Bireysel emeklilik en az ne kadar yatırılır? 2022

Bireysel emeklilk en az ne kadar ödenir? Merak edilen bu sorunun yanıtını makalemiz içinde bulabilirsiniz.


Bireysel emeklilik, diğer adı ile BES, 7 Ekim 2001 yılında yürürlüğe giren ve 27 Ekim 2003’te uygulanmaya başlanan özel bir emeklilik sistemidir. Çalışma hayatı içerisindeki insanların birikim yapabilmeleri ve bu birikimlerini emeklilik dönemlerinde kullanabilmelerini amaçlayan sisteme dahil olan vatandaşların, yüzde 30 devlet katkısına da sahip olacaklarını belirtelim. Bu yazımızda “BES için aylık en az ne kadar yatırılması gerekiyor? Bireysel emeklilikte en az ne kadar ödenir?” sorularına yanıt vereceğiz.

Bireysel emeklilik sistemi nedir?

Bireysel emeklilik sistemi, kısaca BES, çalışma yaşamında bulunan çalışanların birikim yapması için ortaya çıkarılmış bir birikim sistemidir. Elde edilen birikimler, emeklilik döneminde kişinin maaşlarına yansıtılarak daha ferah bir emeklilik dönemi geçirmesi amaçlanır. Bireysel emeklilik sistemi ortaya çıktığı tarihten bu yana en fazla sorulan sorular arasında “Bireysel emeklilik sistemi için aylık en az ne kadar ödenir?” sorusu yer alıyor. Biz de bu konuyla ilgili merak ettiğiniz bu sorunun yanında birkaç soruyu daha yanıtlayıp konuyla ilgili merak ettiğiniz detayları size sunacağız.

Bireysel emeklilik için aylık en az ne kadar ödenebilir?

Bireysel emeklilik için en az ödenecek ücreti belirlemek için asgari ücret baz alınabilir. Burada bazı parametreler devreye girer. Hangi yaşta, hangi şartlarda ve hangi kurumla BES’e girdiğinize göre bu planlama değişecektir. En düşük katkı payı 2022 yılı için bazı kurumlarda 195 TL olarak bazı kurumlarda ise 150 TL olarak karşınıza çıkabilir. Bu durum dediğimiz gibi kurumlara / bankalara göre değişiklik gösterecektir. Sitemizde bankalar nezdindeki BES yatırımlarınızı da inceleyebileceğiniz kaynakları bulabilirsiniz. Ancak kurumlarda / bankalarda asgari 150 TL değerinde sözleşmeler oluşturabileceğiniz gözlenmiştir.
 Yukarıda verdiğimiz bilgilere ek olarak belirtmemiz gereken önemli bir diğer nokta ise seçeceğiniz Bireysel Emeklilik Sistemi Planıdır. Pek çok banka ya da kurum birden fazla BES Planı oluşturmuş durumda ve dilediğinizi seçerek başlayabilirsiniz. Burada etken olan durum ise yaşınız, emekli olacağınız süre gibi kriterler. Bir örnekle incelememiz gerekirse, devlet bankalarımızdan birinde bulunan BES ürünleri bile birbirinden oldukça farklı hüküm ve şartlar içerebilmektedir. Bu nedenle de seçimizi yaparken iyi araştırmanız, imkânınız varsa mutlaka konuya hâkim birinden görüş almanızda fayda bulunmaktadır.

Bireysel emeklilik sistemine kimler katılabilir?

Ortaya çıktığı ilk dönemde bireysel emeklilik sistemi için 18 yaş üzeri bireylerin katılabileceği söylense de günümüzde 18 yaş altındaki bireylerin de sistemden faydalanması sağlanıyor. Elbette süreç içinde 18 yaş sınırlamasının konması çocuk işçilerin yasal durumları ile ilgiliydi. Ancak yasada yapılan değişiklikle 18 yaşından küçük çocukların da sistem içine girmesi sağlandı. Bir ailenin çocuk dahil her üyesi için oluşturulan sözleşmeleri geçerli olabilmektedir. Bunun yanında 18 yaş altı kişilerin aileleri ile sistem içinde bulunmaları önem arz etmektedir.

Bireysel emeklilik sisteminin avantajları neler?

Bireysel emeklilik sisteminin avantajları BES’e katılmak isteyen tarafından merak ediliyor. Öncelikle uzun vadede büyük bir birikim imkânı sunan bu sistem için diğer avantajları bu başlık altında inceleyelim. Sadece 10 yıllık bir birikim yaparak 56 yaşında emekliliğe hak kazanmanız öncelikli avantajı olarak görülmektedir. Bunun yanında diğer önemli katkısı da düzenli ödemelerde devlet tarafından sunulan yüzde 30 düzeyindeki devlet katkısıdır. Şimdi maddeler halinde avantajları inceleyelim.
  • Birikim yapmanıza olanak sunar.
  • Yüzde 30 oranındaki devlet katkısı. Bu katkının brüt ücretin yüzde 30’u kadar olacağını belirtelim.
  • Bireysel emeklilik sisteminde fonu ve kurumu değiştirme olanağınız vardır. Dilediğiniz şirkete ücret ödemenize gerek kalmadan geçebilirsiniz. Değerlendirilen fonu da değiştirebilirsiniz.
  • Bütçenize göre ödemeler yapabilirsiniz. Eğer bütçeniz istediğiniz düzeyin altında kalırsa, sözleşmenizi dondurabilirsiniz.
  • En güzel yanlarından biri de BES fonlarının vergiden muaf olmasıdır.

Bireysel emeklilik sisteminin dezavantajları neler?

Sigortacılık alanında ciddi bir dezavantaj silsilesi bulunuyor. Bireysel emeklilik sistemi içinde de böyle durumlarla karşılaşmak söz konusu olabilmektedir. Az sonra maddeler halinde sizlere sunacağımız konuları dikkatlice okursanız böyle sorunlarla karşılaşmadan bireysel emeklilik sistemi dahilinde birikim yapabilir ve kısa sürede özel sigortanızdan faydalanmaya başlayabilirsiniz.
  • Bireysel emeklilik sisteminde sizlere para kazandıran şey fonlardır. Eğer fonlarınızı doğru yönetmezseniz, beklentinizin altında bir gelir elde edersiniz.
  • Evet, BES’te vergi muafiyeti yoktur ama şirketlerin yönetim kesintileri bulunur. Bu yönetim kesintileri de yüzde 8 ila yüzde 10 arasındadır. Yani kazancınızın bu oranlarda bir miktarını çalıştığınız kuruma bırakmanız gerekir.
  • On yılı doldurmadan BES’ten çıkmanız durumunda devlet ciddi bir kesinti yaparak paranızı iade edecektir. Ciddi bir maddi sorun yaşamamanız durumunda BES planınıza sadık kalmanız fazla para kaybetmenizi engeller.
 

Diğer Makaleler