Bireysel emeklilik hangi banka daha iyi? 2022

Bireysel emeklilik sistemi içine dahil olmak için emeklilik şirketi ya da banka araştırması yaparken nelere dikkat edilmeli? Hangi bankalar daha iyi? Yazımızda size bilgileri sunmaya çalıştık.


Bireysel emeklilik konusunda hangi banka daha iyi? Hangi şartlara göre banka seçimi yapılmalı? Emeklilik şirketleriyle ve bankalarla çalışmak için ne gibi özellikler aramalıyız?” tarzındaki sorular BES’e dahil olmak isteyen insanların önemli soruları arasında yer alıyor. 1 Ocak 2013’te güncellenen mevzuat ile bireysel emeklilik sistemi birikimlerinize birikim katmaya devam ediyor. Üstelik getirileri diğer yatırım araçlarının getirileri ile mukayese edildiğinde çok daha iyi. Bu getiriler farklı emeklilik şirketlerinde değişiklik gösteriyor mu? Bireysel emeklilikte hangi banka daha iyi? Emeklilik şirketi seçerken nelere dikkat edilmeli? Bireysel emeklilik sözleşmesi yapan banka ve şirketleri ele alacağımız bu yazımızda tüm bu soruların cevaplarını bulabilirsiniz.
 Bireysel emeklilik sözleşmeleri, Hazine Müsteşarlığının gözetim, denetim ve kontrolündeki emeklilik şirketleri tarafından yapılmaktadır. Bu şirketler için Bireysel Emeklilik Kanunu’nda katı kuruluş ve faaliyet esasları düzenlenmiş ve ayrıntılı denetim mekanizmaları kurulmuştur. Emeklilik yatırım fonlarının yılda 2 defa, bireysel emeklilik sisteminin ise yılda 4 defa denetlendiği göz önünde bulundurulursa BES, Türkiye’deki en güvenilir birikim sistemlerinden biridir. Bireysel emeklilik şirketleri Hazine ve Maliye Bakanlığı onayı, mevzuattaki çok sıkı esaslar ve sermaye yeterliliği gibi birçok zor aşamadan geçerek kuruldukları ve sürekli Sermaye Piyasası Kurulunun denetiminde olduğu için kendilerini emeklilik hizmet sektöründe tutmak için kendilerini her zaman en iyiler arasında tutmak için katılımcılarını memnun etmeye çalışırlar.

Bireysel emeklilikte fonların yeri ve önemi

Bireysel emeklilik sisteminde katılımcı katkı paylarınızın yönetimi size aittir. Burada yer alan tutarlarınızı fon portföy danışmanları ile konuşarak istediğiniz risk düzeyine göre fonlara dağıtabilirsiniz. Bireysel emeklilik birikiminiz için herhangi bir fon seçmediğiniz takdirde birikiminiz Standart Fon’da değerlenmektedir. Unutulmamalıdır ki fonlar hakkında profesyonellerden destek alsanız dahi son kararı siz vermiş oluyorsunuz. Sizin yapmış olduğunuz seçimler üzerine birikiminiz değer kazanmaktadır.
 
Katkı payı getirilerinizin az olduğunu düşündüğünüz durumlarda farklı fonlara yönelebilirsiniz. Katılımcıların bir yıl içinde 6 defa fon seçimi veya fondaki katkı payı tutarı oranlarını değiştirmeye hakkı vardır. Bireysel emeklilik hesabınızı en azından iki ayda bir kontrol edersiniz birikimlerinizin artışını daha iyi bir şekilde kontrol edebilirsiniz.

Bireysel emeklilik sisteminde bankaların durumu nedir?

BES birikimlerinin değerlendirilmesinde en önemli etkenin katılımcı olduğu düşünülürse, bireysel emeklilikte hangi banka ya da şirketin daha iyi olduğunu onların size sağlayacağı hizmetleri aşağıdaki yorumlar ışığında değerlendirdiğinizde değer verebilirsiniz.

Bankaların vadeli mevduat hesaplarına baktığınız zaman gerek faiz oranlarının gerekse vade sürelerinin birbirlerine yakın olduğunu fark etmişsinizdir. Faiz oranları arasındaki ufak farkları en basit yoldan bankaların piyasadaki paylarının büyüklükleri ile açıklayabiliriz. Ayrıca bankaların hizmet kaliteleri de emeklilik şirketi seçiminizde önemli bir rol oynayabilir. Katılımcılar bankolarda konuştukları banka çalışanlarının memnuniyetlerini göz önünde bulundurarak hizmet kalitesi hakkında bilgi edinebilirler. Aslında bu “bireysel emeklilikte hangi banka daha iyi?” sorusu doğrudan banka ve katılımcı arasındaki ilişki ile ölçülebilir.

