Bireysel emeklilikten en erken ne zaman çıkabilirim? 2021

Bireysel emeklilik sisteminden en kısa sürede nasl çıkabilirsiniz? Bireysel emeklilikten en erken ne zaman çıkabilirim 2021 isimli konumuzda bu sorunun yanıtını sizlerle paylaşıyoruz.
“Bireysel emeklilik sisteminden en erken ne zaman çıkılabilir?” sorusunu sizler için yanıtlamaya çalışacağız. Her ay bütçenizden artırıp bireysel emeklilik sistemine aktardığınız parayla refah içinde bir emeklilik yaşamak için gün sayıyorsunuz. Peki acil şekilde paraya ihtiyacınız olduğunda buradaki parayı nasıl alabilirsiniz? “Bireysel emeklilikten çıkmak için herhangi bir zaman şartı var mıdır? Sistemden nasıl çıkabilirsiniz?” Bunlar ve diğer tüm aklınızı kurcalayan bireysel emeklilikten ayrılma süreci hakkındaki soruların cevabını bu yazımızda bulabilirsiniz. Ancak hemen belirtmek isteriz ki bu sürecin bazı sonuçları da vardır. Biz de bu yazımızda sizlere sonuçları ile ilgili detaylı bilgiler sunmaya çalışacağız.

Bireysel emeklilik sisteminin amacı nedir? Bireysel emeklilikten çıkmak

Bireysel emeklilik sistemi katılımcılarının uzun vadede yaptıkları yatırımlar sayesinde emeklilik dönemlerini daha rahat geçirmelerini sağlamayı amaçlar. Ancak katılımcılar bazı nedenlerden dolayı sistemde kalma süresini doldurmadan emeklilik sisteminden çıkmak isteyebilirler. Bireysel emeklilik sistemi için imzaladığımız sözleşmeyi iptal edip bireysel emeklilikten her zaman ayrılmak mümkündür. Burada katılımcıların bilmesi gereken en önemli konulardan biri sistemden ayrılmak istendiğinde birikimin bu ayrılmadan nasıl etkileneceğidir.
Bireysel emeklilikten her an çıkabilmemize rağmen sistemde biriken tutar sistemde kalma süresine göre farklılık göstermektedir. Sistem uzun vadeli yatırımları amaçladığı için biriktirilen tutar üzerinde gerçekleştirilen kesinti oranları 10 yılın altında oldukça yüksektir. Örneğin bireysel emeklilikten 10 yıl doldurulmadan çıkıldığında birikim tutarına yapılan stopaj kesintisi ’tir. 10 yılı doldurmanız ve 56 yaşını geçmeniz durumunda ise direkt olarak emekli olacağınızdan

Bireysel emeklilik sisteminden zorunlu nedenlerle çıkıldığında ne olur?

Bireysel emeklilikten vefat, maluliyet, tasfiye gibi zorunlu sebeplerle ayrılan katılımcı sistem üzerindeki birikimi sistemde elde ettiği yatırım getirisi üzerinden hesaplanacak gelir vergisi kesintisi mahsup edildikten sonra elde edebilir. Emeklilik sözleşmesi devam ederken katılımcının yaşamını kaybetmesi durumunda katılımcıya ödenecek olan tutar 4721 sayılı Medeni Kanun’un ilgili hükümleri saklı kalmak üzere sözleşmede belirtilen lehtar ya da lehtarlara yapılır. Katılımcı istediği kişileri veya kişileri lehtar olarak belirleyebilmesinin yanında sözleşme süresi boyunca bu kişileri değiştirebilir. Lehtar belirlemeyen katılımcının vefat etmesi halinde hak sahibi katılımcının yasal varis ya da varisleri olmaktadır.

Bireysel emeklilik sisteminde cayma hakkı var mıdır?

