında 6219 sayılı banka ait özel bir kanunla kurulmuştur. Müşteri sayısı bakımından ülkemizin en büyük üçüncü bankasıdır. 1954 yılında kurulmasındaki amaç vakıf gelirlerinin modern yöntemlerle değerlendirilebilmesini sağlamaktı. Sahipliği konusuyla ilgili daha fazla detay paylaşmamız gerekirse, bankanın bünyesinde bulunan mazbut vakıflar ve Türkiye Vakıflar Bankası Emekli Sandığı bankanın sahibidir. Bu durum İş Bankası’nda da olduğu gibi bankadaki çalışanlara bankadan paye vermek anlamına gelmektedir.
 
Bankanın sermaye yapısı ve ortaklık durumu gibi bilgilerin detayları için Türkiye Vakıflar Bankası kimin? Hisseleri kime ait? 2021 başlıklı çalışmamızı incelemeniz yeterli olacaktır. Bankanın ürünlerinden krediler konusunda Vakıfbank Kredileri ve mevduatlar konusunda da Vakıfbank Mevduatları konularımızı incelemelisiniz.

Vakıf Katılım kimin? Vakıf Katılım sahibi kim? (Devlet Sermayeli Katılım Bankası)

Vakıf Katılım Bankası, 2015 yılında bir anonim şirket olarak kuruldu. 17 Şubat 2016’da BDDK’dan faaliyet izin belgesi alarak katılım bankaları arasındaki yerini alan banka, Vakıflar Genel Müdürlüğü’nün ve dört vakıfın ortaklığında kurulmuştur. Bu dört vakıf için büyük paylar isnat edilmemiştir. Katılım Bankacılığının ülkemizdeki en genç üyesidir. Banka, aynı zamanda bir devlet bankası niteliği de taşır. Bankanın yönetim kurulu başkanı Öztürk Oran, genel müdürü ise İkram Göktaş’tır. Banka hakkında daha fazla bilgiye Vakıf Katılım kimin? Hisseleri kime ait? 2022 konulu yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Yapı Kredi kimin? Yapı Kredi sahibi kim? (Yerli Özel Sermayeli)

Yapı ve Kredi Bankası, diğer adıyla Yapı Kredi, 1944 yılında Kazım Taşkent tarafından İstanbul’da kurulmuş bir özel bankadır. Ülkemizin kurulan ilk ulusal çaplı yerli özel sermayeli bankası olduğunu da belirtelim. Yapı Kredi’nin çokuluslu bir sermaye yapısı var. Ancak genel itibariyle bankanın Koç ailesine ait olduğunu söyleyebiliriz. Bankanın ortaklık yapısını incelemek ve hisselerinin durumunu incelemek için daha geniş bir anlatım yaptığımız Yapı Kredi kimin? Hisseleri kime ait? 2022 yazımızı okumanız yeterli olacaktır. Krediler sunan ve mevduatlar toplayan bankanın kredileri için Yapı Kredi Kredileri, mevduatları içinse Yapı Kredi Mevduatları sayfamızı inceleyebilirsiniz.

Ziraat Bankası kimin? Sahibi kim? (Devlet Sermayeli)

Ziraat Bankası’nın kuruluşu Osmanlılara kadar dayanıyor. 1863 yılında Memleket Sandıkları adıyla Ahmet Şefik Mithat Paşa tarafından kuruldu. Bankanın sahibi Türkiye Hazinesi’dir. Bu da bankayı kamusal sermayeli bankalar arasına sokmaktadır. Türkiye Varlık Fonu, Türkiye Hazinesi adına bankanın sevkini ve idaresini üstlenmiştir. Bankanın yönetim kurulu başkanı Burhaneddin Tanyeri’dir. Genel müdürlük koltuğunda ise Alpaslan Çakır oturmaktadır. Ziraat Bankası hisseleri, ortaklık yapısı, iştirakleri gibi tüm detayları sizin için hazırladığımız Ziraat Bankası kimin? Hisseleri kime ait? 2022 isimli yazımızda bulabilirsiniz. Bankanın kredileri için Ziraat Bankası Kredileri, mevduat bilgileri için de Ziraat Bankası Mevduatları sayfalarımız yardımcı olacaktır.

Ziraat Katılım kimin? Ziraat Katılım Sahibi kim? (Devlet Sermayeli Katılım Bankası)

Ziraat Katılım Bankası, katılım bankacılığı esasına göre kurulmuş bir bankadır. Aynı zamanda kamusal sermayeli devlet bankası olarak da nitelendirilebilen banka, 29146 sayılı resmî gazetede yayımlanan 6302 sayılı kararla faaliyet izni alınmış ve 29 Mayıs 2015’te açılışı yapılmıştır. Hazinenin olan bankanın yönetimi Türkiye Varlık Fonuna aittir. Ortakları, sermaye yapısı, Ziraat Katılım hisseleri konusunda detaylı bilgiler için Ziraat Katılım kimin? Hisseleri kime ait? 2022 isimli konumuzu incelemenizi öneriyoruz.
 

Kategori:
Etiket:

Diğer Makaleler