Bireysel emeklilikte ömür boyu maaş var mı? 2022

Bireysel emeklilikte ömür boyu maaş alınabilir mi? BES'te kesintiler var mı, hangi hallerde uygulanır? gibi sorulara bu yazımızda yanıt vereceğiz.
Bireysel emeklilik sistemine dahil olan ya da henüz dahil olmamış vatandaşların en fazla merak ettikleri konulardan biri de katılım payı ödemeleri halinde bireysel emeklilik ile birlikte ömür boyu bir maaşa sahip olup olamayacakları konusudur. Yüzde 25 oranındaki devlet katkısı ile ciddi bir yatırım aracına dönüşen “bireysel emeklilik sistemi ve bireysel emeklilik sistemiyle bir ömür maaş alabilmek mümkün mü?” Bu yazımızda bu soruya ve diğer merak ettiğiniz sorulara yanıt arayacağız.

Bireysel emeklilik sistemi nedir? BES amaçları nelerdir?

Bireysel emeklilik sistemi (BES), vatandaşların aktif çalışma yaşamlarında elde ettikleri gelir refahını, yaptıkları uzun vadeli tasarrufları yatırıma döndürmek ve emeklilik dönemlerinde bu yatırımlarından elde ettikleri gelirleri, emeklilik dönemleri içinde refah amacıyla kullanmalarını sağlamayı amaçlayan bir özel emeklilik – tasarruf sistemidir. BES’e katılım tamamen gönüllülük esasına dayanır. SGK emekliliği, BAĞKUR emekliliği ve Emekli Sandığı gibi emeklilik sistemlerine yan bir emeklilik modelidir.
 Bireysel emeklilik sistemi bir dizi amaç için ortaya çıkmıştır. Bu amaçları sıralamamız gerekirse,
  • Uzun vadeli olarak ekonomiye bir kaynak sağlamak ve bu yolla cari açığın açılmasını önlemek,
  • İstihdam seviyesini arttırmak,
  • Ekonomik kalkınmaya katkıda bulunabilmek,
  • Bireylerin ileriye dönük tasarruflarını yatırıma dönüştürmek ve emeklilik dönemlerinde tıpkı çalıştıkları dönemlerdeki gibi refah içinde yaşamalarını sağlamak.

Bireysel emeklilikte nasıl emekli olunabilir?

Bireysel emeklilik sisteminde esas olan katkı payı ödenmesidir. Katkı payı ödemenizin sonrasında devletin belirli şartlara uygun olarak sağladığı yüzde 30 oranındaki devlet katkısından da fayda sağlayabilirsiniz. Ancak en önemli kalemin kurumların ya da bankaların sizlere sunduğu fonlar olduğunu da belirtelim. Kendinize en uygun fonu bularak, fona yatırım yapabilir ve fondaki yükselişe bağlı olarak kazancınızı arttırabilirsiniz. Hatta en önemli getirileri, doğru bir yatırım stratejisiyle fonlardan elde etmeniz işten bile değil.
 
Bu süreçler sonrasında emeklilik safhasına geldiğinizde, artık yapmış olduğunuz yatırımın karşılığını almaya başlayabilirsiniz. Burada bahsettiğimiz şeyin emeklilik olduğunu öncelikle belirtelim. Zira daha öncesinde 3-6-10 yıllık süreçler içerisinde sistemden emekli olmadan ayrılmak isteyen katılımcıların olabileceğini de düşürsek, Bireysel emeklilikte 3-6-10 yılda ne kadar birikir? İsimli yazımızı okumanızı öneririz. Biz bu noktada emeklilik ile ilgili bilgilerimize devam edersek, 56 yaşını tamamlamış ve 10 yılını katkı payı ödeyerek geçirmiş bir katılımcıysanız emekliliğe hak kazanmışsınız demektir.

Bireysel emeklilik sisteminden emekli olanlar ömür boyu maaş alabilir mi?

Bireysel emeklilik sistemi içinde 10 yıl boyunca katkı payı ödeyerek 56 yaşını doldurmuş olan katılımcılar emekli olabilirler, demiştik. Süreci tamamlayarak emekli olmaya hak kazanan katılımcılar, diledikleri takdirde toplu para alarak sistemden emekli olarak ayrılabilirler. Ancak dilemeleri halinde de sigorta şirketlerinin kendilerine sunmuş oldukları planlara sadık kalarak ömür boyu emeklilik maaşı hakkı elde edebilirler.

