Borç Transferi Nedir? Borç Transfer Kredisi Veren Bankalar Hangileri?

Borç transferi adından da anlaşılabileceği gibi birden çok bankaya olan borcun tek bir bankada birleştirilerek o bankaya ödeme yapma işlemidir.


Borç transferi, adından da anlaşılabileceği gibi birden çok bankaya olan borcun tek bir bankada birleştirilerek o bankaya ödeme yapma işlemidir. Borç kapama kredisi ya da borç transfer kredisi kullanarak farklı bankalara kredileri taşıma işlemidir.
Çok sayıda kredi kullanımı söz konusu olduğunda bu krediler farklı bankalardan alındığı için takip etmek, ödemelerini düzenli olarak ve zamanında gerçekleştirmek mümkün olmayabiliyor. Böyle bir durum gerçekleştiğinde ise yüksek miktarda faiz ödemeleri söz konusu olmaya başlarken, ödeme işlemi daha da zorlu hale geliyor. Kredilerinizi takip edemez duruma geldiyseniz borç transfer kredisi veren bankalar aracılığıyla borçlarınızı tek bir noktadan ödemeye başlayabilirsiniz.

Farklı bankalardan aldığınız kredileri tek bir bankadan ödemek için borç transfer kredisi veren bankalar aracı olabilir. Bankaların bu konuda farklı sistemleri vardır. Kredi ödemelerinizin toplam tutarının aylık belgelenebilir gelirinizin yüzde 50’sini geçmemesi gerekir. Yeni kredi almak için bu durum söz konusu değilse, yüzde 50’yi aşıyorsa borç transfer kredisi alabilir ya da kredi yapılandırma olanaklarından yararlanabilirsiniz.

Borç Transfer Kredisi Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Borç transferi kredisi almak için başvurduğunuzda görüşme sırasında ikna edici olmanız çok önemlidir. Banka yetkililerinin krediyi aldığınızda diğer bankalara olan borcunuzu kapatacağınıza ikna olması gerekir. Bazı bankaların yönetmeliğinde borcu direk olarak kendilerinin kapatması da söz konusu olabilir. Zaten bu sizin de istediğiniz bir durum olduğu için sorun yaşanmayacaktır. Kredi başvurusu için gittiğinizde mutlaka gelirinizi belgeleyen bir evrak bulundurmalısınız.

Üzerinize olan tapu ve bunun gibi unsurlar varsa borç transfer kredisi talep ettiğiniz bankaya giderken mutlaka yanınızda bulundurmalısınız. Aynı evde yaşadığınız kişilerin gelir belgelerini götürmeniz de ikna edici olabilir.

Hangi Bankalar Borç Transfer Kredisi Veriyor?

Borç kapatma kredisi ya da borç transfer kredisi veren bankalar hangileri? Krediler sayfamız üzerinden bunun sorgusunu gerçekleştirebilirsiniz. Burgan Bank, Denizbank, QNB Finansbank ve Halkbank gibi bankalar borç transfer kredisi vermektedir. 

Diğer Makaleler