Bireysel emeklilik sisteminin avantajları nelerdir? 2022

Bireysel emeklilik sisteminin ne gibi avantajları olduğunu öğrenerek sistemi öğrenmek ve yararlanmak isterseniz yazımızı okumanızı öneriyoruz.


Katılımcılarının emekli olduktan sonra kendilerine ek bir gelir sağladığı bireysel emeklilik sistemi katılımcılarından sisteme uzun yıllar boyunca yatırım yapmasını amaçlamaktadır. Peki, bu durumda bireyler neden bu sisteme dahil olmalıdır? Bireysel emeklilik sisteminin avantajları nelerdir? Bu gibi sorularla bireysel emeklilik hakkında aklınıza takılanların olması çok doğal bir durumdur. Kafanızda yer alan soru işaretlerini yok etmek için yazımıza hızlıca bir bakış atabilir ve bireysel emeklilik sisteminin avantajlarını kolayca keşfedebilirsiniz.
 Bireysel emeklilik sisteminin katılımcılarının isteklerine uygun oluşturulan ödeme planları ve kredi kartı gibi araçlarla geniş otomatik ödeme imkânlarıyla bireylerin tasarrufları konusunda daha disiplinli olmalarını sağlamaktadır. Ayrıca bireysel emeklilik sisteminde herhangi bir taahhüt yoktur. Katılımcıların katkı ödemelerini, gelir durumlarına ve nakit ihtiyaçlarına bağlı olarak değiştirebilmeleri ve gerektiği durumlarda ödemelerine ara verebilmeleri mümkündür. Bireysel emeklilik sisteminin benzer avantajlarını yazımızın devamında başlıklar halinde inceleyebilirsiniz.

Bireysel emeklilikle emeklilikte ikinci gelir şansı

Bireysel emeklilik sistemi, katılımcılarına emeklilik dönemlerinde ek bir gelir sağlayarak çalışma hayatları esnasındaki refah düzeylerini emekliliklerinde de sürdürmeyi amaçlayan sosyal güvenlik sisteminin tamamlayıcı bir parçasıdır. Katılımcılar emekliliğe hak kazandıklarında birikimlerini toplu olarak alabilecekleri gibi tercihleri doğrultusunda istedikleri bir geri ödeme planı çerçevesinde düzenli olarak ya da yıllık gelir sigortası ürünü satın alarak emeklilik maaşı alabilirler.

Bireysel emeklilikte devlet katkısı avantajı

Bireysel emeklilik sisteminin en önemli kalemlerinden biri de devlet katkısı oranıdır. Katılımcıların yatırmış oldukları katkı paylarının %30’u oranında devlet tarafından devlet katkısı ödemesi yapılmaktadır. Devlet katkısının üst sınırı yıllık brüt asgari ücret toplamının %25’i kadar olup 2021 yılında bu tutar 10.732,50 TL’dir. Elbette 10 yıl sisteme katılım payı ödemek ve 56 yaşını tamamlayarak emekli olmak devlet katkısının tamamının alınmasında etkendir. Bireysel emeklilikte devlet katkısı ne kadar? isimli yazımızda devlet katkısı ile ilgili tüm detayları bulabilirsiniz.

Bireysel emeklilikle düzenli tasarruf yapabilirsiniz

Bireysel emeklilikte işverenlerin çalışanları adına ödediği katkı payları, ücretle ilişkilendirilmeden ticari kazancın tespitinde gider olarak gösterilebilir. Ayrıca işverenler çalışanlar için ödediği katkı payları ve getirilerinden oluşan birikimler için 7 yılı aşmamak kaydı ile hak kazanma süresi tespit edebilir. İşveren için önemli bir gelişme olsa da asıl önemli nokta bireysel olarak başvuran katılımcılar için geçerlidir. Ödemelerini kendileri düzenleyen katılımcılar istedikleri oranda ve tutarda yatırım yaparak aynı oranda devlet katkısı alabilir ve düzenli ödemeler ile daha fazla geleceklerini teminat altında tutabilirler.