Bireysel emeklilikte bankaların fon gelirlerine bakmak önemlidir

Bireysel emeklilik sistemi bu sene itibariyle 20 yaşını doldurdu. Emeklilik şirketlerinin ve bankaların bu süreçteki fon getirileri incelenebilir. Böylelikle emeklilik şirketlerinin katılımcılarını aydınlatma durumları hakkında daha kapsamlı bir yorum yapılabilir. Her ne kadar katılımcı, katılımcı katkı paylarının fonlara dağılımını kendisi belirlese de emeklilik şirketindeki profesyonel fon yöneticilerinin yönlendirmelerinin bu süreçteki payı azımsanmamalıdır. Ayrıca bankalar içinde bulunan fon yöneticileri de sürece oldukça hâkim olabilirler. Çalışmak istediğiniz bankayı ya da emeklilik şirketini seçerken göz önünde bulundurmanız gereken en önemli konunun fon yönetimi olduğunu da belirtelim. Bireysel emeklilik sistemine girmek istiyor ama hangi banka ya da şirketle gireceğinize karar veremediyseniz “Bireysel emeklilik telefon numarası ve iletişim bilgileri” yazımızı incelemeniz faydalı olabilir.

Bireysel emeklilik için çağrı merkezi süreleri de etken olarak kabul edilebilir

Bankalar ve diğer emeklilik şirketleri hakkındaki en önemli sorunlardan biri de çağrı merkezleri hatlarında uzun süre boyunca aktarım müziklerine maruz bırakılmaktır. Dünyadaki değişim hızını ve bunun ekonomideki dinamiklerini düşündüğümüzde, katılımcıların bu müzikleri dinleyecek çok fazla zamanı olmadığı aşikardır. Katılımcı, aklına takılan herhangi bir sorunun cevabını en kısa sürede almalıdır. Elbette ki bu teknolojik bir süreçtir ve seçiminize doğrudan etkisi olmayabilir. Ancak bankalar ya da şirketler özelinde düşünüldüğünde size verilen hizmetin kalitesinin ölçülmesinin bir yolu da çağrı merkezlerinden aldığınız hizmetin kalitesidir.

Bireysel emeklilik sektöründe çalışanlar bilgili olmalıdır

Bireysel emeklilik sistemi için banka şubelerinde ve iletişim merkezinde çalışanlar, sistem hakkında güncel ve detaylı bilgiye sahip olmalıdır. Ayrıca katılımcılar düzenli aralıklarla gerek birikimleri gerekse de fon getirileri hakkında kendi istekleri doğrultusunda düzenli olarak aranarak ya da e-posta aracılığı ile bilgilendirilmelidir. Her ne kadar birikimlerini en yüksek seviyede değerlendirme sorumluluğu katılımcıya ait olsa da katılımcı, mücbir sebeplerden dolayı buradaki birikimleri ile ilgilenemeyebilir. Bu aşamada emeklilik şirketleri ya da bankalar katılımcının sorumluluğunu hafifletmelidir.

Bireysel emeklilikte sizi doğru yönlendiren bankayı seçin

Bankalar ve emeklilik şirketleri çeşitli bireysel emeklilik paketi teklifleri yapmaktadır. Bu paketler çeşitli mesleki gruplara özel olabileceği gibi belli yaş grubundaki insanlara yönelik de olabilir. Ayrıca emeklilik şirketleri ve bankalar katılımcılara fonlara göre de teklifler sunmaktadır.
 
Emeklilik paketi tekliflerinin en önemli özelliği bu pakete dahil olan ilave hizmetlerdir. Bireysel emeklilik ürününde katılımcı katkı payı arttıkça ürünün katılımcıya sağladığı avantajlar da artmaktadır. Emeklilik şirketi ya da bankalar, katılımcıya özel müşteri temsilcisi atayabileceği gibi katılımcının ekonomideki gelişmeleri takip edebileceği yatırım danışmanlığı bültenleri de sağlayabiliyor. Şirket, anlaşmalı olduğu firmalardaki ürün ve hizmetler bazında katılımcıya çeşitli indirimler sağlayıp katılımcı ve ailesine ücretsiz acil ambulans ve sağlık danışmanlığı desteği gibi imkânları da tanıyabiliyor.

Bireysel emeklilik başvurusu nasıl yapılır?

Yukarıda belirttiğimiz gibi ek hizmetlerin artması bireysel emeklilik sistemi katılımcısının ödediği katılımcı katkı payı tutarı ile değişmektedir. Bu nedenle katılımcı bireysel emeklilik için ayıracağı tutarı belirledikten sonra “Bireysel emeklilik başvurusu nasıl yapılır?” yazımızdan ulaşabileceği emeklilik şirketlerinin iletişim bilgileri aracılığıyla şirketlerle iletişime geçip onların bireysel emeklilik ürünleri ve kampanyaları hakkında detaylı bilgiye sahip olabilir.

Diğer Makaleler