Bitcoin ve Kripto Para Nasıl Bozdurulur?

Kripto para piyasalarındaki bitcoin ve diğer altcoinler nasıl bozdurulur? Bankalar bitcoin bozar mı? gibi sorulara birlikte yanıt bulalım.


“Çeşitli şekillerde elde edilen bitcoin ya da altcoin kripto paralar nasıl bozdurulur? Bankalar kanalıyla kripto para bozdurmak mümkün mü? Hangi bankalar kripto para bozuyor?” tarzında sorular piyasada olan, olmayan tüm yatırımcıların aklında. Farklı ülkelerde bazı bankaların bitcoin, ethereum, litecoin gibi kripto paraları bozduğunu yani yerel para birimleri ile takas ettiğini biliyoruz. Peki ülkemizde böyle bir şans var mı? Ya da hangi kanallar aracılığıyla kripto para bozdurulabilir? Yazımızın konusu bu.

Bitcoin ve kripto paralar bankalar aracılığıyla nasıl bozdurulur?

Bitcon ve diğer kripto paraları bankalardan direkt exchange etme imkânı yok. Yani Türkiye’de hiçbir banka resmi olarak kripto para rezervi tutamaz. Bankacılık kanunları ve BDDK düzenlemeleri buna engeldir. Bir banka neden kripto para satmıyorsa, aynı nedenle de kripto parayı doğrudan bozmaz. Dilerseniz “Bankalar neden kripto para satmıyor?” konusunu inceleyebilirsiniz. Finans sektörünün en güvenilir kurumları da bankalardır. O yüzden de pek çok yatırımcı bankaların üzerinden işlemlerini gerçekleştirerek güvenli bir para ticareti yürütmek isteyecektir.
 Kripto para borsalarından satın aldığınız kripto paraları yine kripto para borsalarında bozdurabilirsiniz. Ancak itibari para cinsinde banka hesaplarınıza çekerek kullanabilirsiniz. Konuyu açmak gerekirse, kripto para cinsinden banka hesabınız olmadığından paranızı kullanmak istediğinizde, bankaların kabul edeceği para cinsine çevirerek banka hesabınıza çekebilirsiniz. Bitcoin yatırımınız varsa, bir ihtiyaç dahilinde para çekmeniz gerekiyorsa, bitcoininizi kripto para borsasında bozdurabilir ve döviz cinsinden ya da TL cinsinden banka hesabınıza çekebilirsiniz.

İkili İlişkilerle bozdurma

Yine banka kanalıyla ancak şahıslara / kurumlara kripto paranızı satarak bozdurma işlemi yapabilirsiniz. Bir şahıs ya da kurum, sizde bulunan kripto parayı satın almak isteyebilir. Bu durumda kripto borsalar aracılığıyla siz kişilere / kurumlara kripto para gönderirken, onlar da banka hesabınıza TL ya da döviz cinsinde karşılığını gönderebilirler. Aynı bankayı kullanıyorsanız havale yaparak, farklı bankalarda işlem yapıyorsanız EFT yaparak paranızı size gönderebilirler. Fakat EFT ile işlem yaparken dikkatli olmak gerekiyor. Kripto borsalarında anında kripto para gönderilebilirken EFT işlemi hafta içi belirli saatlerde yapılmaktadır. Çoğu banka FAST ile hızlı bir gönderim sağlayabiliyor, fakat halen bu teknolojiyi henüz desteklemeyen bankaların olduğunu da belirtelim.  FAST İle EFT İşlemleri 7 Gün 24 Saat isimli yazımızı okuyarak FAST sistemini tanımaya başlayabilirsiniz.

Eğer alıcınız yurtdışında bulunan bir kurum ya da şahıssa, bu durumda SWIFT yapmanız gerekir. Az önce de belirttiğimiz gibi ikili ilişkiler ile kripto para bozdururken dikkatli olmalısınız, zira siz kripto para borsalarından anında kripto parayı gönderebilirsiniz ancak SWIFT 48 saate kadar bekletebilir. Bu durumda alışveriş yaptığınız kişiyi tanımanız ve güvenmeniz büyük bir önem taşır. SWIFT hakkında bilgi almak ve bankaların SWIFT kodlarını öğrenmek isterseniz, Banka SWIFT Kodları sayfamızı inceleyebilirsiniz. Peki daha kolay yöntemler yok mu? Elbette var. Konuya devam edelim.

Sanal para uygulamaları yoluyla kripto para nasıl bozdurulur?

Kripto paranızı yerel bankalar aracılığıyla ya da SWIFT ile yurtdışındaki bir alıcı kanalıyla bozdurmak istemiyorsanız ya da bozduramıyorsanız, farklı alıcılarla çalışıyorsanız başka ödeme kanalları da bulunuyor. Sanal para uygulamaları denen sanal cüzdanları kullanarak ödemenizi alabilirsiniz. Bu sanal cüzdanlar da en az bankalar kadar güvenilir kurumlardır. Az sonra adı geçecek uygulamaların bazıları Türkiye’de faaliyet göstermeyebilir. Ancak elbette Türkiye’de işlem yapan firmalar da içlerinde bulunuyor. İninal, Paypal, Neteller, Webmoney, Ecopayz, Skrill, Payoneer ve Perfectmoney gibi sanal cüzdanlardan bahsediyoruz. Bunlardan birkaçının adını kesin duymuşsunuzdur. Duymadıysanız da incelemenizde ve bir hesap açmanızda fayda olabilir.
 
Elbette sanal cüzdan uygulamalarına paranız geldikten sonra bir banka hesabına yine de ihtiyacınız olacaktır. Fakat sanal cüzdanların kendilerine ait kartları da olabiliyor. Özellikle Payoneer’in kartları Türkiye’de işlem yapabileceğiniz türden kartlar. Özellikle yurtdışı e-ticaret yapanların kullandığı bu uygulamayla kripto para satışlarından elde ettiğiniz geliri hesabınıza alabilirsiniz. Payonner hesabınızda bulunan gelirinizi de belirli ATM’lerden çekebilirsiniz.

Western Union yoluyla kripto para nasıl bozdurulur?

Türkiye’den farklı ülkelere ya da dış ülkelerden ülkemize Western Union ile para gönderip almak mümkün. Kripto paranızı borsalardan alıcıya kripto parayı transfer edebilir ve neredeyse anında Western Union ödemesiyle TL, döviz alabilirsiniz. Ancak burada Western Union’ın sistemini incelemenizi öneriyoruz. Hangi ülkelerden ne kadarlık bir ödeme alabilirsiniz ya da ne kadar sürede alabilirsiniz, bunu incelemelisiniz.

Diğer Makaleler