Bireysel Emeklilikte Stopaj İadesi 2022

BES yaptıranların stopaj iadesi hakkında bilmesi gerekenler.


2012 yılında yapılan yeni bir düzenleme ile Bireysel Emeklilik Sistemi (BES) katılımcılarına stopaj iadelerinin yapılması kararının alınması, çok sayıda katılımcıyı harekete geçirmişti. Stopaj iadesi almak isteyen BES katılımcılarının dilekçe yazarak Büyük Mükellefler Vergi Dairesi’ne (BMVDB) şahsen başvuruda bulunması gerekiyor.
Bu haber çok kısa sürede yayıldığı için şimdiye dek binlerce BES katılımcısı iade dilekçesini teslim etti. Büyük Mükellefler Vergi Dairesi Başkanı Bülent Sarıgül yaptığı açıklamada 400 bine yakın kişinin stopaj iadesi dilekçesi verdiğini vurgulamış ve bu kişilerden yaklaşık % 80’inin stopaj iadelerinin yapıldığını dile getirmişti.

Bakanlık Yaklaşık 40 Bin Kişinin İade Dilekçesini İptal Etti!

Konuya dair bir açıklama da Maliye Bakanlığı’ndan geldi. Ancak Maliye Bakanlığı’nın bu açıklaması biraz endişe yarattı. Bakanlık yaklaşık olan 40 bin kişinin başvurusunun iptal edildiğini kamuoyuna açıkladı. Bu açıklama katılımcıların dilekçelerinin akıbetini merak etmelerini de beraberinde getirdi. Aslında son derece kolay bir yöntemle dilekçenin kabul edilip edilmediğini öğrenmek mümkün!

Stopaj İadesi Dilekçesinin Akıbeti Ne?

Şayet daha önce dilekçenizi ilgili makama teslim ettiyseniz, Büyük Mükellefler Vergi Dairesi’nin internet sitesini ziyaret ederek dilekçenizin işleme alınıp alınmadığını, akıbetinin ne olduğunu, başvurunuzun reddedilip reddedilmediğini öğrenebilirsiniz. Bu sorgulama işlemi için yalnızca TC kimlik numaranızı kullanmanız yeterli olacaktır. Şayet dilekçe ile yaptığınız başvuru iptal edildiyse neden iptal edildiğine dair bilgilendirileceksiniz. Ancak bu bilgilendirmenin ne zaman yapılacağı da henüz bilinmiyor. 

Diğer Makaleler