Bireysel emeklilik birikimimi nasıl öğrenebilirim? BES sorgulama 2022

"Bireysel emeklilik birikimi nasıl öğrenilir? bireysel emeklilik devlet katkısı nedir?" gibi sorularınızın yanıtları makalemizde.


“Bireysel emeklilik birikimi nereden ve nasıl öğrenilebilir? Bireysel emeklilik sistemi içinde biriken primler ve devlet katkısı tutarları nasıl öğrenilir?” gibi temel sorgulama soruları bireysel emeklilik sistemi içinde bulunan vatandaşların en sık sorduğu sorular arasında. Biz de bu yazımızı özellikle bireysel emeklilik sistemi içinde biriken paranızı ve devlet katkısını nasıl sorgulayabileceğiniz üzerine hazırladık. Ancak bireysel emeklilik ile ilgili merak ettiğiniz diğer önemli konuları da yazımızda bulabilirsiniz. Öncelikle bireysel emeklilikle ilgili merak edilen diğer sorulardan biri olan bireysel emeklilik nedir ve bireysel emeklilikte devlet katkısı nasıl kazanılır? gibi sorulara yanıt verelim.

Bireysel emeklilik sistemi nedir? Nasıl katılabilirsiniz?

Bireyse emeklilik sistemi, SGK emekliliği, BAĞKUR ve emekli sandığı gibi devlet eliyle yönetilen emeklilik sistemlerinden farklı olarak özel emeklilik sistemidir. BES size, aktif çalışma hayatınız boyunca elde ettiğiniz kazanımlara bağlı olan yaşam standardınızı değiştirmeden emekli olabilmeniz için bugünden düzenli birikim imkânı sunan ve devlet desteği ile desteklenen bir birikim ve yatırım sistemidir. Bu sistem sayesinde emeklilik yaşamınızı garanti altına almanız ve çalıştığınız dönemli kadar fazla kazanmanız da mümkün hale gelir.
 Bireysel emeklilik sistemi içine dahil olmanın iki yolu bulunmaktadır. İlk yolu eğer bir çalışansanız otomatik katılım yöntemidir. Bu yöntem ile siz hiçbir zahmet çekmezsiniz. Çalışmakta olduğunuz iş yeri sizin adınıza bireysel emeklilik hesabınızı açar. Böylece otomatik olarak sisteme dahil olmuş olursunuz. Sonrasında dilerseniz çalıştığınız iş yerinin anlaşmış olduğu bireysel emeklilik firması üzerinden fonlar yardımıyla yatırımınızı kontrol edebilirsiniz. Diğer bir yöntem de kendiniz başka bir firma / banka aracılığı ile bireysel emeklilik sistemi içerisine dahil olabilirsiniz. Bu durumda devlet katkısı edinebilir ve çalışmayı seçtiğiniz bankanın / firmanın fonları üzerinden yatırımlarınızı yönetebilirsiniz. Emeklilik yaşantınızı böylece daha huzurlu geçirecek hamleyi yapabilirsiniz.

Bireysel emeklilik sistemi güvenilir midir?

Bireysel emeklilik sistemi için oldukça güvenilir bir yapısı vardır, diyebiliriz. Zira şeffaflık ve güvenliğin sağlanması için, bireysel emeklilik sistemi içinde oldukça güvenli bir denetim mekanizması bulunur. Seçmiş olduğunuz emeklilik şirketinin faaliyetleri Hazine ve Maliye Bankalığı tarafından sürekli ve katiyetle denetlenir. Bu şirketler yılda en az bir kere bağımsız denetim kurumları tarafından da denetlenir. Aynı zamanda şirketlerin günlük yapmış oldukları aktiviteler Emeklilik Gözetim Merkezi adı verilen kurum tarafından elektronik ortamlarda sürekli izlenir.

Bireysel emeklilikte param nerede saklanır?

