Bireysel emeklilikte en fazla ne kadar yatırılır? 2021

Bireysel emeklilikte en fazla ne kadar yatırılır? 2021 yılı verileri ışığında bireysel emeklilik sistemiyle ilgili merak ettiğiniz soruların yanıtlarını veriyoruz.
“Bireysel emeklilik sistemi dahilinde her ay ne kadar ödemek gerekir, yıllık ne kadar ödemek gerekir.” Soruları bireysel emeklilik sistemi için ödeme yapan ya da otomatik BES kapsamında bulunan mükelleflerin en merak ettikleri sorular arasında. “Bireysel emeklilik sisteminde aylık en az ne kadar ödenir?” sorusunun yanıtını o yazımızda detaylı şekilde anlattık. Bu yazımızda ise “Bireysel emeklilikte en fazla ne kadar yatırılır?” sorusuna ve diğer merak ettiğiniz önemli sorulara yanıtlar vereceğiz. Öncelikle en önemli olan sorulardan birini yanıtlayarak başlayalım: Bireysel emeklilik sistemi nedir?

Bireysel emeklilik sistemi nedir?

Bireysel emeklilik sistemi, aktif çalışma hayatınızdaki yaşam standartlarınızı emeklilik yaşamınızda da devem ettirmenizi amaçlayan, bugünden düzenli şekilde birikim yapma olanağı sağlayan ve devlet katkısı ile desteklenen bir yatırım ve birikim sistemidir. Bu noktada merak edilen ve yanıt istenen çok fazla soru bulunuyor. Bunların arasından en önemlilerinden biri de bireysel emeklilik sistemi için en fazla ne kadar yatırılabileceğidir. Sonraki konu içi başlığımızda bu konuyu değerlendireceğiz.

Bireysel emeklilik sistemi için en fazla ne kadar prim ödenir?

BES içinde en fazla sorulan sorulardan biri de “Bireysel emeklilikte en fazla ne kadar yatırılır?” sorusudur. Açıkçası bu soru için net bir cevap bulmak da zordur. Zira seçim yaptığınız pakete, çalışmış olduğunuz işe ve maaşınıza göre bu oranlarda değişim yaşanabilmektedir. Katılım yaptığınız paket oranında tutar ödemeniz ve bunun aylık – yıllık tutarlarda da geçerli olduğu söylememiz gerekir. Böylece varacağımız sonuç şudur ki bireysel emeklilik sistemi içinde ödenebilecek en üst limit bulunmaz. Bir başka noktadan da bakmamız gerekişe, devlet katkısını da hesaplayıp üst sınırı kendiniz belirleyebilirsiniz. Yıllık hesaplandığında brüt asgari ücret için verilen devlet katkısı alabileceğiniz kadar bir meblağ ödemeniz yeterli olabilir.

En yüksek tutarı Brüt Asgari Ücrete göre belirlemek

Bu doğrultuda şu bilgiyi de vermemiz gerekir: Her sene düzenlenen asgari ücret artışına bağlı olarak, devletin Bireysel emeklilik sistemi katılımcısına sağladığı katkı yıllık 2020 yılında 8.829 TL iken 2021 yılında 10.732 TL olmuştur. Bunu da göz önüne alarak yıllık ödemenizi belirleyerek buna uygun bir pakete giriş yapabilirsiniz. Kaba bir hesaplama ile 10.732 TL BES katkısı alabilmeniz için de yıllık ödeme tutarınızın 42.930 TL ve aylık bazda da bu tutarın 3.577,50 TL olacağını belirtmemiz gerekiyor.

Bireysel emeklilik için en fazla ödeyenler en fazla devlet katkısına sahip oluyor

Birikim yapmak ve emekliliğinde daha fazla maaş almak isteyen katılımcılar bireysel emeklilik sistemi içerisinde kalarak, on yıllık sürede katılım sağlayabiliyor. Özellikle de sürecin sonunda daha fazla maaş ya da toplu para almak isteyen katılımcıların en yüksek düzeyden primlerini ödediklerini görüyoruz. Bunda bir neden de devlet katkısı sağlayarak, yatırdıkları paranın üzerine eklenecek olan yüzde 25’lik farktır.
Bireysel emeklilikte en fazla ne kadar yatırılır?” konumuzda detaylarını verdiğimiz üzere 150 TL ila 195 TL arasında değişen en az yatırma ücreti bulunsa da bir üst limit bulunmadığını hatırlatalım. Yani ne kadar isterseniz o ölçüde emeklilik primi tutarı ödeyebilirsiniz. Ancak şunu da belirtelim ki en yüksek devlet desteği için yıllık 42.930 TL ödemeniz yeterlidir. Fazlası için de yine bu kadar ödenecektir.

Bireysel emeklilik sisteminde farklı katkılar da var mı?

Bireysel emeklilik sistemi içinde devlet katkısı dışında farklı bir kazanç sistemi de bulunuyor. Yatırmış olduğunuz BES primleri ayrı ayrı fonlarda da değerlendirilebiliyor. Sizin tarafınızdan yatırılan bireysel emeklilik katkı payı sizin seçmiş olduğunuz bir fonda yönetilirken, devlet katkı tutarları ise içinde tüm katılımcıların da bulunduğu bir fon tarafından yönetiliyor. Burada önemli olan nokta ise seçtiğiniz fona güveninizin olması. Zira istemediğiniz ya da güvenmediğiniz bir fona yatırım yapmanız durumunda kazancınızı riske atabilirsiniz. Bu nedenle de iyi bir fon seçimi önem teşkil ediyor.

En uygun fonu nasıl belirlersiniz?

Burada önemli olan nokta hangi banka / kurum aracılığıyla BES katkı payı ödemenizi yaptığınızdır. Bankalar ya da diğer kurumlar yatırımlarınızı gerçekleştirmeniz için çeşitli fonlar sunacaklardır. Bireysel emeklilik yatırım fonlarınızı, yatırım tercihlerinize ve gelir beklentinize göre belirleyebilirsiniz. Özellikle bankalarla çalışıyorsanız, uzman portföy yöneticileri fonlarınızı yönetebilir ve biriminizi daha iyi değerlendirme şansınız olabilir.

Diğer Makaleler