Bireysel emeklilik şikayet hattı 2022

Bireysel emeklilik konusunda pek insanın, çeşitli konularda şikayeti bulunabiliyor. Şikayetlerinizi gerçekleştirebileceğiniz telefon numaraları ve iletişim bilgileri bu yazıda.


Emeklilik Gözetim Merkezi’nin (EGM) 2021 yılının ocak ayı hakkında yayımladığı veriye göre ilgili ayda bireysel emeklilik sistemine 83.678 kişi dahil olmuşken 87.455 kişi sistemden ayrılmıştır. Sistemden çıkamamaktan dolayı mağdur olan katılımcılar çareyi şikâyet sitelerinde arıyor, emeklilik şirketlerinin şikâyet hatlarına nasıl ulaşacaklarını merak ediyor.
 Özellikle pandemi sürecinde şikayetlerini ilgili firmaların şubelerine giderek bireysel temsilcilerine iletemeyen katılımcılar şikayetlerine telefon görüşmesi ile çözüm bulma eğilimindeler. O halde 2021 yılında bireysel emeklilik şikâyet hatları nelerdir? Firmaların şikâyet kalite politikaları neler olmalıdır? Şikâyet yönetim süreci nasıl işlemektedir? Bireysel emeklilik şirketlerinin şikâyet hatlarına dair detaylı bilgiyi yazımızın içinde bulabilirsiniz.

Bireysel emeklilikte firmaların şikâyet ve kalite politikaları

Bireysel emeklilik sistemi içinde emeklilik firmalarının önemli bir rekabeti bulunduğunu söylemek mümkün. Emeklilik sistemi sözleşmesi yapan firmalar güçlü, saygılı ve güvenilir bir şirket olmak için kaliteli hizmet sunmaları ve gerek saha yönetimleri gerekse çalışanlarıyla katılımcılarını memnun etmeleri gerekir. Firmalar, şikâyet kalite politikalarını belirlerken dikkat edecekleri kuralların temeline katılımcılarının dönütlerini ve memnuniyetlerini koymakta ve bu noktalara dikkat etmektedirler.

Bireysel emeklilik firmalarında şeffaflık

Emeklilik firmaları gerek müşteri hizmetleri hatları gerekse sitelerinde yer alan soru bölümleri ile 7 gün 24 saat hizmet vererek katılımcılarına onların şikâyet, talep ve sorularını anlaşılabilir ve kolay bir biçimde iletebilecekleri bir ortam yarattıklarından dolayı kolayca başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz.

Bireysel emeklilik firmalarında cevap verebilirlik ve objektiflik

Bireysel emeklilikte önceliğini katılımcıları olarak belirleyen emeklilik şirketleri, katılımcılarının herhangi bir konudaki şikâyet, talep ve sorularını en kısa sürede cevap vermek suretiyle önyargısız ve adil bir şekilde değerlendirmektedir.

Ücret talep etmeden işlemler

Emeklilik şirketleri katılımcılarının şikâyet, talep ve sorularını değerlendirip çözerken herhangi bir ücret alınmadan bu hizmeti karşılıksız sağlanmaktadır. Aksini yapan emeklilik şirketleri görüldüğünde ise bu durum yine şikâyet hatları üzerinden firmaya ve şikâyet sitelerine bildirilmelidir.

Gizlilik ve yasal yükümlülüklere uyum

Firmalar, katılımcılarının kişisel verilerini gizli tutmalı ve hiçbir şekilde üçüncü kişilerle paylaşmamaktadır. Şikayetler ilgili yasalar, yönetmelikler ve mevzuat ile koşut şekilde değerlendirilir ve katılımcının sorunu bu çerçevede çözülür.

Profesyonellik ile hızlı ve etkin çözüm

Emeklilik şirketleri katılımcılarına sundukları hizmet kalitesinin seviyesini artırmak için insani ilişkilerde yetkin, kriz yönetiminde başarılı konusunda uzman şikâyet yönetim kadroları oluşturarak hizmet vermektedir. Kişilerin karşılaştıkları sorunlarını çözmek ve mağduriyetlerini hızlı bir şekilde gidermek adına istemlerini güncelleyerek sektöre yenilikler getirmektedirler.

