Bireysel emeklilik başvurusu nasıl yapılır? 2022

Bireysel emeklilik firmaları ya da bankalar aracılığı ile başvuru nasıl ve nereden yapılır? Bu yazımızda detayları ile firmaların başvuru kanallarını inceleyeceğiz.


Bireysel emeklilik sistemi, katılımcılarının aktif çalışma yaşamları boyunca yaptıkları birikimleri uzun vadeli yatırım fonlarına yönlendirerek kişilerin emeklilik dönemlerinde refah düzeyini koruyabilmelerini sağlayan özel emeklilik sistemidir. Vatandaşlar bu sisteme gönüllü olarak katılırlar ve sosyal güvenlik sisteminin kendilerine sağladığı emeklilik gelirine ek bir gelir sahibi olurlar.
Bireysel emeklilik sistemi, katılımcılarına birçok avantaj sağlamaktadır. Bunlardan bazıları kişileri düzenli bir yatırıma yönlendirmesi, geniş otomatik ödeme imkanları, uygun ödeme planları ile bu ödeme planlarına diledikleri anlarda ara verebilmeleri, devlet katkısı ve uzun vadede enflasyonun üzerinde bir getiri sağlamasıdır. O halde böylesine avantajlı olan bireysel emeklilik sistemine başvuru nasıl yapılır? Başvuru için gerekli şartlar nelerdir? Bireysel emeklilik başvurusu hakkındaki aklınıza takılan bu ve benzer soruların cevaplarına yazımızda kolayca bulabilirsiniz.

Bireysel emeklilik başvuru koşulları nelerdir?

Bireysel emeklilik sistemi zorunlu sosyal güvenlik sisteminin alternatifi olmayıp sistemin tamamlayıcısıdır. Güncellenen mevzuatla birlikte sisteme katılma yaşı 18’in altına alınmış böylelikle sisteme katılmak için tek gereklilik Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak olmuştur.

Başkası adına bireysel emeklilik başvurusu yapılabilir mi?

Bireysel emeklilik başvurusu, sisteme katılımcı olmak isteyen kişi tarafından bizatihi yapılmalıdır. Ancak katılımcının ad ve hesabına katkı payı ödeyen kişinin katılımcının kendisi olması aranmamaktadır.

Bireysel emeklilik başvurusu nasıl yapılır?

Kişilerin bireysel emeklilik sistemine dahil olması için Hazine Müsteşarlığı tarafından faaliyet izni verilmiş emeklilik şirketlerinden birine başvurması gerekmektedir. İşveren grup emeklilik sözleşmesi dışında, emeklilik sözleşmesi, yüz yüze gelinmeksizin firmaların internet sayfaları veya çağrı merkezleri aracılığıyla düzenlenebilir. Aynı zamanda emeklilik şirketlerinin şubelerine giderek bireysel emeklilik başvurusu yapılabilir. Emeklilik sözleşmesi, belirlenen tutardaki ilk katkı payının şirketin serbest hesaplarına geçtiği tarihte yürürlüğe girer ve bu tarihten itibaren en geç 10 iş günü içerisinde katılımcıya gönderilmelidir. Emeklilik sözleşmesinin yürürlüğe girdiği tarih katılımcının bireysel emeklilik sistemine giriş tarihini belirliyor olduğu için önemlidir. Emekliliğe ve devlet katkısına hak kazanmaya dair hesaplar bu tarih baz alınarak yapılmaktadır.
 
Bireysel emeklilik sistemine başvuru emeklilik sözleşmesi yapan bankalar ya da emeklilik şirketleri ile irtibata geçilerek yapılabilir. Her firmanın kendine özel başvuru süreci vardır. Müşteri hizmetleri ile iletişime geçilip SMS veya firmaların internet sayfaları üzerindeki başvuru menüsü üzerinden gerekli işlemler yapılarak başvuru süreci başlatılabilir. Yazımızın devamında bazı şirketlerin bireysel emeklilik başvurusu yolları yer almaktadır.

Bu konu dışında firmalar hakkında da bilgi sahibi olmak isterseniz Bireysel emeklilik telefon numarası ve iletişim bilgileri isimli yazımızı okumanızı tavsiye ediyoruz. Yazımızda hem firmalar ile ilgili bilgiler veriyoruz hem de bu firmaların genel müdürlük iletişim bilgileriyle müşteri destek hattı bilgilerini sizlerle paylaşıyoruz.

AGESA Hayat ve Emeklilik bireysel emeklilik başvurusu

AgeSA firmasından bireysel emeklilik başvurusu yapmak için firmanın resmi internet sitesi olan https://www.agesahayatemeklilik.com.tr/ URL adresindeki form doldurulup firmaya iletilebilir veya 444 11 11 numaralı çağrı merkezi aranabilir.

Aegon Hayat ve Emeklilik bireysel emeklilik başvurusu

Aegon Hayat ve Emeklilik firmasında yer alan bireysel emeklilik sistemi sözleşmelerine dahil olmak için firmanın resmi sayfası ziyaret edilip başvuru formu doldurup firmaya iletilebilir ya da 0850 222 0 312 numarası arayarak gerekli tuşlamaları yaptıktan sonra başvuru sürecini başlatılabilirsiniz.

Allianz Sigorta bireysel emeklilik başvurusu

Allianz Sigorta firmasından bireysel emeklilik yapmak için 399 99 99 nolu çağrı merkezini arayarak veya resmi site üzerinden başvuruda bulunabilirsiniz.

