Bireysel emeklilik banka / şirket değişikliği 2022

Bireysel emeklilik sisteminde çalıştığınız bankadan ya da emeklilik şirketinden memnun değilseniz nasıl değiştireceğinizi bu yazımızda anlattık.


Bireysel emeklilik sistemi içinde katkı payı ödeyerek sisteme dahil olan katılımcılar, bir süre sonra mevcut emeklilik şirketlerinden aldıkları hizmeti beğenmeyerek hizmet aldıkları emeklilik firmasını değiştirmek isteyebiliyor. Bireysel emeklilik firmanızdan memnun değilseniz ve bu durumu firmanıza ya da bankanıza bildirmek isterseniz, “Bireysel emeklilik şikâyet hattı” isimli konumuzu incelemenizi öneriyoruz. “Bireysel emeklilik banka / şirket değişikliği için neler yapılmalı? Bireysel emeklilik transfer şartları nelerdir? BES emeklilik şirketi değişikliği nasıl yapılır?” gibi sorular katılımcılar tarafından sıkça sorulan sorular arasındadır.
 Biz de bu yazımızda en güncel ve sık sorulan bu soruları ve güncel olan diğer BES sorularını yanıtlayacağız.

Bireysel emeklilik nedir? Sistemin amacı nedir?

Bireysel emeklilik, katılımcılara emeklilik dönemlerinde ilave bir gelir sağlayarak refah ve huzur seviyelerinin artmasına yardımcı olabilmek amacıyla kurulmuş ve tamamen gönüllü olarak katılabileceğiniz bir yardımcı emeklilik sistemidir. Mevcutta bulunan sosyal güvenlik sistemini tamamladığından mütevellit, tamamlayıcı emeklilik adı da verilmektedir. Sistemin en önemli amacı katılımcıların emeklilik yaşamlarının da çalışma hayatlarında olduğu kadar kazançlı ve refah içinde geçirebilmelerini sağlamaktır.
 
Katılımcı açısından önemli olan bu sistem devlet açısından da önemlidir. Zira devletin en önemli uzun vadeli gelir kalemleri arasında BES getirileri yer alır. Uzun vadede olarak nitelememizdeki ana neden, bireysel emeklilik sistemi içinde dönen paranın ekonomik bir rahatlama sağlayacak kapasitesi olmasıdır. Zira tasarrufun ana amacı da tasarruftan sağlanan gelirin yine finansal işlemlerde kullanılması ve reel ekonomide canlanmanın sağlanabilmesi amacıdır.

Bireysel emeklilik sisteminde devlet katkısı tutarı nedir?

Bireysel emeklilikte devlet katkısı tutarı, devletin katılımcıları sisteme davet etmek ve kalıcılıklarını artırmak için sundukları bir destek olarak karşımıza çıkıyor. Devlet, yatırdığınız her 100 TL için yatırımınıza 30 TL daha ekleyerek hem sisteme katılımınızı teşvik eder hem de yatırımınızın uzun sürmesi için bir kanal açmış olur. Katılımcı olarak siz de hem yatırabileceğiniz tutarın en yükseğini yatırmak için teşvik edilmiş hem de sistemde uzun süre kalarak destek almaya hak kazanmak için belirtilen süreleri beklemeye başlarsınız. “Bireysel emeklilikte devlet katkısı ne kadar?” konumuzu inceleyerek devlet katkısı hakkında detaylı bilgiye sahip olabilirsiniz. Aynı zamanda “Bireysel emeklilik katkısı ne zaman hesaba yatar?” konumuz da ilginizi çekebilir.

Bireysel emeklilik fonları nedir? Fonlar nasıl seçilmelidir?

Bireysel emeklilik sisteminde en önemli getiriler aslında fonlardır. Bu noktada belirtmemizde fayda olabilir; seçeceğiniz şirketin özellikle fonlar konusunda size vereceği destek ve ihtimam emeklilik şirketinizi seçmenizde, seçtikten sonra da performansına göre emeklilik şirketinizi / bankanızı değiştirmenizde ana etken olabilir. Devlet katkısı sisteme giriş sürecinizi hızlandıran en önemli etken olarak karşımıza çıkarken bireysel emeklilik sistemi içinde fonlar, sistemde uzun süre kalıcı olmanızı ve yatırımlarınızı en iyi şekilde değerlendirerek kazanç sağlayabilmenizi sağlar. Bu açıdan bakıldığında da bireysel emeklilik sisteminin en önemli kaleminin fonlar olacağını söylemek de mümkün hale geliyor.
 
