BES mi, SGK mı Daha Avantajlı? 2022

BES ve SGK arasında kalanlar.


Bireysel Emeklilik Sistemi (BES) hayatımıza girdiği günden bu yana SGK ile kıyaslanıyor. Çok sayıda kişinin emeklilik hayallerini süslemeye başlayan BES pek çok yönü ile diğer emeklilik sistemlerinden ayrılıyor. Bazı yönleriyle de diğer emeklilik sistemlerinden çok daha avantajlı olduğunu söylemek mümkün.
Örneğin BES katılımcılarına devlet % 30 gibi yüksek bir oranda katkı yapıyor. Ancak BES katılımcılarının SGK üyeleri gibi sağlık hizmetlerinden aynı avantajlarla faydalanamadıkları da düşünülmelidir. Ayrıca SGK üyeleri emekli olduklarında hayatlarının sonuna kadar emekli aylığı alırlar. Ancak BES üyeleri için yaşamlarının sonuna kadar emekli aylığı almaları gibi bir durum söz konusu olmuyor.

BES İle SGK Arasında Seçim Yapmak Zorunda Değilsiniz!

Uzmanlar BES hayatımıza girdiğinden bu yana ortak bir öneride bulunuyor. Bu öneri SGK ile BES arasında bir seçim yapılmaması, her iki sisteme de katılım gösterilmesi yönünde… SGK maaş ve sağlık hizmetleri ile ön plana çıkarken BES, yatırım amacıyla kullanılan bir sistem olarak ön plana çıkıyor. Yani Bireysel Emeklilik Sistemi ile bir anlamda emekliliğinize yatırım yapma şansını elde etmiş oluyorsunuz. Ayrıca hem bu sisteme hem de SGK’ya üye olabilirsiniz. Mutlaka birini seçmek gibi bir zorunluluğunuz yok.

Özellikle Bireysel Emeklilik Sistemi kısa sürede birikimlerinizi değerlendirmek adına önemli ve faydalı bir sistem. Emekli olduğunuzda 10 yıl boyunca yaptığınız birikimi aylık maaş olarak geri alabiliyor ve dilediğiniz gibi değerlendirebiliyorsunuz. Bu nedenle SGK sistemine artı olarak Bireysel Emeklilik Sistemi’ne de katılım göstermeniz en doğru seçim olacaktır. 

Diğer Makaleler