Bireysel emeklilik nasıl iptal edilir? İletişim ve SMS 2022

Bireysel emeklilik sisteminden çıkmak mı istiyorsunuz? Bireysel emeklilik nasıl iptal edilir, bu yazımızdan öğrenebilirsiniz.
Bireysel emeklilik sistemi katılımcıların şu andaki yaşam kalitelerini emeklilik döneminde de sürdürmesini sağlayan güncellenen mevzuatla birlikte genç yetişkin herkese hitap eden güvenli bir tasarruf ve yatırım aracıdır. Genellikle uzun süreli yatırım amaçlandığı için katılımcılar emeklilik için gerekli koşullar sağlanmadan sistemden çıkabilirler. Sistemden çıkmak için hangi şartlar aranır? Bireysel emeklilikten en erken ne zaman çıkılır? Tüm bu soruların cevaplarını ve daha fazlasını önceki yazılarımızda bulabilirsiniz.
Peki, bireysel emeklilik nasıl iptal edilir? Bireysel emeklilik yaptığımız banka ya da şirketlerin iptal işlemi için gerekli iletişim ve SMS bilgileri nedir? İptal süreci nasıl işlemektedir? Bireysel emekliliğin iptal sürecini detaylıca anlatacağımız bu yazımızda kafanızdaki soru işaretlerine açıklık getireceğiz.

Bireysel emeklilik iptali

Bireysel emeklilik sistemi (BES) katılımcıların sözleşme yaptıkları banka ya da şirketlere yapılan başvuru üzerine istenilen zamanda iptal edilebilir. Bireysel emeklilik iptali sözleşmenin yapıldığı kurumlara göre değişmektedir. Telefon uygulaması, SMS veya müşteri hizmetlerinden gerekli işlemler yapılarak sözleşmenin iptal süreci başlatılabilir. BES sözleşmenizi nasıl iptal edebileceğinizi şirket ile iletişim kurarak ya da resmi internet sitesindeki açıklamalardan öğrenebilirsiniz. Yazımızın devamında bireysel emekliliğin iptali için telefon ve SMS bilgilerine ulaşabilirsiniz.

Bireysel emekliliği iptal için nasıl bir form gerekir?

Bireysel emeklilik sözleşmesini iptal etmek için kullanılan formlar bankalara ve emeklilik sözleşmesi yapan diğer şirketlerde farklılık gösterebilir. Bu nedenle sözleşmenin yapılmış olduğu kurumun internet sitesinden ya da emeklilik sözleşmesini yapmış olduğunuz firmanın şubesinden iptal formu alınıp doldurulması gerekir. Böylelikle iptal süreci eksiksiz bir şekilde başlamış olacaktır.

BES iptal edilirse ne olur?

Bireysel emeklilik sözleşmesi iptal edildiğinde yatırılan tutarların alınacağı zaman emeklilik şirketi tarafından bazı kesintiler yapılmaktadır. Bireysel emeklilikte kalınan süreye göre bu kesinti oranları farklılık göstermektedir. 10 yıllık süre dolmadan bireysel emeklilik iptal edilirse, kesinti oranları oldukça yüksek olur. Cayma bedeli olmaksızın sözleşmenin iptali için sözleşmenin kurulmasından itibaren 60 gün içerisinde iptal başvurusu yapılmış olması gerekir. Bireysel emeklilik iptal edildiğinde katılımcıların karşılaşabileceği kesintiler şunlardır:
  • Stopaj kesintisi
  • Giriş Aidatı Kesintisi
  • Devlet katkısı kesintisi

BES sözleşmesinde cayma hakkı nedir?

Bireysel emeklilik sözleşmesinin kurulduğu andan itibaren 60 günlük süre içerinde katılımcıya sözleşmede yer alan ihtiyari cayma bedeli haricinde herhangi bir cayma bedeli bulunmamaktadır. Bu süre zarfında sözleşme iptal edildiğinde kişiler yatırdıkları tutarları herhangi bir kesintiye tabi olmaksızın tam olarak alabilirler. Ancak bu süreden sonra cayma bedeli olmaksızın sözleşmeden dönme imkânı bulunmamaktadır.

