Bireysel Emeklilik Gelir Vergisinden Düşer Mi? 2022

Bireysel emeklilik sisteminde katkı payı ödemesi yaparken gelir vergisi matrahından vergi indirimi alınabilir mi? Sorunun yanıtı yazımızda.


Bireysel emeklilik sisteminde pek çok avantaj katılımcıları bekliyor. Elbette “Bireysel emeklilik sisteminin avantajları nelerdir?” isimli yazımızda bireysel emeklilik sistemi içinde yararlanabileceğiniz pek çok avantajı size anlattık. Ancak pek çok çalışan ya da iş veren katılımcının merak ettiği bir başka konuyu bu yazımızda sizin için derlemek istedik. O konu da bireysel emeklilik sisteminden elde edilen tutarın gelir vergisinden düşülmesi durumudur. Az sonra açıklayacağımız şekli ile gelir vergisi matrahından düşülecek olan tutarlar, aylık gelirinizde bir miktar artış sağlayacağından dolayı bir avantaj sağlayacaktır.
Öncesinde merak edenler için bireysel emeklilik sisteminden ve devlet katkısı tutarından bahsedelim.

Bireysel emeklilik nedir?

Bireysel emeklilik sistemi, gelecek kaygılarınızdan uzaklaşarak bugünü layıkıyla yaşamanızı ve yarına da umutla bakmanızı sağlayan, devlet tarafından SGK emeklilik sistemine alternatif olarak sunulan bir özel emeklilik sistemidir. Biraz yakından bakacak olursak, bireysel emeklilik sistemi sayesinde düzenli tasarruflar yaparken birikimleriniz emeklilik fonlarında, güvenli ve şeffaf bir şekilde değerlendirilir. Elbette bu fonlar otomatik olarak atanabilir. Ancak daha kazançlı bir kurgu oluşturmak isterseniz fon tercihlerinizi kendiniz yapmalısınız. Fonlarla ilgili daha fazla bilgi isterseniz Bireysel emeklilik fon tavsiyeleri ve değişiklikleri yazımızı inceleyebilirsiniz.

Bireysel emeklilikte devlet katkısı nedir, ne kadardır?

Bireysel emeklilik sistemini teşvik etmek ve katılımcının birikim ve tasarrufunu daha fazla sistemde tutabilmek amacıyla devlet tarafından her 100 TL’lik yatırıma 30 TL (yüzde 30) devlet katkısı verilmektedir. Bu devlet katkısı sistemde kaldığınız sürece sürekli verilmeye devam edecektir. Ancak burada bir detayı da sizlere sunmak istiyoruz. 2022 yılı itibariyle devletin size sunacağı en yüksek devlet katkısı tutarı 18.014,40 TL olacaktır. Bunun ana sebebi ise devlet katkısı tutarının asgari brüt ücretin yıllık tutarının yüzde 30'u kadar olmasıdır. Hesaplandığında 5004 x 12 = 60.048 TL ve 60.048 TL / %30 = 18.014,40 TL olarak bulunmasıdır.
 
Yukarıdaki hesaplamamız 2022 yılı için geçerlidir. Sonraki yıllarda brüt asgari ücrete göre bu hesaplama yenilenecektir. Kısaca anlatmak istediğimiz durum, aylık 5004 TL öderseniz, o halde devlet desteğinin sınırına ulaşırsınız ve daha fazla ödemeniz durumunda daha fazla devlet katkısı tutarı alamazsınız. Bu konuyu tüm detayları ile anlattığımız Bireysel emeklilikte devlet katkısı ne kadar? İsimli konuyu incelemenizi öneriyoruz. Devlet katkısının ne zaman hesabınıza geçeceğine dair fikir edinmek isterseniz de BES devlet katkısı ne zaman hesaba yatar? Konumuzu incelemeyi ihmal etmeyin.

Bireysel emeklilik gelir vergisinden düşer mi? Gelir vergisi matrahından ne kadar düşer?

Bireysel emeklilik sisteminde, 2013 yılı öncesinde ödenen katkı payları gelir vergisinden düşebilirdi.  Buradaki katkı payı ifadesini açıklamamız gerekirse, işveren tarafından bireysel emeklilik sistemine ödenen ve işçi ücretiyle ilişkilendirilmeksizin ticari kazancın oluşmasında gider olarak indirim konusu yapılabilecek katkı paylarının hepsi olarak ifade edilebilirdi. Çalışana ödemesinin yapıldığı ayda hak ettiği ücretin yüzde 15’lik bir dilimine ve yıllık olarak asgari ücretin yıllık tutarı nispetine kadar vergi indirimi uygulanabilir durumdaydı. Fakat 2013 yılında bu uygulama sona erdi. (Gelir Vergisi Kanunu'nun 63'üncü maddesinin 3. fıkrasında 6327 Sayılı Kanun'un 5. maddesiyle yapılan değişiklikle, bireysel emeklilik sistemine ödenen katkı paylarının ücret gelir vergisi matrahından indirilmesi uygulamasına son verilmiştir.)
 
 
Aynı zamanda bireysel emeklilikte gelir vergisi indiriminin kullanılabilmesini gösteren yasadan da bahsetmemiz gerekir. Bu yasa 6327 sayılı kanunda değişik Gelir Vergisi Kanunu’nun 86’ncı maddesinin 1’inci fıkrasının 1 numaralı bendinin a alt bendinde yer alan hükme göre uygulanır.

İşverenin ödediği katkı payı için mükerrer ödeme durumu

İşverenin bireysel emeklilik sistemi için çalışan adına katkı payı ödemesi yapması ve aynı anda işçinin de bireysel emeklilik sistemi için katkı payı ödemesi yapması oldukça olağan bir durum. Fakat bunların toplamı belirttiğimiz sınırı aşarsa, indirimin öncelikli olarak ücret matrahının tespitinde mi yoksa ticari kazancın tespitinde mi olacağı konusu işveren ve işçi tarafından mükerrer indirime izin verilmeksizin, kendilerince belirlenebilir.

 

Bireysel emeklilik vergi avantajından yararlanmak için neler yapılmalıdır?

Bireysel emeklilik sisteminde ödediğiniz katkı payları için yukarıda belirttiğimiz üzere, 01.01.2013 tarihi itibariyle artık vergi avantajı bulunmamaktadır. Bunun yerine Devlet Desteği uygulamasına geçilmiştir.

Diğer Makaleler