Bireysel emeklilikte devlet katkısı ne kadardır? Nasıl hesaplanır?

Bireysel emeklilik sisteminde devlet katkısı yüzde 25 olarak hesaplanır ve belirli şartlara göre hesaplara yatırılır. Ayrılmak istediğiniz zamana göre ise belirli şartlar uyarınca size belirli oranlar ödenecektir. Eğer emekli olmadan ayrılmak isterseniz ne yazık ki tam olarak devlet katkısından faydalanamazsınız. “Bireysel emeklilikte devlet katkısı ne kadar?” yazımızı okumanız halinde konuyla ilgili daha detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz. Ancak kısa bir bilgi vermemiz gerekirse, 3 yıl sonunda sistemden ayrılırsanız devlet katkısının yüzde 15’ine, 6 yıl sonunda sistemden ayrılırsanız devlet katkısının yüzde 35’ine ve 10 yılın sonunda emekli olmadan ayrılırsanız devlet katkısının yüzde 60’ına sahip olabilirsiniz. Emekli olmanız halinde ise 56 yaşında ve 10 yılın sonunda devlet katkısı tutarının tamamını alabilirsiniz.

Bireysel emeklilikte kesintiler var mı? Kesintiler nasıl uygulanır?

Bireysel emeklilik sisteminde bazı kesintilerin bulunduğunu belirtelim. Öncelikle beş yıllık süreç içerisinde sistemden çıkmak isterseniz ya da farklı bir sigorta şirketine birikiminizi aktarmak isterseniz, bu durumda ertelenmiş giriş aidatı adı verilen bir giderin tarafınıza yansıtılması söz konusu olacaktır. Fakat bu ertelenmiş giriş aidatı emeklilik durumunda ya da maluliyet hali hasıl olmuşsa ya da vefat ve şirketin tasfiyesi söz konusuysa alınmayacaktır. Aynı zamanda BES’te yönetim gider kesintisi adı verilen bir kesinti de vardır. Bireysel emeklilik şirketinin fonlarına göre fon işletim gider kesintisi de yatırım yaptığınız fonlara göre değişiklik gösterecektir. Son olarak ara vermek istediğinizde ara verme kesintisi de söz konusu olmaktadır.

Bireysel emeklilik sisteminde maaşları aylık ya da toplu olarak almak mümkün müdür?

Bireysel emeklilik sistemine dahil olduktan sonraki süreçte emekliliğe hak kazandıysanız, birikimlerinizi toplu para olarak alabileceğiniz gibi emeklilik şirketinin planı dahilinde aylık maaş halinde de alabilirsiniz.

Bireysel emeklilik sisteminde düzenli katkı payı ödenmesi halinde emekli olmak kolay mıdır?

Bireysel emeklilik sistemini iyi anlamak ve ara vermeden ödemeleri gerçekleştirmek, mutlu bir emeklilik için öncelik taşır. Zira hayali kurulan emeklilik için düzenli ödeme yapmak oldukça önemlidir. Düzenli ödeme yaptıkça, aksamadan bir birikim şansınız olacaktır. Bununla birlikte düzenli ödemeleriniz olduğu müddetçe, ödemelerinize ara vermek istediğinizde bile ara verme kesintisi alınmayabilecektir. Böylece istikrarlı bir birikime devam edebilirsiniz. Aynı zamanda devlet katkısı tutarından tam olarak faydalanabilmek için düzenli ödeme yapmak büyük bir avantaj sağlayacaktır.

Bireysel emeklilik sisteminde birikimlerinizi nereden takip edebilirsiniz?

Bireysel emeklilik sistemi birikimleriniz için e-devlet kanalını kullanarak, Emeklilik Gözetim Merkezi bölümünü ziyaret etmenizde yarar bulunuyor. Bu bölümden sadece bireysel emeklilik birikiminizi değil aynı zamanda devlet katkısı tutaç barınızı da öğrenebilirsiniz. Bunun yanında çalışmakta olduğunuz sigorta şirketinin sizin için açmış olduğu panelden birikimlerinizi takip etmeniz mümkündür. Daha detaylı bir bilgi edinmek isterseniz “Bireysel emeklilik birikimimi nasıl öğrenebilirim? BES sorgulama” yazımızı da takip etmenizde fayda bulunuyor.

Diğer Makaleler