Bitcoin ve Kripto Para Banka Hesabına Nasıl Aktarılır?

Bitcoin ve kripto paralar banka hesaplarına nasıl aktarılır? Kripto para borsalarından bankalara kripto para aktarılabilir mi? Makalemizde bu soruların yanıtlarını bulacaksınız.


“Bitcoin ya da kritpo para banka hesaplarına aktarılabilir mi? Nasıl aktarılabilir?” soruları piyasanın içinde ya da dışında olan pek çok kişi tarafından sorulan önemli sorulardır. Bu içeriğimizde kripto paraları banka hesaplarına aktarabilir miyiz, bankaya aktarım süreci nasıl işler, bankada kripto para hesabımız olmalıdır ve bankada kripto para hesabı nasıl açılır, gibi sorulara yanıt vereceğiz. Fakat öncesinde “Bitcoin ve kripto nasıl bozdurulur?” isimli konuyu okumanızı öneriyoruz. O konuya zaten hakimseniz, gelin yeni konumuza geçelim.

Bitcoin ve kripto paralar için banka hesabına ihtiyaç var mı?

Bitcoin, ethereum, litecoin ve diğer altcoinler için bankalarda hesap açtırıp açtıramayacağını merak edenler için cevabı baştan verelim; maalesef kripto para birimleri için banka hesabı açtırmanızın bir yolu bulunmuyor. Bunların nedenlerini en detaylı hali ile “Bankalar neden bitcoin ve kripto para satmıyor?” satmıyor başlıklı yazımızda anlatmıştık. Kripto paralarınız için banka hesabı açtıramıyorsanız, o halde banka hesabınıza doğrudan kripto para birimi bakiyenizi de aktaramazsınız. Ancak bitcoinlerinizi ya da diğer altcoinlerinizi bozdurduğunuzda ne yapacaksınız? Bankalar, kritpo para karşılığında kazandığınız gelirinizi aktarmanıza izin mi vermiyor? Tabi ki hayır, bankacılık kurallarına da sonuna kadar aykırı zaten bu durum. Aşağıdaki başlıklarda bitcoinlerden ya da altcoinlerden elde ettiğiniz gelirleri nasıl banka hesabınıza aktarabilirsiniz, anlatıyor olacağız.

Kripto paralar banka hesabına nasıl çekilir?

Kripto paraların doğrudan banka hesaplarına çekilemediğini artık biliyoruz. Kripto paranız varsa zaten kripto paralarınızı sakladığınız cüzdanlarınız da olacaktır. Zira kâğıt ya da demir para gibi cebimize alıp koyduğumuz nesneler değil kripto paralar. Bir flash disk yardımıyla cebimize de koyabiliriz gerçi ama bu şu anki konumuz değil. Cüzdanınızda bulunan kripto paraları, dilediğiniz bir kripto para borsasında bozdurmanız banka hesabınıza çekmeniz için sürecin ilk adımını oluşturacak. Kripto paranızı satmanızın sonunda elde edeceğiniz döviz ya da Türk lirasını artık banka hesabınıza çekebilirsiniz.

Borsalarda kripto para bozarak banka hesabına para çekmek

Kripto para dünyasına girdiğinizde karşınıza pek çok tabir ve terim çıkacak. Cüzdan da bunlardan biri. Aslında günlük hayatta kullanılan anlamı ile kullanılıyor bu piyasada da. Ancak bu cüzdanın cebinizdeki cüzdanlar büyük bir farkı var; güvenlik. Cüzdanınıza giriş yaparken iki adımlı doğrulama ile giriş yaparsınız. Böylece hesabınız güven altında kalır. Girişle de bitmiyor tabi, cüzdan türünüze göre işlemlerinizi yapmanız lazım. O konuya burada girmeyelim.
 Kendinize ait bir cüzdandan kripto para borsalarında bulunan cüzdanınıza kripto paranızı göndermenizin ardından kripto para borsasında paranızı bozdurmalısınız. Döviz ya da Türk lirası olarak exchange edeceğiniz paranız artık banka hesabınıza gönderilebilir. Elbette çalıştığınız kripto para borsasına göre bu durum değişecektir. Yurtdışında bulunan bir kripto para borsasına girmiş ve işlemlerinizi oradan halletmişseniz, Türkiye’deki bankalarla anlaşmasının bulunup bulunmadığına bakmanız gerekiyor. Eğer bulunmuyorsa, kripto para borsasının çalıştığı yurtdışı banka ile sizin çalıştığınız yerel banka SWIFT masrafı kesecektir. Bu masraf da çekeceğiniz tutara göre oranlanacağından astarı yüzünü geçebilir. Sadece masrafla da kalmaz, SWIFT için 48 saatlik süreler beklemeniz de gerekebilir.

Bitcoin ve kripto para bozmak için ikili ilişkiler kullanılabilir

Bankaların çok merkezi olduğu ülkemizde, doğrudan kripto para bozmayan bankalar yerine alternatif çözümler aranıyor. Diğer bir alternatif, kripto para satın almak isteyen arkadaşınıza ya da farklı kurumlara kripto parayı sizin satmanız. Evet, güvenilir insanlarla ya da kurumlarla bu işlemi yapmanız gerektiğini söylememize gerek yoktur. Hızlı işlemler yapmak istiyorsanız, yurtiçinde bulunan firmalarla ya da gerçek kişilerle çalışmanız önemlidir. Diğer türlü bankaların SWIFT masraflarından bahsetmiştik. Yine de Banka SWIFT Kodları konumuzu inceleyerek bankaların SWIFT kodlarını öğrenmek isteyebilirsiniz.

Bankaların bitcoin ve kripto para hesapları var mı?

Tüm bankalar için değil de bunu aşağıdaki konu başlıklarını takip ederek banka banka yapmak isterseniz bankaların konu linklerini aşağıya bırakıyoruz.
 
Akbank Bitcoin ve Kripto Para Hesabı Var Mı?
Denizbank Bitcoin ve Kripto Para Hesabı Var Mı?
Fibabank Bitcoin ve Kripto Para Hesabı Var Mı?
Garanti BBVA Bitcoin ve Kripto Para Hesabı Var Mı?
Halkbank Bitcoin ve Kripto Para Hesabı Var Mı?
ING Bank Bitcoin ve Kripto Para Hesabı Var Mı?
QNB Finansbank Bitcoin ve Kripto Para Hesabı Var Mı?
Şekerbank Bitcoin ve Kripto Para Hesabı Var Mı?
TEB Bitcoin ve Kripto Para Hesabı Var Mı?
Türkiye İş Bankası Bitcoin ve Kripto Para Hesabı Var Mı?
Vakıfbank Bitcoin ve Kripto Para Hesabı Var Mı?
Yapı Kredi Bitcoin ve Kripto Para Hesabı Var Mı?
Ziraat Bankası Bitcoin ve Kripto Para Hesabı Var Mı?
 

Diğer Makaleler