Müşteri odaklılık ve hesap verebilirlik

Katılımcıların sorunlarına etkin, gerçekçi ve uygulanabilir çözümler sunarak katılımcıların yaşadığı hak mahrumiyetini en aza indirmeye çalışmaktadırlar. Katılımcı ile müşteri temsilcisi arasında geçen şikâyet, talep ve soru aktarımı süreci hizmet kalitesini artırmak için kayıt altında tutulup Kişisel Verileri Koruma Kanunu uyarınca katılımcılar bilgilendirmektedirler.

Bireysel emeklilik şikâyet süreci nasıl işler?

Bireysel emeklilik konusunda katılımcının şikayetini şikâyet hattı üzerinden emeklilik şirketine ilettiği aynı gün içerisinde şikâyet, şikâyet yönetim yetkilisi tarafından ön incelemeye alınır. Ortalama 2 iş günü içerisinde şikâyet üzerindeki inceleme süreci tamamlanır ve katılımcı şikâyetin akıbeti hakkında sözlü ya da yazılı olarak bilgilendirilir. Şikâyet incelemesinin bu süreyi aştığı durumlarda katılımcıya süreç ve incelemenin hangi durumda olduğu ile ilgili ara bilgilendirme yapılır. Katılımcılar istedikleri zaman ilgili şikayetinin hangi aşamada olduğu konusunda müşteri hizmetleri hattından bilgi alabilirler.

Bireysel emeklilik şikâyet hatları

Bireysel emeklilik şirketlerinin katılımcılarının şikâyet, talep ve sorularını değerlendirmeye alacakları özel şikâyet hatları olmayıp müşteri hizmetleri hattı, müşteri destek hattı ya da çağrı merkezi hatları üzerinden gerekli tuşlamalar yapılarak firmanın şikâyet birimine ulaşabilirler. Aşağıda bazı emeklilik firmalarının müşteri destek hattı numaralarına ve e-posta adreslerine ulaşabilirsiniz.

AGESA Hayat ve Emeklilik şikâyet ve iletişim hattı

E-posta: musteri@agesahayatemeklilik.com.tr
Müşteri Destek Merkezi: 444 11 11

Aegon Hayat ve Emeklilik şikâyet ve iletişim hattı

E-Posta: bilgi@aegon.com.tr
Müşteri Destek Merkezi: 0850 222 0 312

Allianz Sigorta şikâyet ve iletişim hattı

E-Posta: info@allianz.com.tr
Müşteri Destek Merkezi: 0850 399 99 99

Anadolu Hayat Emeklilik şikâyet ve iletişim hattı

E-Posta: hizmet@anadoluhayat.com.tr
Müşteri Destek Hattı: 0850 724 55 00

AXA Sigorta şikâyet ve iletişim hattı

E-Posta: axasigorta@hs02.kep.tr
Müşteri Destek Hattı: 0850 250 99 99

Bereket Sigorta şikâyet ve iletişim hattı

E-Posta: cm@bereket.com.tr / info@bereket.com.tr
Müşteri Destek Hattı: 444 27 58

BNP Paribas Cardif Emeklilik şikâyet ve iletişim hattı

E-Posta: info@bnpparibascardif.com.tr
Müşteri Destek Hattı: 444 43 23

Fiba Emeklilik ve Hayat şikâyet ve iletişim hattı

E-Posta: musterihizmetleri@fibaemeklilik.com.tr
Müşteri Destek Hattı: 444 82 88

Garanti BBVA Emeklilik ve Hayat şikâyet ve iletişim hattı

E-Posta: musterihizmetleri@garantibbvaemeklilik.com.tr
Müşteri Destek Hattı: 444 0 336

Groupama Hayat A.Ş. şikâyet ve iletişim hattı

E-Posta: emeklilik@groupama.com.tr
Müşteri Destek Hattı: 0850 250 50 50

Katılım Emeklilik ve Hayat A.Ş şikâyet ve iletişim hattı

E-Posta: info@katilimemeklilik.com.tr
Müşteri Destek Hattı: 0850 226 0 123

MetLife Sigorta şikâyet ve iletişim hattı

E-Posta: musterihizmetleri@metlife.com.tr
Müşteri Destek Hattı: 0850 222 0 638

NN Hayat ve Emeklilik şikâyet ve iletişim hattı

E-Posta: info@nnhayatemeklilik.com.tr
Müşteri Destek Hattı: 444 1 666

Türkiye Hayat ve Emeklilik şikâyet ve iletişim hattı

E-Posta: bilgi@turkiyehayatemeklilik.com.tr
Müşteri Destek Hattı: 0850 202 20 20
 

Diğer Makaleler