Bireysel emeklilikten çıkınca para ne zaman alınır?

Bireysel emeklilik iptal edildikten sonra 20 iş günü içerisinde yatırılan katılımcı payları geri ödenmektedir. 20 iş günü sonrasında katılımcı yatırılan tutar üzerinden hesaplanacak temerrüt faizini de bu paraya ek olarak alabilir.

AGESA Hayat ve Emeklilik bireysel emeklilik iptali

AgeSA firmasındaki bireysel emeklilik sözleşmesinin iptal sürecini başlatmak için firmanın resmi internet sitesi olan https://www.agesahayatemeklilik.com.tr URL adresindeki form doldurulup firmaya iletilebilir veya 444 11 11 numaralı çağrı merkezi aranabilir.

Aegon Hayat ve Emeklilik bireysel emeklilik iptali

Aegon Hayat ve Emeklilik firmasında yer alan sözleşmenizi iptal etmek için https://www.aegon.com.tr/en/SysSiteAssets/media/sitewide/forms/tr/ayrilma_talep_form.pdf adresindeki formu doldurup firmaya iletilebilir ya da 0850 222 0 312 numarası arayarak gerekli tuşlamaları yaptıktan sonra iptal sürecini başlatılabilirsiniz.

Allianz Sigorta bireysel emeklilik iptali

Allianz Sigorta firmasındaki emeklilik sözleşmenizin iptal sürecini 399 99 99 nolu çağrı merkezini arayarak veya https://www.allianz.com.tr/content/dam/onemarketing/aztr/allianz/pdf/bes-azhe-form/ayr%C4%B1lma-talep-formu.pdf adresinde yer alan ayrılma talep formunu doldurup şirkete başvuruda bulunarak başlatabilirsiniz.

Anadolu Hayat Emeklilik bireysel emeklilik iptali

Anadolu Hayat ve Emeklilik’te sözleşme iptal sürecini başlatmak için https://www.anadoluhayat.com.tr/Documents/ayrilma-bilgi-formu-ornegi.pdf URL adresindeki örnek form doldurulup firmaya iletilebilir, “CAYMA” yazılıp boşluk bırakıldıktan sonra katılımcının TC kimlik numarası yazılarak 5755’e kısa mesaj gönderilebilir veya 0850 724 5 500 nolu çağrı merkezi numarasını arayabilirsiniz.

AXA Sigorta bireysel emeklilik iptali

AXA Sigortada yer alan bireysel emeklilik sözleşmenizin 0850 250 9 999 numaralı çağrı merkezini arayarak ya da mobil uygulama ve internet sitesi üzerinden gerekli işlemleri yaparak veya şubeden verilecek dilekçe formunu doldurarak iptal sürecini başlatabilirsiniz.

Bereket Sigorta bireysel emeklilik iptali

Bereket Sigorta’daki BES sözleşmesinin iptali için 444 27 58 numaralı çağrı merkezini aranabilir, mobil uygulama üzerinden başvurulabilir ya da https://www.bereket.com.tr/iletişim adresi üzerinden gerekli işlemler yapılabilir.

BNP Paribas Cardif Emeklilik firması bireysel emeklilik iptali

BNP Paribas Cardif Emeklilikte yer alan sözleşmenizi iptal etmek için TEB şubelerine gidebilir, 444 43 23 ya da 0 850 200 0 666 numaralı çağrı merkezi üzerinden müşteri temsilciniz ile iletişime geçebilirsiniz. BNP Paribas Cardif emeklilik iptali ayrılma talep formuna ulaşabilmek için ise info@bnpparibascardif.com.tr adresine kendi kişisel bilgilerinizi açıkladığınız ve sözleşmeden ayrılmayı talep ettiğiniz bir mail gönderebilirsiniz.

