Bileşik Faiz Oranı Nedir? Nasıl Hesaplanır?

Bileşik faiz oranının tanımı ve hesaplama formülünü içermektedir.


Bileşik faiz oranı faizin anaparanın üzerine eklenerek faiz getirdiği bir ekonomi kavramıdır. Bileşik faizde anapara vade süresi boyunca artmaktadır. Bileşik faiz hesaplaması ise her dönemde kazanılan para ile beraber anaparanın da toplanması şeklinde yapılır. Bu hesaplama bir formül üzerinden gerçekleştirilmektedir. Sermaye sürekli olarak değişir. Bu nedenle hesaplamanın güncel verilerle tekrarlanması gerekebilmektedir.

Bileşik Faiz Hesaplaması Formülü

A+S=A (1+i)
S=Sermayenin belirlenen vade sonundaki değeridir.A= Anaparadır.
i=Bileşik faiz oranıdır.

Bileşik Faiz Oranı Örnek Hesaplama

Bileşik faiz oranı formülünü hesaplamanızda daha rahat kullanabilmeniz için örnek bir hesaplama yapalım. 5 bin lira anaparanızın olduğunu varsayın. Bu paranın % 15 oranında bileşik faiz oranı eşliğinde 2 yıl içerisinde size ne kadar getiri sağlayacağını bu formülle öğrenebilirsiniz.

İlk 1 yıl sona erdiğinde anaparanızın faiz getirisi 750 lira olacaktır. Çünkü 5 bin TL olan anaparanın % 15’i 750 liraya tekabül etmektedir. Bu faiz getirisini anaparaya eklemeniz gerekiyor. Yani ikinci yıl için yapacağınız hesaplamada anapara değerinizi 5 bin TL olarak değil 5 bin 750 TL olarak almalısınız.

İkinci yılda anaparanın (5 bin 750 TL) % 15 oranındaki faiz getirisi 862,5 TL olacaktır. Bu rakamı da anaparaya eklediğinizde 6 bin 612,5 TL rakamını elde edersiniz. Yani ikinci yılın sonunda anaparanız 6 bin 612,5 TL olacaktır.
Kategori:
Etiket:

Diğer Makaleler