Bireysel Emeklilik Sistemi Nedir? 2022

Bireysel emeklilik sistemi hakkında merak edilen birçok sorunun cevabı burada! Emeklilik sisteminin avantajları ve fazlası...


Bireysel emeklilik sistemi nedir ve bireysel emeklilik sisteminin avantajları nelerdir? Son günlerde çok sayıda kişi bu iki sorunun yanıtını arıyor. Kısaca BES olarak adlandırılan bu sistem her bireye hayallerindeki gibi bir emeklilik dönemi yaşama şansını sunuyor. İşte bu nedenle BES avantajları gibi konuları yakın markajına alanların sayısında gün geçtikçe artış yaşanıyor. 

Bireysel Emeklilik Sistemini Kim Yürütüyor?

Bireysel emeklilik sistemi bireylerin kendi birikimlerini en iyi şekilde değerlendirmelerine ve emeklilik döneminde bir ek gelir elde etme imkanını kazanmalarına yönelik olarak oluşturulmuş bir sistemdir. BES özel emeklilik şirketleri tarafından yürütülen bir sistem olsa da Hazine Müsteşarlığı, Sermaye Piyasası Kurulu ve aynı zamanda Emeklilik Gözetim Merkezi tarafından düzenli olarak denetlenmektedir. Bu nedenle gönül rahatlığı ile güvenilir bir emeklilik şirketi aracılığı ile bu sisteme siz de dahil olabilirsiniz. 
Bireysel Emeklilik Sistemine Kimler Katılabilir?

Bu sistem kamu sosyal güvenlik sistemlerini tamamlayıcı bir özelliğe sahiptir. Katılım ise tamamen gönüllülük esasına bağlıdır. Bir zorunluluk yoktur ve 18 yaşını doldurmuş olmak kaydıyla dileyen herkes bireysel emeklilik sistemine gerekli prosedürü yerine getirerek katılabilir. 

Bireysel Emeklilik Sisteminin Avantajları Nelerdir?

  • En önemli avantajı devlet katkısından faydalanabiliyor olunmasıdır. Devlet BES katılımcılarına ödedikleri tutarın % 30'u oranında ek olarak katkıda bulunuyor. 
  • Bireysel emeklilik sisteminin sunduğu avantajlardan sadece siz değil ailenizin diğer bireyleri de faydalanabilmektedir.
  • Plansız bir birikim yapmak yerine düzenli bir birikim yapma şansını yakalamış olursunuz. 
  • Sizin tasarruflarınız bu alanda uzmanlaşmış isimler tarafından yönetilmektedir. Bu sayede kendi birikimleriniz adına en faydalı hamleleri yapmış olacaksınız. 
  • Güvenli ve şeffaf bir sistem olması da önemli bir avantajdır. Bilmediğiniz bir platformda birikimlerinizi tasarrufa çevirme riskini göze almaktan kurtulursunuz. 
  • Ödeme periyodunu kendi gelir durumunuza bağlı olarak dilediğiniz gibi ayarlayabilirsiniz. 
  • Hem fon dağılımınızı hem de planlarınızı dilediğiniz zaman değiştirebilirsiniz. 
  • Dilediğiniz zaman ödemelerinize ara verebilirsiniz. Bütçenizin dengesini sağladığınızda ödemelerinize kaldığınız yerden devam edebilirsiniz. 
  • Fon paylarınızı dilediğiniz zaman kontrol edebilir, gözlem altında tutabilirsiniz. 

Diğer Makaleler