Bireysel emeklilikte paranız hazinenin güvencesi altındadır

Bireysel emeklilik şirketlerinin faaliyetleri Hazine Müsteşarlığı, fonların ve portföy yöneticilerinin faaliyetleri ise Sermaye Piyasası Kurulu tarafından denetlenir. Şirketler bağımsız dış denetim yaptırmaya zorunlu olduğu gibi fonların hesap ve işlemleri ayrıca bağımsız bir dış denetime tabidir. Emeklilik şirketlerinin günlük faaliyetleri ise Emeklilik Gözetim Merkezi tarafından elektronik ortamda incelenir. Böylece şirketler iflas etse, batsa ya da gayri yasal süreç içinde bulunsalar dahi sizin paranız devlet güvencesinde bulunur. Eğer yukarıdaki durumlar yaşanırsa da hazine tarafından farklı bir şirkete paranız devredilir. Bu şekilde de paranızı kaybetmemiş olursunuz.

Bireysel emeklilik sözleşmeleri şeffaf ve güvenilirdir

Bireysel emeklilik sistemi sözleşmesi imzaladığınız şirketlerin internet sitelerinde katılımcılar adına oluşturulan ve katılımcıların kullanıcı adı ve şifre ile girebildikleri güvenli sayfalar vardır. Bu sayfalardan katılımcılar kendi hesapları hakkında anlık bilgilere ulaşabilirler. Bununla birlikte katılımcılar bireysel emeklilik hesapları hakkındaki güncel durumları e-Devlet ürerinden veya Takasbank’ın resmî sitesindeki ilgili sayfadan takip edebilirler.

Söz hakkı ve profesyonel hizmet

Bireysel emeklilik katılımcıları, getirilerini etkileyen kararları kendi kendilerine alabilirler. Katılımcılar kendilerinin emeklilik planları çerçevesinde yatırım yapmak istediği fonu alma, yatırım fonunu istediği risk derecesine göre seçme ve bu seçimlerini yılda 6 defaya mahsus değiştirme hakkına sahiptir. Aynı zamanda bireysel emekliliğin tanıtım, pazarlama ve satışı mesleki liyakatlere uygun olan bireysel emeklilik aracıları tarafından yapılır. Katılımcıların birikimleri emeklilik yatırım fonlarında profesyonel fon yöneticileri tarafından değerlendirilir.

Bireysel emeklilikte ödemeye ara verme veya sözleşme aktarımı

Bireysel emeklilik katılımcıları mali durumlarında beklenmedik gelişmeler olduğu dönemlerde katkı payı ödemeye ara verebilirler. Ayrıca katılımcılar katkı payı ödedikleri mevcut şirketteki emeklilik sözleşmesini, sözleşmenin kurulduğu tarihten itibaren 2 yıl sonra, eğer aktarım ile geldilerse 1 yıl sonra, başka bir emeklilik şirketine geçirebilirler.

Bireysel emeklilikte uzun vadede enflasyonun üzerinde bir getiri

Bireysel emeklilik sistemi 2003 yılında ortaya çıktığından bu yana katılımcısına ortalama yıllık enflasyonun %3 üzerinde reel getiri sağladı. 2003 yılında bireysel emeklilik sisteminin kurulmasıyla birlikte sisteme 100 lira yatıran katılımcının sistemde elde ettiği ortalama plan getirisi de dahil olmak üzere sistemdeki birikimi 2020 yılı sonu itibari ile 918 TL’dir. Aynı süre zarfı içerisinde enflasyon endeksine yatırılan 100 TL ancak 485 TL olabilmiştir. Sistem katılımcısına sadece elde ettiği getiriler bazında 433 TL katma değer kattı. Burada ortaya çıkan katma değere ek olarak, sistem katılımcısına sağladığı vergi avantajları ve 1 Ocak 2013’ten bu yana verilen devlet katkısı ise sistemin avantajlarını ayrı bir boyuta taşıyor.

Bireysel emeklilik sisteminde para biriktirmek daha kolay

Bireysel emeklilik katılımcılarının birikim yapamama veya kazandıklarını kenara ayırmamaları durumlarda bireysel emeklilik sistemi düzenli, disiplinli ve kolay bir birikim yapma imkânı sağlar. Katılımcılar kredi kartı veya otomatik ödeme talimatı ile düzenli bir birikim yapmaya başlayabilirler. Dahası katılımcıların yatırmış oldukları bu tutarlar katılımcıların seçtiği fonlarda değerlenir.

Diğer Makaleler