Anadolu Hayat Emeklilik bireysel emeklilik başvurusu

Anadolu Hayat ve Emeklilik’te bireysel emekliliğe başvuru sürecini başlatmak için resmi sayfa ziyaret edilebilir veya 0850 724 5 500 nolu çağrı merkezini arayabilirsiniz.

AXA Sigorta bireysel emeklilik başvurusu

AXA Sigortada yer alan bireysel emeklilik sözleşmeleri önerilerinden birine başvurmak için 0850 250 9 999 numaralı çağrı merkezini arayarak ya da mobil uygulama ve internet sitesi üzerinden gerekli işlemleri yaparak veya şubeden verilecek başvuru formunu doldurarak başvuru işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

Bereket Sigorta bireysel emeklilik başvurusu

Bereket Sigorta’dan BES sözleşmesi yapmak için 444 27 58 numaralı çağrı merkezi aranabilir, mobil uygulama üzerinden başvurulabilir ya da https://www.bereket.com.tr/iletişim adresi üzerinden gerekli işlemler yapılabilir.

BNP Paribas Cardif Emeklilik firması bireysel emeklilik başvurusu

BNP Paribas Cardif Emeklilik’ten BES’e başvurmak için TEB şubelerine gidebilir, 444 43 23 ya da 0 850 200 0 666 numaralı çağrı merkezi üzerinden müşteri temsilciniz ile iletişime geçebilirsiniz. BNP Paribas Cardiff’ten bireysel emeklilik için başvuru formuna ulaşabilmek için ise info@bnpparibascardif.com.tr adresine kendi kişisel bilgilerinizi açıkladığınız ve BES’e başvurmak istediğinize dair bir mail gönderebilirsiniz.

Fiba Emeklilik ve Hayat firması bireysel emeklilik başvurusu

Fiba Emeklilik ve Hayat firmasında bireysel emeklilik başvurusu yapmak için 444 82 88 numaralı Müşteri Hizmetleri Hattını arayarak 1’i tuşlayabilir ve talebinizi sesli kayda aktarabilir, musterihizmetleri@fibaemeklilik.com.tr e-mail adresine katılımcı T.C. kimlik numarası ile birlikte bireysel emeklilik sözleşmesine başvuru işlemi yapmak istediğinizi iletebilir ya da 444 82 88 numaralı müşteri hizmetleri hattını arayarak müşteri temsilcisine başvuru talebinizi iletebilirsiniz.

Garanti BBVA Emeklilik ve Hayat bireysel emeklilik başvurusu

Garanti BBVA Emeklilik ve Hayat firmasından BES sözleşmesi talep etmek için internet veya cep şubesine girerek bireysel emeklilik başvuru işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.  Ayrıca 444 0 336 numarasını arayarak müşteri temsilciniz ile görüşebilir ve başvuru sürecini başlatabilirsiniz.

Groupama Hayat A.Ş. firması bireysel emeklilik başvurusu

Groupama Hayat’ta yer alan bireysel emeklilik başvurusu için 0 850 250 50 50 numaralı çağrı merkezinden müşteri temsilciniz ile iletişime geçebilirsiniz. Ayrıca firmanın resmi internet sitesinden bireysel emeklilik başvuru talebinizi firmaya ileterek başvuru sürecine başlayabilirsiniz.

Katılım Emeklilik ve Hayat A.Ş bireysel emeklilik başvurusu

Katılım Emeklilik ve Hayat firmasında bireysel emeklilik başvurusu için 0 850 226 0 123 telefon numaralı çağrı merkezini arayabilirsiniz. Aynı zamanda sözleşmenin iptali için şubeye gidip orada verilecek bireysel emeklilik başvuru formunu doldurarak başvuru sürecine başlayabilirsiniz.

MetLife Sigorta bireysel emeklilik başvurusu

MetLife Sigorta’da bireysel emeklilik başvurusu hakkında 0 850 222 0 638 telefon numaralı iletişim merkezini arayarak bireysel emekliliğe dair başvuru beyanında bulunabilir ve sonrasında firmanın bireysel emeklilik tekliflerinden size uygun olanı seçerek bireysel emekliliğinizi başlatabilirsiniz.

NN Hayat ve Emeklilik firması bireysel emeklilik başvurusu

NN Hayat ve Emeklilik firmasında bireysel emeklilik başvurusu için 0 850 210 6 694 ya da 444 1 666 telefon numaralarından müşteri temsilcinizle görüşüp bireysel emeklilik için başvuruda bulunabilirsiniz.

Türkiye Hayat ve Emeklilik firması bireysel emeklilik başvurusu

Türkiye Hayat ve Emeklilik firmasında bireysel emeklilik başvurusu için 0 850 202 20 20 numaralı çağrı merkezini arayabilirsiniz. Aynı zamanda size yakın Ziraat Bankası’na giderek bireysel emeklilik sistemine giriş başvurusu yapabilirsiniz.

Bireysel emeklilik başvurusu için nasıl bir form gerekir?

Bireysel emeklilik sistemine dahil olmak için kullanılan formlar bankalara ve emeklilik sözleşmesi yapan diğer şirketlerde farklılık gösterebilir. Bu nedenle sözleşmenin yapılacağı kurumun internet sitesinden ya da emeklilik sözleşmesinin yapılacağı firmanın şubesinden başvuru formu alınıp doldurulması gerekir. Böylelikle başvuru süreci eksiksiz bir şekilde başlamış olacaktır.
 

Diğer Makaleler