Bireysel emeklilik sözleşmesinin yürürlüğe girdiği andan itibaren sözleşmeyi imzalayan katılımcının 60 günlük süre içerisinde cayma bedeli talep edilmeksizin cayma hakkı vardır. Bu süre zarfında sözleşmeden dönen katılımcı herhangi bir kesinti olmaksızın yatırılan tutarın tamamını alabilir. Sonrasındaki süreçte ise çeşitli kesintilerin yapıldığını belirtmemizde fayda var. Bu nedenle de eğer bireysel emeklilik sisteminden ayrılmak isterseniz ilk 60 günlük sürede ayrılmanızda fayda bulunuyor.

Bireysel emeklilikte emeklilik şirketi değiştirmek için ne kadar zaman geçmelidir?

Katılımcılar kendi bireysel emekliliklerinden çıkıp emeklilik sözleşmesi yaptıkları şirketleri değiştirmeleri mümkündür. Bireysel emeklilik sözleşmesi yapan katılımcıların sözleşmeyi yaptıkları banka veya şirketlerde en az 2 yıl kalmış olmasıyla birlikte başka bir şirkete geçmeye hak kazanırlar. Eğer katılımcı sözleşmesini başka bir şirketten aktardıktan sonra farklı bir banka ya da şirkete aktarabilmesi için 1 yıl yeterli olur. Emeklilik sözleşmesi başka bir şirkete aktarıldığı durumunda katılımcının bireysel emeklilik sistemi ile devlet katkısı hesaplarındaki tüm birikimi yeni emeklilik şirketine aktarılacaktır.

Katılımcıların sistemden ayrılmaları durumunda devlet katkısına ne olur?

Katılımcılar emekli olmadan sistemden ayrıldıkları zaman devlet katkısının tamamına sahip olmaları mümkün olmamaktadır. Katılımcıların yatırımlarının %25’i kadar olan devlet katkısını sistemde kaldıkları süreye bağlı olarak hak etme oranları yıllara göre değişiklik gösterir.
  • En az 3 yıl sistemde kalan katılımcılar devlet katkısı ve getirilerinin ’ine,
  • En az 6 yıl sistemde kalan katılımcılar devlet katkısı ve getirilerinin %35’ine,
  • En az 10 yıl sistemde kalan katılımcılar devlet katkısı ve getirilerinin yüzde %60’ına hak kazanırlar. Sistemden emekli olan katılımcılar ise hesaplarındaki devlet katkısı ve getirilerinin tamamına hak kazanacaktır.

Bireysel emeklilikten çıkıldığında yatırılan para ne zaman iade edilir?

Bireysel emeklilik sistemi sözleşmesinin iptal tarihi sonrasında 20 iş günü içerisinde yatırılan emeklilik katkı payı parası geri ödenmektedir. Emeklilik sisteminde biriken tutar katılımcının iptal esnasında belirttiği banka hesabına 20 iş günü içerisinde yatırılmaktadır. Bu 20 iş günü dolduktan sonra iade tutarına temerrüt faizi işlenmektedir.

Bireysel emeklilik sisteminde ne zaman emekli olunur?

Katılımcı 10 yıl boyunca bireysel emeklilik sistemi içerisinde kalır ve 56 yaşını doldurur ise emekliliğe hak kazanmış olur. Bilindiği üzere Sosyal Güvenlik Sistemi’nde katılımcı gerekli koşulları karşıladığında dilerse emekli olurken isterse çalışmaya devam edebilir. Aynı durum bireysel emeklilik sistemi için de geçerlidir. Katılımcılar dilerse 10 yılı ya da 56 yaşını doldurduklarında birikim yapmaya devam edebilir ve istedikleri zaman bireysel emekli olabilirler.
BES’te katılımcının aylık olarak sisteme ödediği tutarlar emeklilik halinde bireysel emeklilik toplu ödemesi ya da bireysel emeklilik maaş ödemesi olarak alınabilir. Toplu ödeme halinde hesaplanan birikim tutarı tıpkı Emekli Sandığı’nda emekli olunurken verilen kıdem tazminatına benzer şekilde katılımcının hesabına yatırılır. Katılımcılar maaş usulü olarak birikimlerini almak isterlerse birikimlerini aylık, 3 aylık, 6 aylık veya yıllık periyotlar halinde de alabilirler.
 

Diğer Makaleler