BES için en önemli unsurun yatırımcı için paranın nerede olduğu konusu olduğu söylenebilir. BES’te hesabınız, emeklilik şirketlerinin mali yapısından bağımsız bir şekilde Takasbank bünyesinde saklanmaktadır. Yatırımınızı gerçekleştirdiğiniz emeklilik şirketinin kapanması ya da iflas etmesi gibi olumsuz durumlarda Takasbank, bünyesinde tuttuğu paranızı başka bir emeklilik yönetim şirketine devreder. Böylece sizin bu iflastan yana hiçbir kaybınız olmaz.

Bireysel emeklilik sisteminde devlet katkısı nedir?

Bireysel emeklilik sistemi içinde gruba bağlı olarak ya da bireysel sözleşmenize ödediğiniz katkı payının yüzde 30’u oranında bir devlet katkısı desteği elde edersiniz. Ancak burada önemli bir nokta bulunur; işveren tarafından sizin adınıza yapılan katkı payı ödemeleri için herhangi bir devlet katkısı söz konusu olmayacaktır.

Devlet katkısını kim yapar?

Devlet katkısı hesaplamaları için emeklilik şirketlerinden alınan veriler üzerinden hesaplamalar bizzat Emeklilik Gözetim Merkezi tarafından yapılmaktadır. Aynı zamanda prim ödemeleri emeklilik şirketi hesaplarına ulaştıktan sonraki ay hesaplara aktarılmaktadır. Devlet katkısı oranlarını da incelememiz gerekirse, 3 yıl sistemde kalırsanız devlet katkısının yüzde 15’ine, 6 yıl kalırsanız yüzde 35’ine ve 10 yıl kalırsanız da yüzde 60’ına sahip olabilirsiniz. Emeklilik halinde ve vefat etmeniz ya da maluliyet oluşması durumunda ise katkı tutarının tamamını almanız mümkün olacaktır.

Bireysel emeklilik birikim bakiyesi nereden öğrenilir?

Bireysel emeklilik bakiyenizin ne kadar olduğunu öğrenebilmeniz için yapmanız gereken tek şey yatırım gerçekleştirdiğini şirketin size sunduğu panele giriş yapmak ve sorgu panelini kullanmak. Elbette çalışmakta olduğunuz şirketin sistemlerine erişebilmeniz için şirketin size sağladığı bir şifre bulunacaktır. Sistem girişinizi bu şifre ile yapmanız, kurumlara göre değişiklik gösterse de telefonunuza gelen kodu sisteme girmeniz gerekebilir. Sonrasında dilediğiniz tarih aralığında yapmış olduğunuz prim ödemenizi, fonlara yatırdığınız tutarları ve kazançlarınızı kolayca takip edebilirsiniz. Fakat bu noktada belirtmemiz gerekir ki BES için devlet destek tutarını firmanın ekranlarında göremezsiniz. Bunun için aşağıdaki başlığı incelemenizi öneriyoruz.

Bireysel emeklilik devlet katkısı nereden öğrenilir?

Bireysel emeklilikte devlet katkısı tutarını öğrenebilmek için e-devlet sistemine giriş yapabilmeniz gerekiyor. E-Devlet sistemine erişmek içinse PTT’den şifre almanız ya da şifreniz bulunuyorsa ama unuttuysanız, basitçe telefonunuzu kullanarak şifrenizi yenilemeniz gerekir. Şifreye sahipseniz ve giriş gerçekleştirebiliyorsanız Emeklilik Gözetim Merkezi linki üzerinden, e-devlet kanalıyla önce kimliğinizi doğrulayarak giriş yapmanız gerekiyor.
 
Girişiniz sonrasında Bireysel Emeklilik Sistemi ve Otomatik Katılım Sistemi adı altında iki farklı panel karşınıza çıkacak. Burada eğer otomatik katılım ile sisteme dahil değilseniz Bireysel Emeklilik Sistemini seçmeniz gerekiyor. Sonrasında şirket, sözleşme no, sertifika no, yürürlük tarihi gibi bilgilerin bulunduğu bir panel sizi karşılıyor. Bu alanda hak etmiş olduğunuz devlet katkısının ne kadar olduğunu görebilirsiniz.

Diğer Makaleler