Diğer yandan fonların seçilmesi ve zamanı geldiğinde de fonlardan çıkılması yatırımınızın daha verimli bir hal almasında önemli bir dönemeçtir. Eğer doğru zamanda hamle yaparak fon payından çıkılmazsa ve fon düşüş seyrine girerse en az karla fondan çıkılması durumu görülebilir. Bu açıdan bakıldığında da iyi bir fon yönetimi için size en fazla katkıyı sunmaya hazır olan emeklilik şirketini ya da bankayı seçmeniz yatırımınızı büyütmeniz için elzem hal alır. “Bireysel emeklilik fon tavsiyeleri ve değişiklikleri” konumuzda tüm detayları bulabilirsiniz.

Bireysel emeklilik banka – emeklilik şirketi değişikliği nasıl yapılır?

Bireysel emeklilik sistemi içinde katılımcılar, bazen istedikleri hizmetleri katılım sağladıkları bankalar kanalında ya da emeklilik şirketi bünyesinde bulamayabilirler. Bu durumda da haklı bir istek olarak farklı emeklilik şirketlerine ya da bankalara geçmek isteyebilirler. Keza durum bu olmasa bile, farklı bankalar ya da farklı emeklilik şirketleri kendi sınırları dahilinde müşterilerine özel kampanyalar ve ayrıcalıklar da sunmaktadır. Bireysel emeklilik katılımcıları da cazip gördükleri farklı bir emeklilik şirketine ya da bankaya yatırımlarını taşımak suretiyle, BES banka / şirket değişikliği yapmak isteyebilmektedirler.
 
Bireysel emeklilik sisteminde farklı emeklilik şirketine ya da bankaya geçmek için öncelikle bir talebinizin olması gerekir. Hizmet aldığınız bankaya / emeklilik şirketine giderek talebinizi iletmelisiniz. İsteği ilettiğiniz şirket / banka size transfer istek formu ve hesap bilgi formu gibi bilgilerin bulunduğu dokümanlar verecektir. Bu belgeleri teslim alarak yeni geçmek istediğiniz banka / şirkete giderek bireysel emeklilik başka şirket / banka değişikliği başvurusunda bulunabilirsiniz. Aynı işlemleri Otomatik BES farklı bankaya / şirkete taşıma istediğiniz varsa uygulayabilirsiniz. Başvuruda bulunduğunu banka / şirket de size kendi kampanyaları ile ilgili bilgi verecek ve böylece işlemleriniz başlamış olacaktır.

Değişiklik işleminin başlaması ve tamamlanması

Yeni bankanın / şirketin hazırladığı transfer / değişiklik formu sizin tarafınızdan doldurularak imzalanması sonrasında eski işlemlerin yapıldığı banka / şirkete çeşitli yollarla gönderilmelidir. Bu faks olabilir, elden olabilir. Eski bankaya / şirkete belgelerin ulaşmasını takip eden 10 iş günü içinde transfer işlemi gerçekleşmiş olacaktır.

Bireysel emeklilik banka – emeklilik şirketi değişikliğinde şartlar nelerdir?

Bireysel emeklilik banka / şirket değişikliği yapmak istediğinizde bir dizi şartla da karşılaşmanız mümkün. Bir liste ile bu şartların neler olduğunu hep birlikte inceleyelim.
  • Bilinmesi gereken ilk nokta, 1 Ocak 2013 tarihinden önce mi yoksa sonra mı sisteme dahil olunduğudur. Zira eğer 1 Ocak 2013 öncesinde sisteme dahil olmuşsanız, bu durumda emeklilik şirketinize ya da bankanıza en az bir yıldır ödeme yapmış olmanız yani katkı payı ödemiş olmanız bankanızı / şirketinizi değiştirmeniz yeterli olacaktır. Bu şart sağlandığında sorunsuzca değişiklik hakkınızı kullanmış olursunuz.
  • 1 Ocak 2013 sonrasında bireysel emeklilik sistemine dahil olduysanız, bankanızla / emeklilik şirketinizle yapmış olduğunuz bireysel emeklilik sözleşmesinin üzerinden 2 yıllık bir sürenin geçmiş olması gerekiyor. Eğer bireysel emeklilik sözleşmeniz üzerinden 2 yıl geçmemişse, farklı bir bankaya ya da emeklilik şirketine katılımı taşıma şansınız bulunmuyor.
  • Daha önceleri bir kere bireysel emeklilik sistemi transfer işlemi yaptıysanız yeni geldiğiniz bankada / şirkette en az bir yıl geçirmeniz gerekecek. Bu bir yıllık sözleşmenin sonunda dilediğiniz farklı bir bankaya ya da emeklilik şirketine bireysel emeklilik sözleşmenizi taşıyabilir ve sözleşmenizi günvelleyebilirsiniz.

Diğer Makaleler