Fiba Emeklilik ve Hayat firması bireysel emeklilik iptali

Fiba  Emeklilik ve Hayat firmasında yer alan sözleşmenizi iptal etmek için 444 82 88 numaralı Müşteri Hizmetleri Hattını arayarak 1’i tuşlayabilir ve talebinizi sesli kayda aktarabilir, telefonunuzdaki mesaj kısmına sırasıyla aralarına boşluk bırakarak “FIBAEMK”, “CAYMA” yazıp T.C. kimlik bilgilerinizi ekleyerek 3172’ye SMS gönderebilir, musterihizmetleri@fibaemeklilik.com.tr e-mail adresine katılımcı T.C. kimlik numarası ile birlikte Otomatik Katılım sözleşmesi için cayma işlemi yapmak istediğinizi iletebilir ya da 444 82 88 numaralı müşteri hizmetleri hattını arayarak müşteri temsilcisine sözleşme iptal talebinizi iletebilirsiniz.

Garanti BBVA Emeklilik ve Hayat bireysel emeklilik iptali

Garanti BBVA Emeklilik ve Hayat firmasındaki BES sözleşmenizi iptal etmek için internet veya cep şubesine girerek sözleşmeden ayrılma sekmesinden iptal işlemini gerçekleştirebilirsiniz.  Ayrıca 444 0 336 numarasını arayarak müşteri temsilciniz ile görüşebilir ve sözleşme iptal sürecini başlatabilirsiniz.

Groupama Hayat A.Ş. firması bireysel emeklilik iptali

Groupama Hayat’ta yer alan bireysel emekliliğinizi iptal etmek için 0 850 250 50 50 numaralı çağrı merkezinden müşteri temsilciniz ile iletişime geçebilirsiniz. Ayrıca https://www.groupama.com.tr/UserFiles/File/GROUPAMA/cayma_talep_formu.pdf URL adresindeki cayma formunu doldurup firmaya ileterek iptal sürecine başlayabilirsiniz.

Katılım Emeklilik ve Hayat A.Ş bireysel emeklilik iptali

Katılım Emeklilik ve Hayat firmasında yer alan bireysel emekliliğinizi iptal etmek için 0 850 226 0 123 telefon numaralı çağrı merkezini arayabilirsiniz. Aynı zamanda sözleşmenin iptali için şubeye gidip orada verilecek cayma formunu doldurarak iptal sürecine başlayabilirsiniz.

MetLife Sigorta bireysel emeklilik iptali

MetLife Sigorta ile yapmış olduğunuz bireysel emekliliğiniz hakkında 0 850 222 0 638 telefon numaralı iletişim merkezini arayarak iptal beyanında bulunabilir ve sonrasında firmanızın vermiş olduğu iptal formunu doldurarak süreci sonuçlandırabilirsiniz.

NN Hayat ve Emeklilik firması bireysel emeklilik iptali

NN Hayat ve Emeklilik firmasındaki emeklilik sözleşmenizi 0 850 210 6 694 ya da 444 1 666 telefon numaralarından müşteri temsilcinizle görüşüp iptal sürecine başlayabilirsiniz. Ayrıca https://www.nnhayatemeklilik.com.tr/ sitesi üzerinden online işlemler sekmesini kullanarak iptal formuna ulaşabilir bu formu doldurup 0212 346 38 25 numarasına faks ile yollayabilirsiniz. Aynı zamanda “CAYMA” yazıp bir boşluk bırakıp mesajınıza T.C. kimlik numaranızı ekleyerek 6661’e mesaj atabilirsiniz.

Türkiye Hayat ve Emeklilik firması bireysel emeklilik iptali

Türkiye Hayat ve Emeklilik firması ile yapmış olduğunuz bireysel emeklilik sözleşmenizi iptal etmek için 0 850 202 20 20 numaralı çağrı merkezini arayabilir, Türkiye Hayat Emeklilik internet şubesine giriş yaparak online işlemler menüsünden bireysel işlemleri seçebilir ve bireysel emeklilik hesabınızı sorguladıktan sonra işlemlerinize devam edebilirsiniz. Aynı zamanda mobil bankacılık üzerinden de BES sözleşmesi için iptal işlemi yapılabilmektedir. Ziraat Mobil üzerinden Değişiklikler ve Talepler menüsüne tıklayarak otomatik katılımlı sözleşmeler sekmesinde yer alan BES Cayma Talebi menüsü üzerinden iptal işleminizi başlatabilirsiniz.
 

Diğer Makaleler