BES Kesintileri Nelerdir? 2022

BES kesintileri ödemeleri ve BES kesintileri nelerden oluşur.


Bireysel emeklilik sistemi istediğiniz zaman sistemden çıkabileceğiniz bir yapıya sahiptir. Bu durumun avantaj olup olmadığı kişiler arasında farklılıklar gösterebiliyor. Sistemden ayrılmanız avantaj sağladığı gibi aslında ayrılmaya karar verdiğiniz döneme kadar elde ettiğiniz vergilerin geri alınmasıyla birlikte birikimlerinizin kısıtlanması ve kesilmesi anlamına da geliyor.
Sistemden ayrılmaya karar verdiğiniz zaman öncelikle her kişiye uygulanan stopaj kesintisi size de uygulanır. 10 yıl tamamlanmadan sistemden çıkarsanız oranında, 10 yılı doldurmanıza rağmen emekli olamadıysanız oranındadır.

Kesintiler BES tarafından ele alındığı zaman işin içine giriş aidatı da girer. Sistem sizin giriş yaptığınız aidatınızı erlerse ya da taksitli ödemek istediyseniz giriş aidatı tutarını da ayrılmanız durumunda sizden kesecektir.

BES’ten Ayrılırsam Kayıplarım Neler Olur?

Bireysel emeklilik sisteminde, emekliliğinizin haklarının devamı için sistemde 26 yaşınızı doldurma ve 10 yıldır sistem içinde yer alıyor olmanız gerekiyor. Sözleşme sürenizi göz önünde bulundurmadan ayrılmak isterseniz stopaj ödeyerek birikimlerinizin devamını alabilirsiniz.

Tüm birikimlerinizi BES üzerinden geriye alarak ayrılmak istediğiniz durumlarda sadece birikimlerinize ait sistemin elde etmiş olduğu gelir üzerinden vergilendirilirsiniz. Sistem dahilin de kalış süreniz ve yaşınız da hesaplanarak stopaj kesintiniz hesaplanır.

Sistem içerisinden ölüm maluliyet tasfiye gibi zorunlu sebeplerden dolayı ayrılırsanız %5 kesinti yaşarsınız. Katkı payınızı ödeyerek 10 yıl boyunca durduğunuz sistemden ayrılırsanız kesinti ve 10 yıl durmadan katkı payı ödeyerek emeklilik hakkı elde etmeden ayrılırsanız kesinti yaşarsınız.

Diğer Makaleler